Еквайринг для ФОП: як визнавати дохід та записувати у книгу доходів

Дата публікації
23 Лют 2022

Еквайринг (від англ. «acquire» – отримувати) – це прийом оплати карткою за товари, роботи, послуги при допомозі платіжних терміналів, платіжних додатків Google Pay, Apple Pay та онлайн на інтернет-сайтах через платіжну систему LiqPay чи інші. Безумовно, отримати платежі неможливо без участі платіжних операторів (зокрема, банків) – еквайрів, з якими укладають договір еквайрингу.

Проаналізуймо особливості еквайрингу в Україні та порядок включення отриманих платежів до доходу фізосіб – підприємців (далі – ФОП) і запису їх до книги обліку доходів.  

Нюанси еквайрингу в Україні

В Україні, як і загалом у світі, вже набули поширення різні види еквайрингу:

 • торговий еквайринг – прийом оплати карткою при фізичному відвідуванні місця продажу товарів, робіт, послуг через pos термінали, в які вставляється або притуляється дебетова чи кредитова картка клієнта;
 • мобільний еквайринг – прийом оплати карткою при фізичному відвідуванні місця продажу товарів, робіт, послуг через mPOS-терминали – пристрої, які дозволяють проводити платежі з картки через мобільні платіжні додатки Google Pay, Apple Pay чи інші, встановлені у смартфонах клієнтів, та картрідер продавця (у тому числі платежі за QR-кодом);
 • інтернет-еквайринг – прийом оплати карткою на інтернет-сайті за допомогою спеціально розробленого інтерфейсу і платіжної системи  LiqPay, Fondy чи інших.

У всіх перелічених випадках для прийому платежів картками ФОПу доведеться укласти з оператором платіжної системи (зокрема, банком) договір еквайрингу і сплачувати комісію – плату  за розрахунково-касове обслуговування  (до 3% від суми кожного платежу). А за користування платіжними терміналами стягують ще й абонплату (300-500  грн на місяць, хоч у деяких банках оренда терміналів  безкоштовна).

При цьому еквайр зобов’язується перераховувати кошти з картки покупця на рахунок в установі банку ФОПа – продавця у погоджений між ними строк: у день проведення оплати, наступного робочого дня, не пізніш ніж за три дні тощо.

Зауважимо, що еквайринг для ФОПа не передбачає особливостей в порядку отримання коштів та сплаті комісії за послуги еквайрингу, в порівнянні з юридичними особами. Нюанси є лише в правилах визнання доходу, здійсненні запису до книги обліку доходів та в оподаткуванні.

Щоб отримувати роз’яснення не лише на тему еквайрингу та обліку доходів ФОП підпишіться на нашу розсилку, і ми оперативно повідомимо про появу нових вебінарів та аналітичних матеріалів  у сфері продажу товарів, робіт, послуг.                                 

Підписатися на розсилку

Залишайте заявку та дізнавайтеся подробиці у менеджера.

Як включати в дохід суми по еквайрингу

То коли і яку суму включати до складу доходу ФОПа: на дату проведеної оплати чи дату надходження коштів на рахунок в банку, з урахуванням комісії за послуги еквайрингу чи без неї? Адже, як ми з’ясували вище, відповідно до умов договору з еквайром, дата розрахунків з еквайрингу і дата надходження коштів на рахунок продавця  в установі банку можуть відрізнятися.

У ФОП – платника єдиного податку датою отримання доходу є дата надходження коштів від еквайра на його рахунок в банку (пп. 292.6 Податкового кодексу України, далі – ПКУ), а не дата списання коштів з карток покупців через платіжні термінали  (якщо ці дати відрізняються). При цьому запис у  книзі обліку доходів виконують за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, тобто коли кошти надійшли на рахунок в банку.

Своєю чергою, у ФОП на загальній системі оподаткування  датою отримання доходу (виручки у грошовій та не грошовій формі) також є дата фактичного надходження коштів на банківський рахунок (п. 177.2 ПКУ, роз’яснення з категорії 104.05 ЗІР), а не дата списання коштів із картки покупця (якщо ці дати відрізняються). У Книзі обліку доходів і витрат відображають суму доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід.

Разом з тим, доходом ФОПа незалежно від системи оподаткування є повна сума отриманої виручки, з урахуванням комісії за послуги еквайрингу, утриманої банком. І хоч банк одразу віднімає комісію за послуги, а ФОП отримує на рахунок суму без урахування комісії, виручка повинна бути включена в дохід в повному обсязі.

Цей висновок підтверджується, зокрема, у індивідуальних податкових консультаціях ДФС в м. Києві № 1665/Х/26-15-13-06-12-ІПК від 18.04.2019 р. та ДФС у Дніпропетровській області № 3531/10/04-36-13-02-09/ІПК від 29.07.2019 р. щодо визнання доходу ФОПа на загальній системі оподаткування. Але так само впливає еквайринг на єдиний податок, тобто на визнання доходу ФОПа з врахуванням комісії за послуги еквайрингу.

Відповідно, комісія за еквайринг є платою за розрахунково-касове обслуговування і належить до документально підтверджених (випискою банку) витрат ФОПа на загальній системі оподаткування (п. 177.4.4 ПКУ) та ФОПа на єдиному податку.

Коли отримали дохід через LiqPay

При отриманні оплати карткою на веб-сайті через систему Liq Pay  дохід ФОПа визнають так само, як при оплаті через pos термінали –  за датою надходження коштів від еквайра на рахунок продавця в установі банку. Цією ж датою вносять запис про суму доходу до книги обліку доходів і витрат.

Знову ж таки, дохід визнають та вносять до книги обліку доходів на повну суму оплати з картки покупця за товари, роботи, послуги через систему Liq Pay – з урахуванням суми комісії за послуги еквайрингу.

Уточнююча декларація

А що робити, якщо оплати від покупців, отримані наприкінці одного звітного періоду (наприклад, в грудні 2021 р.) були включені до доходу та відображені у податковій декларації за IV квартал 2021 р., а кошти фактично надійшли на рахунок продавця в установі банку у січні 2022 р., тобто мають бути включені до доходу  в І кварталі 2022 р.? 

Щоб виправити помилку у сумі доходу, бажано подати уточнюючу податкову декларацію і зменшити суму доходу за IV квартал 2021 р. При цьому надміру сплачена сума податків (податок на доходи фізосіб  та військовий збір або єдиний податок) можуть бути повернені платнику або враховані у складі майбутніх платежів.

Так само уточнюючу податкову декларацію слід подати, якщо дохід було визнано без врахування суми комісії за послуги еквайрингу. Проте в цьому випадку податки доведеться доплатити, разом із самостійно нарахованими штрафними санкціями.

Якщо ви хочете заощаджувати час, але при цьому швидко знаходити необхідну вам інформацію, то для вас буде актуальним наш Сервіс з інтелектуальним пошуком. Сервіс AVS 365 допоможе вам:

 • Підвищувати свій рівень кваліфікації завдяки доступу до 15 комплексних курсів;
 • Дізнаватись про всі актуальні зміни в законодавстві в рамках щотижневого огляду новин;
 • Отримувати відповіді на свої запитання від наших експертів з онлайн-сесіями кожні 2 тижні.

Ми цінуємо та хочемо підтримати бухгалтерів та ФОП, які займаються своєю освітою, тому підготували спеціальні умови для вас. Залишайте заявку та дізнавайтеся подробиці у менеджера.

Дізнатися більше про Сервіс

Приклад

Покупець розрахувався карткою через POS-термінал 31 грудня 2021 р. на суму  2000 грн, а кошти продавець отримав на рахунок в банку 03 січня 2022 р. в сумі 1964 грн, при цьому утримана банком комісія за послуги еквайрингу – 36 грн (1,8%). ФОП визнає дохід в сумі 2000 гривень  і здійснює запис до книги обліку доходів 03 січня 2022 р. Комісію за еквайринг в сумі 36 грнв ключають до складу витрат.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська