20 + 1 цікавих фактів 2021 року для ФОП

Дата публікації
22 Січ 2021

Із 1 січня 2021 року поряд із торішніми запрацювали законодавчі новації, які варто враховувати у підприємницькій діяльності. Передусім пропонуємо розпакувати «депутатські подарунки» для ФОПів.

1. Мінзарплата – на 1 січня становить 6 000 грн

Показник мінзарплати важливий орієнтир для підприємців. Не тільки тому, що безпосередньо впливає на розмір оплати праці, а ще й тому, що від нього залежить ціла плеяда розрахункових величин. Зокрема, величина максимального доходу для застосування спрощеної системи оподаткування, дохідний поріг незастосування РРО, ставка єдиного податку (2 група), розмір деяких неоподатковуваних добових та інших доходів, а також штрафів.

2. Прожитковий мінімум для працездатних осіб – на 1 січня 2 270 грн

Розмір цього показника також значною мірою впливає на підприємницьку діяльність. Його встановлюють для різних соціально-демографічних груп, але найчастіше у розрахунках застосовують саме «працездатну» його величину. Прожитковий мінімум є основою для визначення податкової соціальної пільги, розміру єдиного податку (1 група), аліментів тощо (див. Прожитковий мінімум – 2021).

3. Єдиний рахунок для податків

З 1 січня 2021 року запроваджується єдиний рахунок для сплати податків. Але за бажанням ФОП може продовжувати сплачувати податки як і раніше, на різні рахунки. До речі, самі рахунки також змінено – тож слід бути уважним при перерахуванні платежів до бюджету.

4. Єдина звітність

Форма № 1ДФ доповнена відомостями про нарахування ЄСВ (наказ Мінфіну від 15 грудня 2020 року № 773). Тож відтепер підприємці можуть звітувати про ПДФО та ЄСВ подаючи одну форму.

5. Довільна форма обліку

Обов’язкове ведення Книг обліку для єдиноподатників скасували. Тож підприємці можуть вільно обирати яким чином обліковувати результати своєї діяльності. Однак, ФОПи на загальній системі мають й надалі вести Книги обліку, але тепер їх можна не реєструвати у податковій.

6. Ставки єдиного податку

Хоча розмір ЄП зміниться з 1 січня для всіх платників, до травня продовжує діяти звільнення від його сплати для платників 1 групи.

7. Межі доходу для застосування спрощеної системи

У абсолютному значені зміна граничних розмірів доходу для можливості сплати єдиного податку доволі незначна, але віднині змінюватись цей показник буде щорічно в залежності від зростання мінзарплати.

8. Застосування РРО

Протягом 2021 року РРО/ПРРО застосовують платники єдиного податку ІІ-ІV груп, які продають складні побутові товари, ліки, ювелірні вироби, торгують пивом тощо – незалежно від розміру їх доходу. А от ті підприємці, що не підпадають у «заборонений» перелік видів єдиноподатної діяльності можуть не застосовувати касових апаратів якщо їх виручка не перевищує 220 мінімальних заробітних плат.

9. Звільнення від сплати ЄП

До травня (включно) продовжує діяти податкова преференція для платників єдиного податку 1 групи, тож уперше обов’язок зі сплати виникне щодо червневих зобов’язань.

10. Звільнення від ЄСВ

На період із січня по травень для ФОПів, які є платниками єдиного податку І групи передбачено пільги зі сплати  ЄСВ із збереженням мінімального страхового стажу за цей період. Також можуть не сплачувати ЄСВ деякі інші категорії ФОПів.

11. Мінімальний страховий внесок

Мінімальний розмір ЄСВ залежить від мінімальної зарплати. ФОПи, що наразі мають пільгу зі сплати ЄСВ можуть сплачувати його добровільно. А от підприємцям, що мають найманих працівників слід зважати, що звільнення від ЄСВ стосується лише внесків «за себе», а за працівників слід  його сплачувати у повному обсязі.

12. Максимальний страховий внесок

Максимальна величина з якої сплачують єдиний внесок становить 15 розмірів мінзарплати і є однаковою для працівників та самого ФОПа. До речі, одночасно ця сума є максимальною сумою лікарняних, що можуть бути виплачені за рахунок соцстрахівських коштів.

13. Бюджетні гранти

На додаток до можливості отримати допомогу від держави (див. Як отримати разову карантинну допомогу) для ФОП запроваджено можливість отримати грант. Щоправда, цільове призначення такої допомоги наразі обмежено «культурно-мистецькими» проектами (Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій” від 04.11.2020 р. № 962).

14. Податок за нерезидентів

ФОП, незалежно від обраної системи оподаткування має сплачувати податок при виплатах нерезиденту доходів, зазначених у пп. 141.4.1 ПКУ, за ставкою в розмірі 15% (крім доходів, зазначених у пп.пп. 141.4.4 – 141.4.6 та 141.4.11) і подавати відповідну звітність.

15. Торгівля підакцизом

Відтепер до підакцизних товарів віднесені рідини, що використовуються в електронних сигаретах.

16. Зарплата працівників

ФОП-роботодавець має дотримуватися усіх гарантій, що встановлені трудовим законодавством. Зокрема, виплачувати заробітну плату у розмірі нижче мінімального можна лише у випадку невиконання працівником місячної норми або відпрацювання неповного робочого часу. Також не менше встановленого законодавчо мінімуму слід сплатити й податки за працівника. До речі, для безготівкового перерахунку працівникам ФОП може використовувати будь-які їхні картки (а не лише зарплатні).

17. Соцпакет

Окрім мінімальних трудових ФОП має дотримуватись ще й соціальних гарантій – зокрема, таких як оплата лікарняних, добових на відрядження, надання податкової соцпільги (див. Головні цифри для розрахунків з працівниками у 2021 році, Податкова соціальна пільга – 2021, Розрахунок лікарняних та декретних у 2021 році, Добові на відрядження – 2021).

18. Штрафи за трудо-зарплатні порушення

За недотримання вимог законодавства про працю ФОП карається штрафами. Розмір їх прив’язаний до мінімальної заробітної плати, тож в залежності від дати виявлення змінюватиметься протягом року (у грудні 2021).

19. Податки та внески без діяльності

Ті з ФОПів, що не здійснюють діяльності або ж не отримують доходів звільняються від обов’язкової сплати ЄСВ (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464). Також деякі ФОП можуть претендувати на списання вже накопичених боргів.

20. ПДВ

ФОПи з числа готельєрів мають зауважити, що операції з постачання послуг із тимчасового розміщування (проживання) оподатковуються за ставкою 7%. Щоправда, діятиме таке зменшення податку тимчасово – до 2023 року.

21. Оренда

ФОП на єдиному податку зможуть збільшити «робочі» площі без втрати права на застосування спрощеної системи.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська