Бронювання працівників під час воєнного стану-2022

Дата публікації
17 Кві 2022

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII (далі – Закон № 3543) підприємства, установи організації, зобов’язані, зокрема, вести військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації. Військовозобов’язаних працівників та посадовців бронюють з метою забезпечення належного функціонування в особливий період органів держвлади, інших держорганів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій (ст. 25 Закону № 3543). Далі – про деталі організації та порядок бронювання військовозобов’язаних працівників під час воєнного стану.

Кого з працівників може забронювати підприємство

Чи не головним нормативно-правовим актом після Закону № 3543 є постанова КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» від 03.03.2022 р. № 194 (далі – Постанова № 194). Зверніть увагу, Постанова № 194 регулює порядок бронювання військовозобов’язаних за органами держвлади, іншими держорганами, а також підприємствами, установами, організаціями, які задовольняють потреби Збройних Сил України (далі – ЗСУ), інших військових формувань, населення в умовах правового режиму воєнного стану (далі – підприємства). Також під дію Постанови № 194 підпадають  уповноважені банки, що залучаються до роботи (здійснення операцій) в умовах особливого періоду.

Виходить, що інші підприємства, які не орієнтовані на  потреби ЗСУ, інших військових формувань та не обслуговують населення, не можуть бронювати військовозобов’язаних працівниківпід час воєнного стану.

До того ж,  Міноборони України листі від 11.03.2022 р. № 220/1469 повідомило, що Головнокомандувач ЗСУ ухвалив рішення щодо заборони бронювання військовозобов’язаних, які мають дефіцитні для ЗСУ військово-облікові спеціальності. Перелік «заборонених» спеціальностей наведено в вищезгаданому  коментованому листі. Тож якщо працівник підприємства має одну із таких військово-облікових спеціальностей (див., наприклад,  запис у графі «Військово-облікова спеціальність №» розділу ІІ особової картки П-2) забронювати його не вийде.

Звертаємо вашу увагу на Перелік військово-облікових спеціальностей рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, затверджений наказом Міноборони України від 07.09.2020 р. № 317. В ньому можна знайти розшифрування тієї чи іншої з військово-облікових спеціальностей.

Як діяти підприємству для бронювання працівників

По-перше, підприємство маэ скласти перелік посад, за якими є потреба в бронюванні і сформувати список працівників за ними. Обсяги бронювання військовозобов’язаних слід визначати з урахуванням кількості, необхідної, щоб виконати завдання із задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань, населення.

По-друге,  підприємство повинно звернутися або до органу держвної влади на місцях, або до іншого державного органу, наприклад, до міністерства, що відповідає за певну галузь, до якої відноситься підприємство  (Мінагрополітики, Мінінфраструктури   тощо).

На це звертає увагу Мінекономіки України в листі від 08.03.2022 № 2714-20/9420-03:  підприємства, установи і організації надсилають пропозиції, зокрема,  до інших держорганів за відповідною сферою управління, галуззю національної економіки для проведення аналізу та узагальнення інформації. Підприємство при зверненні подає пропозиції щодо бронювання працівників (за формою згідно з додатку 1 до Порядку № 194) у друкованій формі та/або в електронній формі). Пропозицію підприємство супроводжує листом, у якому обґрунтовує необхідність у бронюванні таких працівників.

Щодо належного обґрунтування виконання підприємством завдань із задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань, населення Мінекономіки України в листі від 08.03.2022 № 2714-20/9420-03 просить додавати належне прийняте рішення Уряду, обласних, Київської військових адміністрацій, укладений договір тощо.

Мінекономіки:

  • узагальнює подані органами держвлади, іншими держорганами пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних;
  • протягом одного робочого дня приймає відповідне рішення;
  • надсилає його копію Міноборони, а також вищезазначеним органам.

За рішенням Мінекономіки надається відстрочка від призову,  строк дії якої не може перевищувати шість місяців. Цей строк зазначається безпосередньо в рішенні.

Підтвердженням надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час є витяг з наказу Мінекономіки, який орган держвлади, інший держорган видає військовозобов’язаному.

Коли анулюють відстрочку

Надану відстрочку анулюють у разі закінчення строку її дії.

Також відстрочка підлягає анулюванню, в разі:

  • завершення виконання або скасування завдання підприємству, установі, організації щодо задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, населення;
  • ліквідації органу держвлади, іншого держоргану, підприємства, установи, організації;
  • звільнення військовозобов’язаного з органу держвлади, іншого держоргану, підприємства, установи, організації.

У цих випадках держорган подає відповідне повідомлення до Мінекономіки, а воно за один день ухвалює відповідне рішення, копію якого надсилає держоргану та Міноборони.

  • Як бронюють водіїв, працівників залізниці

Військовозобов’язаних водіїв, які здійснюють перевезення для потреб ЗСУ, інших військових формувань, а також медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги, військовозобов’язаних працівників підприємств залізничного транспорту, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці, бронюють за правилами п. 7 Порядку № 194.

Рішення щодо бронювання таких військовозобов’язаних приймає Мінінфраструктури або обласні, Київська міська військові адміністрації.  У цьому документі також зазначають строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, –  не більше  шести місяців.

Для безперешкодного перетину кордону заброньованими військовозобов’язаними водіями Мінінфраструктури або обласні, Київська міська військові адміністрації надсилають до Адміністрації Державної прикордонної служби рішення про бронювання.

Зокрема, на Урядовому порталі розміщено інформацію про спрощення порядок перетину державного кордону для водіїв віком від 18 до 60 років. Відповідне рішення ухвалене Урядом для налагодження міжнародної логістики і стосується воно як водіїв вантажівок, так і залізничного транспорту.

Мовиться  про бронювання водіїв, які здійснюють:

  • міжнародні вантажні перевезення;
  • перевезення для потреб ЗСУ;
  • перевезення медичних вантажів;
  • перевезення вантажів гуманітарної допомоги.

Для отримання відповідного рішення перевізник має звернутися з даними про водіїв:

або до Мінінфраструктури України, або до обласної, Київської міської військової адміністрації.

Автоперевізники, які мають ліцензію на здійснення міжнародних вантажних автомобільних перевезень можуть подати повідомлення як письмово, так і в електронному вигляді з використанням електронного кабінету перевізника Системи «ШЛЯХ» Укртрансбезпеки/ДСБТ (електронний сервіс «Заявка на перетин 18–60»).

Мінінфраструктури бере на себе зобов’язання оформляти усі необхідні документи протягом двох годин з моменту отримання повідомлення від перевізника. Причому це відомство звертає увагу, що відповідальність за повернення водія на територію України після виконання перевезення лежить на перевізнику.

Також Мінінфраструктури надає іншу важливу інформацію: щодо організації перевезень гуманітарних вантажів через державний кордон та всередині країни, про оформлення звернень щодо бронювання військовозобов’язаних водіїв тощо.

Бронювання військовозобов’язаних на агропідприємствах

Мінагрополітики не залишається осторонь процедури бронювання і допомагає керівникам агропідприємств роз’ясненнями.

Так, пояснюючи нюанси бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану Мінекономіки наголошує, що потрібно:

1. Підготувати супровідний лист згідно зразка у форматі PDF;

2. Підготувати пропозиції щодо бронювання за підписом керівника суб’єкта господарювання у форматі PDF;

3. Підготувати пропозиції щодо бронювання у форматі EXL відповідно до форми;

4. Надіслати вказані заповнені форми за посиланням https://cutt.ly/MAAZq0Z;

5. Чекати надходження (в разі коли все добре) наказу на вказану сільгосптоваровиробником електронну адресу.

Зазначені форми розміщено на офіційній сторінці Мінагрополітики у Фейсбук https://www.facebook.com/photo/?fbid=279881090994181&set=a.231080435874247

Також Мінекономіки рекомендує: якщо на електронну адресу (з якої відправлено пропозиції) не надійшло посилання на Google Диск, де розміщений наказ Мінекономіки стосовно бронювання військовозобов’язаних, необхідно врахувати вищезазначені вимоги та подати пакет оновлений пакет документів (новим листом на електронну адресу mobagro2022@gmail.com). І наголошує, що подані пропозиції, в яких не враховані вимоги Мінекономіки та рішення Головнокомандувача ЗСУ, не погоджуються Міноборони України.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

    Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

    Галина Казначей
    Спікер Галина Казначей
    Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

      Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

      Світлана Шанайда
      Спікер Світлана Шанайда
      Коментарі 0

        Отримайте PDF Чек-лист

        Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

        Найближчі курси
        Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

          Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

          Галина Казначей
          Спікер Галина Казначей
          Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

            Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

            Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
            Онлайн-курс «Перевірки»

              Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

              Ігор Січеславський
              Спікер Ігор Січеславський
              Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

                Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

                Світлана Шанайда
                Спікер Світлана Шанайда
                Онлайн-курс з Податку на Прибуток

                  Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

                  Галина Морозовська
                  Спікер Галина Морозовська