• AVS
 • Статті
 • ПДВ
 • Допомога армії товарно-матеріальними цінностями: документальне оформлення, облік

Допомога армії товарно-матеріальними цінностями: документальне оформлення, облік

Дата публікації
22 Бер 2022

У статті «Грошова допомога армії, кошти на благодійність: документальне оформлення, облік» ми акцентували, що перерахування коштів на підтримку  української армії може бути як у рамках благодійності (договір пожертви), так і за договором дарування.

Коли суб’єкт господарювання передає в якості допомоги речі (товари, пальне, бронежилети, ліки тощо) може йти мова про гуманітарну допомогу. Розглянемо цей та інші варіанти надання допомоги.

Загальні засади надання гуманітарної допомоги

Почнемо з того, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від  22.10.1999 р. № 1192-XIV (далі – Закон № 1192) гуманітарна допомога є видом благодійної діяльності. Спрямування такої допомоги залежить від обставин, об’єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог за ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 р. № 5073-VI (далі – Закон № 5073).

За визначенням зі ст. 1 Закону № 1192 гуманітарна допомога – це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій чи натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги, добровільних пожертвувань, виконання робіт або надання послуг.

Надавачів гуманітарної допомоги  називають донорами, якими можуть бути вітчизняні або іноземні юридичні та фізичні особи. А безпосереднє надання гуманітарної допомоги зумовлює, у тому числі, підготовка до збройного захисту держави у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Себто озброєне вторгнення російського агресора й стало екстра-чинником для надання гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, який було оголошено 24 лютого 2022 року, а зараз продовжено до 25 квітня 2022 року.

Окрім Закону № 1192, Закону № 5073 питання надання та отримання благодійної допомоги також нормують:

Хто є отримувачем чи набувачем гуманітарної допомоги

Отримувачі гуманітарної допомоги – юридичні особи, які зареєстровані в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги (ст. 1 Закону № 1192):

 • підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, а також підприємства, установи та організації, що утримуються за рахунок бюджетів, та уповноважені ними державні установи;
 • благодійні організації, створені у порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від  05.07.2012 р. № 5073-VI;
 • громадські організації осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, Товариство Червоного Хреста України та його обласні організації, творчі спілки, а також громадські організації, створені для здійснення передбаченої їх статутними документами екологічної, оздоровчої, аматорської, спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності;
 • релігійні організації, зареєстровані відповідно до  Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 р. № 987-XII;
 • реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають відповідну ліцензію на здійснення реабілітаційних послуг, незалежно від відомчого підпорядкування, типу і форм власності.

Набувачі гуманітарної допомоги – фізичні та юридичні особи, які її потребують і яким вона безпосередньо надається. Юридичних осіб – набувачів визначають зі зазначених вище установ та організацій.

Отже підприємства чи ФОП можуть надати гуманітарну допомогу фізичним та юридичним особам через отримувачів такої допомоги, які потім розподіляють її між  набувачами.

Суб’єкти господарювання можуть надати речову допомогу (товари, паливно-мастильні матеріали, ліки тощо) безпосередньо фізособам – це вважатимуть благодійною допомогою. Надання безпосередньо юрособам товарно-матеріальних цінностей без вимоги компенсації таких активів вважається їх безоплатним наданням.

План розподілу допомоги між кінцевими набувачами формують отримувачі гуманітарної допомоги.

Зверніть увагу: підставою для здійснення гуманітарної допомоги  в  Україні  є письмова  згода  отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. При цьому отримувач  має  такі  самі  права  на  використання гуманітарної допомоги, що і набувач гуманітарної допомоги.

Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги

Ця система призначена, зокрема, для:

 • забезпечення доступу до відомостей Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги (далі – Єдиний реєстр);
 • ведення обліку отримувачів гуманітарної допомоги та вантажів (товарів), коштів, у тому числі в іноземній валюті, виконаних робіт, наданих послуг.

Основні процеси функціонування, суб’єктів та структуру автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги (далі – АСРГД), умови її функціонування регулює Положення про автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги, затверджене постановою КМУ від 09.10.2020 р. № 927 (далі – Положення № 927). Серед користувачів АСРГД Положення № 927 називає отримувачів гуманітарної допомоги. Це зареєстровані користувачі, що мають доступ до електронного кабінету користувача та публічної інформації автоматизованої системи, які можуть подавати через електронний кабінет звітність та документи щодо визнання гуманітарною допомогою вантажів (товарів), коштів, у тому числі в іноземній валюті, виконаних робіт, наданих послуг.

Відповідно до Положення № 927 Мінсоцполітики забезпечує цілодобовий вільний та безоплатний доступ до інформації АСРГД. Дістатися до даних Єдиного реєстру можна за цим посиланням.

Щоб отримувати актуальні роз’яснення з питань обліку, оподаткування та звітності підприємств та ФОП, нюансів трудових відносин у період воєнного стану тощо підпишіться на нашу розсилку, і ми оперативно повідомимо про появу нових відеоуроків та аналітичних матеріалів на ці та інші важливі теми.

Підписатися на розсилку

Що відноситься до гуманітарної допомоги

Гуманітарною допомогою визнають:

 • вантажі (товари), наприклад, продукти харчування, ліки, засоби медичного призначення, одяг, взуття;
 • кошти, у тому числі в іноземній валюті;
 • виконані роботи, надані послуги.

Не належать до гуманітарної допомоги підакцизні товари, за винятком товарів, прямо зазначених у ст. 6  Закону № 1192, зокрема, автомобілів швидкої меддопомоги, легкових автомобілів спецпризначення для МВС України, органів Національної поліції.

Зараз спрощено поводження з гуманітаркою:  КМУ постановою від 07.03.2022 р. № 224 затвердив перелік категорій товарів, що визнаються гуманітарною допомогою без здійснення процедури визнання таких товарів гуманітарною допомогою у кожному конкретному випадку, на період воєнного стану.

Як долучитись до збору гуманітарної допомоги

За роз’ясненням Мінсоцполітики донори мають визначити хто є отримувачем гуманітарної допомоги: отримувачі, зареєстровані в Єдиному реєстрі чи  інші організації відповідно до ст. 1 Закону № 1192. Також донори можуть направляти документи про готовність надання гуманітарної допомоги з її переліком та вагою на електронну адресу aidmsp555@gmail.com.

За відсутності заявника в Єдиному реєстрі заповнюють заяву за формою № 2 (Bit.ly/3M5Ac1M), та надіслати її на адресу aidmsp555@gmail.com одночасно із заявою про визнання вантажу гуманітарною допомогою і формою № 1.

Заявникам потрібно заповнити форму № 1 (Bit.ly/3pojbWW), додати до неї заяву про визнання вантажу гуманітарною допомогою, завірені копії документів донора про надання гуманітарної допомоги із списком та вагою допомоги, що надається.

Звернення надсилаються або до місцевих державних адміністрацій, або до керівників зон територіальної оборони за місцезнаходженням отримувача та /або набувача гуманітарної допомоги, або на електронну адресу aidmsp555@gmail.com.

Ще за повідомленням на Урядовому порталі Мінсоцполітики запустило платформу єДопомога для адресного та ефективного розподілу гуманітарної допомоги.

Документальне оформлення гуманітарної допомоги

Зазвичай, будь-які дії підприємства підкріплюються відповідним наказом його керівника. У випадку з гуманітарною допомогою в наказі потрібно, зокрема,  навести підстави для надання гуманітарної допомоги, реквізити її отримувача, вид  та перелік допомоги. Якщо підприємство визначило конкретного отримувача гуманітарної допомоги, воно має письмово надіслати йому пропозицію про готовність її надання. Взамін – отримати від візаві письмову згоду на її одержання (ст. 3 Закону № 1192).

Передання товарно-матеріальних цінностей (далі – ТМЦ) супроводжується відповідним маркуванням, а саме, написом «Благодійна допомога. Продаж заборонено» на етикетку, ярлик або безпосередньо на зовнішню або внутрішню упаковку товару. Напис на товарі роблять видним повністю і чітко. При маркуванні не забороняється використовувати символіку благодійної організації або самого благодійника.

Факт передання  гуманітарних ТМЦ рекомендуємо оформити видатковою накладною, актом приймання-передачі тощо. В цих первинних документах слід вказати перелік, вартість товарів по ціні, за якою їх обліковує підприємство – благодійник.

Ми цінуємо та хочемо підтримати бухгалтерів та ФОП, які незважаючи на ситуацію займаються своєю освітою, тому підготували спеціальні умови для вас. Залишайте заявку та дізнавайтеся подробиці у менеджера.

Дізнатися більше про Сервіс

Бухгалтерський облік

Вартість ТМЦ, переданих в якості гуманітарної допомоги, відносять до витрат поточного звітного періоду, позаяк їх неможливо пов’язати з доходом конкретного періоду (п.п. 6, 7 НП(С)БО 16 «Витрати»). Відображають ці витрати на практиці на субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Податкові наслідки передання ТМЦ

Завважте на ст. 6 Закону № 1192 де зазначено таке: звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги підпорядковується нормам Податкового кодексу України  (далі – ПКУ) та Митного кодексу України (зокрема, його ст. 201, яка регулює тимчасове зберігання гуманітарних товарів під митним контролем).

ПДВ. Законом України від 15.03.2022 р.  № 2120-IХ були внесені зміни до п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ. Ці новації передбачають, що на період дії воєнного стану в Україні звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України, зокрема:

 • спеціальних засобів індивідуального захисту (каски, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та спеціально призначені для них компоненти (тобто підшоломи, амортизатори), що класифікуються у товарній підкатегорії 6506 10 80 00 згідно з УКТ ЗЕД, бронежилети, що класифікуються у товарній підкатегорії 6211 43 90 00 згідно з УКТ ЗЕД), виготовлених відповідно до військових стандартів або військових умов для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил України та інших військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, утворених відповідно до законів України, інших суб’єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації; ниток та тканин (матеріалів), що класифікуються у товарних підкатегоріях 3920 10 89 90, 3920 61 00 00, 3921 90 60 00, 5402 11 00 00, 5407 10 00 00, 5603 14 10 00 та 6914 90 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, для виготовлення бронежилетів та шоломів;
 • лікарських засобів та медичних виробів відповідно до п.п. «в» п. 193.1 ст. 193 ПКУ, що призначені для використання закладами охорони здоров’я, учасниками антитерористичної операції, особами, що беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, за переліком, встановленим Кабінетом Міністрів України;
 • товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з п. 29 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 р. № 808-IX, що класифікуються за певними групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД.

Себто у цьому випадку ПДВ не нараховують незалежно від того має отримувач такої допомоги статус благодійної організації чи ні.

Податок на прибуток. Закон України від 03.03.2022 р.  № 2118-IX (далі – Закон № 2118) вніс зміни до ПКУ за якими тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Завдяки пп. 69.6 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ високодохідні платники податку на прибуток не проводять коригування фінрезультату до оподаткування,встановлені пп. 140.5.9 ПКУ, зокрема, щодо:

сум коштів або вартості спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів та медичних виробів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення, а також інших товарів, виконаних робіт, наданих послуг за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, які добровільно перераховані (передані) Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Себто такі  суми включаються до фінансового результату до оподаткування у складі витрат прибутківця без обмежень.

Додамо, що на офіційному вебпорталі ДПСУ (https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/576194.html) розміщено Інформаційний лист щодо включення коштів та товарів, перерахованих (переданих) платниками податків Збройним силам України та іншим військовим формуванням для потреб забезпечення оборони держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Акцизний податок

Пунктом 69.5 підрозд. 10 розд. XX ПКУ з урахуванням змін, внесених Законом № 2118, передбачено, зокрема, що операції з добровільної передачі або відчуження товарів, у тому числі підакцизних, на користь Збройних сил України (далі – ЗСУ) та підрозділів територіальної оборони без попереднього або наступного відшкодування їх вартості не вважаються операціями з реалізації для цілей оподаткування.

В період дії воєнного стану на території України (в умовах настання форс-мажору) операції з безоплатної передачі пального на потреби ЗСУ та іншим військовим формуванням для потреб забезпечення оборони держави у зв’язку з військовою агресією РФ, не є операціями з реалізації такого пального у суб’єктів господарювання. Мовиться про тих з них, які отримували таке пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.  А значить, при безоплатній передачі пального у вищезазначених випадках такі суб’єкти господарювання не повинні:

 • отримувати ліцензію на право здійснення оптової або роздрібної торгівлі пальним;
 • реєструватися платниками акцизного податку та реєструвати акцизні склади;
 • враховувати обсяги пального, безоплатно переданого на зазначені потреби, при обрахунку обсягів, які суб’єкти господарювання мають право отримати протягом року на зберігання з метою використання виключно для потреб власного споживання (1000 куб. м. та платників єдиного податку четвертої групи –10000 куб. м.).

Втім суб’єкти господарювання – платниками акцизного податку з реалізації пального зобов’язані скласти акцизну накладну на операції з безоплатної передачі пального на потреби ЗСУ та іншим військовим формуванням для потреб забезпечення оборони держави у зв’язку з військовою агресією РФ – подібно операціям з передачі (фізичного переміщення) пального отримувачу – несуб’єкту господарювання.  

Часті запитання
Чи враховують при обрахунку граничного обсягу для цілей реєстрації платниками ПДВ вартість поставлених товарів чи послуг як благодійної допомоги?
Операції з надання благодійної допомоги, зокрема, безоплатне постачання товарів чи послуг благодійним організаціям, надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації згадано в пп. 197.1.15 ПКУ. Згідно з цією нормою їх звільнено від ПДВ. Подібні звільнені операції, зазвичай, зараховують до загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг для цілей обов’язкової реєстрації особи як платника ПДВ: разом з операціями, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ (20%), ставками 7 і 14%, нульовою ставкою ПДВ.

Але згідно з пп. 69.12 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ операції, передбачені пп. 197.1.15 ПКУ, які здійснені протягом 2022 року громадськими об’єднаннями та/або благодійними організаціями, не включаються такими об’єднаннями або організаціями при визначенні загальної суми для обов’язкової реєстрації платником ПДВ.
Чи включають до витрат ФОП – загальносистемника вартість благодійної допомоги ЗСУ?
Закон № 2120 установив, що за результатами податкових (звітних) періодів за 2022 рік у складі витрат ФОП – загальносистемника від провадження господарської діяльності можуть враховуватися документально підтверджені витрати у вигляді вартості майна, в тому числі грошові кошти, що добровільно перераховані (надані, передані) не лише ЗСУ. До витрат такого ФОП також потрапляє допомога Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави.
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська