Додаткова соціальна відпустка на дітей – 2021

Дата публікації
05 Кві 2021

До соціальних відпусток належить додаткова відпустка працівникам, які мають двох і більше дітей до 15 років або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства (далі — додаткова відпустка на дітей). Умови її надання викладені у ст. 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (даліЗакон про відпустки) та ст.ст. 1821 та 1861 КЗпП.

Кількість днів додаткової відпустки на дітей

Її тривалість складає 10 календарних днів, але не враховують святкові і неробочі дні, передбачені ст. 73 КЗпП.

Водночас при наявності у працівника декількох підстав для надання такої соціальної відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Додаткову відпустку на дітей надають понад тривалість щорічних відпусток. Аналогічно як і щорічні відпустки, соціальна відпустка на дітей переноситься на інший період або продовжується. Проте її поділ на частини не передбачений.

Кому надають соціальну відпустку на дітей

Право на додаткову соціальну відпустку має:

1. Жінка, яка працює і має:

– двох або більше дітей віком до 15 років;

– або дитину з інвалідністю, або осіб з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;

– або яка усиновила дитину;

 – є одинокою матір’ю.

2. Батько дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі).

3. Особи, яка взяла під опіку дитину або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

4. Один із прийомних батьків, один з батьків-вихователів (за вищевказаних умов/обставин).

Підтвердити для роботодавця факт наявності дітей працівник повинен передусім свідоцтвом про народження дитини (вимагають зазвичай копію). Проте, якщо дитина відноситься до певних пільгових категорій, то додатково вимагають копію:

– посвідчення про інвалідність дитини;

– рішення суду про усиновлення чи свідоцтва про усиновлення дитини;

– свідоцтва про розірвання шлюбу;

– договір про влаштування дітей до прийомної сім’ї тощо.

Цей перелік не вичерпний і у випадки із одинокою матір’ю він може включати й інші документи, про які йтиметься нижче.

Коли можна взяти додаткову відпустку на дітей

Зважаючи, що така відпустка належать до категорії соціальних, то її надають не за робочий рік, а за календарний. Тому стаж роботи для визначення тривалості цієї відпустки рахувати не треба. За кожен календарний рік, в якому особа, яка має дітей, перебуває у трудових відносинах, може скористатись такою відпусткою.

Додаткову відпустку на дітей працівники отримують повної тривалості в будь-який час упродовж календарного року незалежно від відпрацьованого у цьому році часу та від дати народження дитини (отримання/втрати відповідного статусу дитиною або особою, яка претендує на таку відпустку).

Тобто, навіть якщо друга дитина народилася 31.12.2020, а першій ще не виповнилося 15 років, то жінка може скористатися додатковою відпусткою повної тривалості 10 к.дн за 2020 рік.

До того ж роботодавець не зможе відмовити працівниці, яка має підстави для додаткової відпустки на дітей, в наданні такої відпуски при надходженні, приміром, вже другого робочого дня заяви про її надання.

Однак жінка, яка працює і претендує на додаткову відпустку на дітей, не може скористатися в одному календарному році такою відпусткою двічі (за різними місцями роботи). Жінка, яка звільнилась в поточному році й скористалася в цьому році правом на додаткову відпустку на дітей, або їй виплатили за цю відпустку грошову компенсацію, на новому місці роботи цього ж року таку додаткову відпустку не отримає. Для цього на нове місце роботи працівниця має надати довідку з попереднього місця роботи в якій вказано, що вона не скористалася такою відпусткою в поточному році та/або не отримувала за неї грошової компенсації (див. лист від 31.07.2014 р. № 292/13/133-14).

Скористатися додатковою відпусткою на дітей працівниця може, написавши заяву, в якій вказати належність до категорії осіб, котрі мають право на цей вид відпустки, та вказати дату початку та тривалість самої відпустки.

За яких умов додаткову відпустку на дітей не надають

Це можливо у тому випадку, якщо жінка жодного дня не працювала в календарному році, але перебувала у трудових відносинах.

По-перше, у випадку, коли жінка упродовж всього року перебувала у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, а потім – для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Тоді відпустку на дітей не надають за такий рік, бо її можуть отримати лише жінки, які працюють. Тож навіть, коли хоча б на один робочий день жінка вийде із соціальної відпустки і попрацює, то отримає право на додаткову відпустку на дітей.

По-друге, у ситуації, коли жінка після народження другої дитини (набуття права на додаткову відпустку) не вийшла на роботу, а відразу або оформила щорічну відпустку, або ж відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Це також може призвести до того, що не буде жодного відпрацьованого робочого дня в році, а значить і підстави для надання додаткової відпустки на дітей за цей календарний рік.

Як оплачується соціальна відпустка на дітей

Оплачують календарні дні додаткової відпустки на дітей, керуючись нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100. Тобто, алгоритм обрахунку сум відпускних буде аналогічний, як і для щорічних відпусток.

За невикористані дні додаткової відпустки на дітей працівникам виплачують компенсацію при звільненні (ч. 1 ст. 24 Закону про відпустки). Заміну невикористаних днів такої відпустки грошовою компенсацією Закон про відпустки не передбачає.

Якщо так сталось, що працівник, який має право на соціальну відпустку, з якихось причин не скористався цим правом при досягненні дитиною встановленого віку або ж за кілька попередніх років, то він має право використати цю відпустку (див. лист Мінсоцполітики від 19.02.2010 № 48/13/116-10). Це означає, що дні додаткової відпустку на дітей накопичуються за усі попередні роки і працівник може їх взяти будь-коли або ж отримати при звільненні грошову компенсацію за них.

Також законодавством не передбачено перерахування грошової компенсації за невикористані дні відпустки на дітей на рахунок підприємства, на яке переведений працівник (див. лист Мінсоцполітики в листі від 24.03.2015 р. № 4053/0/14-15/18).

За яких умов надається соціальна відпустка на дітей одинокій матері

Мінсоцполітики у питаннях надання «дитячої» відпустки для одинокої матері відсилає до п. 9 постанови Пленуму КСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 р. № 9.

Одинокою матір’ю вважають:

– жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері;

– вдову;

– іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.

У листі Мінсоцполітики від 25.02.2015 р. № 76/13/116-15 пояснюється, що передусім проблема з наданням «дитячої» відпустки виникає для розлученої жінки, жінки, яка виховує дитину без батька, в т.ч. і жінки, яка народила дитину, не перебуваючи у зареєстрованому шлюбі, і при цьому батько визнав дитину, та жінки, яка одружилася, але її дитина новим чоловіком не усиновлена, оскільки батько у дитини є і в багатьох випадках спілкується з нею і бере участь у вихованні.

Зокрема, вдова, яка одружилась, але її чоловік не усиновив дитину, має право на додаткову відпустку за підставою «одинока мати» (див. лист Мінсоцполітики від 13.05.2020 р. № 3512-06/30165-02).

Наразі законодавство не містить конкретного переліку документів, які слід пред’явити жінці, яка виховує дитину без батька, для отримання додаткової соціальної відпустки.

Підтвердити право на вказану відпустку роботодавцю жінка може, пред’явивши будь-який офіційно складений, оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини.

Зокрема, одним з таких документів, наприклад, може бути:

– рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав;

– ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів;

– акт, складений соціально-побутовою комісією, створеною первинною профспілковою організацією чи будь-якою іншою комісією, утвореною на підприємстві, в установі, організації, або акт дослідження комітетом самоорганізації населення, в якому зі слів сусідів (за наявності їх підписів у акті) підтверджується факт відсутності участі батька у вихованні дитини;

– довідка зі школи про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується з вчителями, не забирає дитину додому, не бере участі в батьківських зборах) тощо.

Треба враховувати, якщо працівницею не буде доведено факт, що вона дійсно виховує дитину сама, без участі батька, роботодавець може відмовити їй у наданні такої відпустки (див. лист Мінсоцполітики від 14.04.2008 р. № 235/0/15-08/13).

Приклади розрахунку додаткової відпустки на дітей

Приклад 1. Інспектор з кадрів є одинокою матір’ю, яка має двох дітей (8 та 10 років). Вона бажає скористатись додатковою відпусткою на дітей тривалістю 17 к.дн (як одинока мати, та як мати двох дітей) із 22.03.2021. Отримує лише посадовий оклад, який за останні 12 календарних місяців змінювався один раз: із 01.01.2021 збільшився із 8000 грн до 10 000 грн.

В такому випадку розрахунковий період: березень 2020 року – лютий 2021 року.

Кількість календарних днів в розрахунковому періоді (за винятком святкових та неробочих днів):

365 к.дн. – 11 к.дн. = 354 к.дн.

Сумарний заробіток за розрахунковий період:

(8000 грн × 10 міс. + 10 000 грн × 2 міс.) = 100 000 грн.

Середньоденний заробіток складає:

100 000 грн : 354 к.дн. = 282,49 грн.

Сума відпускних дорівнює:

282,49 грн х 17 к.дн. = 4802,33 грн.

Приклад 2. Працівниця, яка мала одну дитину, працевлаштована на підприємство з 10.10.2016. У період із 15.09.2017 по 23.01.2021 року перебувала спочатку у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами, а потім відразу у відпустці по догляду за дитиною до 3 років за другою дитиною. Отримувала посадовий оклад у розмірі 7000 грн. Звільняється із 15.03.2021.

У такому випадку працівниця отримала право на додаткову відпустку на дітей із 2018 року (народження другої дитини). Проте вона не виходила на роботу і не відпрацювала жодного робочого дня у 2018, 2019 та 2020 роках. Тож при звільненні має лише право на додаткову відпустку на дітей за 2021 рік тривалістю 10 к.дн.

Розрахунковий період: березень 2020 року – лютий 2021 року.

Кількість календарних днів в розрахунковому періоді (за винятком святкових та неробочих днів):

365 к.дн. – 11 к.дн. = 354 к.дн.

Сумарний заробіток за розрахунковий період:

7000 грн × 12 міс.) = 84 000 грн.

Середньоденний заробіток складає:

84 000 грн : 354 к.дн. = 237,29 грн.

Сума відпускних дорівнює:

237,29 грн × 17 к.дн = 4033,93 грн.

Часті питання
Чи надається додаткова відпустка на дітей сумісникам
Ані КЗпП, ані Закон про відпустки не забороняє надавати відпустку на дітей сумісникам (див. лист Мінсоцполітики від 26.06.2019 р. № 751/0/204-19). Утім, жінка, яка працює і претендує на додаткову відпустку на дітей, не може скористатися в одному календарному році такою відпусткою двічі за різними місцями роботи.
Тому здебільшого відпустку надають лише за одним місцем роботи, як правило, основним.
За сумісництвом працівник, який за основним місцем роботи перебуває в додатковій відпустці на дітей, може на період такої відпустки взяти відпустку без збереження зарплати. Роботодавець не може відмовити працівнику в наданні такої відпустки (п. 14 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки).
Чи нараховується забезпечення для «дитячих» відпусток
В Законі про відпустки відсутня вимога вносити періоди надання додаткової відпустки на дітей у графік відпусток. Проте Мінсоцполітики в листі від 06.02.2018 р. № 204/0/101-18/284 пояснювало, що аби уникати накопичення таких відпусток і раціонально планувати роботу працівників доцільно погоджувати їх надання окремим рядком у графіку відпусток.
В п. 7 НП(С)БО 26 «Виплати працівникам» вказано, що забезпечення у звітному періоді створюють під виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню. Як уже з’ясували, додаткові відпустки на дітей накопичуються, адже за кожен календарний рік працівник має право на таку відпустку, а при звільненні грошову компенсацію виплачують за всі невикористані за минулі роки дні.
Тому резерв відпусток створюють для щорічних (основної й додаткових) відпусток та «дитячих» відпусток.
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська