Евакуація бізнесу: як працюють державні заходи релокації

Дата публікації
14 Кві 2022

Головне завдання бізнесу під час війни – зберегти функціональність, виробничі потужності, персонал. Якщо бізнес знаходиться поблизу або безпосередньо в зоні активних бойових дій, то єдиним вірним варіантом для цього є релокація бізнесу у безпечне місце. У загальному сенсі релокація щодо бізнесу – це його переміщення в інше місце, переїзд усередині країни або за кордон.  В умовах воєнного стану в Україні зчаста оперують поняттям «евакуація бізнесу» – це вимушене організоване виведення чи вивезення бізнесу із зони надзвичайної ситуації.

Як би там не було, але релокацію чи евакуацію підтримано на державному рівні:   запроваджено програму Релокації (переміщення) бізнесу (наказ Мінекономіки від 07.03.2022 р. № 391-22). Рівночасно КМУ розпорядженням від 25.03.2022 р. № 246-р затвердив План невідкладних заходів з переміщення у разі потреби виробничих потужностей суб’єктів господарювання з територій, де ведуться бойові дії та/або є загроза бойових дій, на безпечну територію (далі – План переміщення).

План переміщення: що чекає на бізнес

У намірах органів, на плечі яких лягла відповідальність за втілення Плану переміщення в життя, чимало важливих заходів і ми відмітимо наступне.

По-перше, серед таких органів знаходимо Мінекономіки, Мінстратегпром, Фонд державного майна, Мінрегіон, МОЗ, обласні, Київську міську військові адміністрації.

Зауважимо, Мінстратегпром займається питаннями державної промислової та військово-промислової політики. Зокрема, в рамках нагляду за операціями з металобрухтом веде Перелік cуб’єктів господарювання, які здійснюють заготівлю та операції з металобрухтом. А з огляду на тонни російського металобрухту, який було «доставлено» на територію України, знайдеться чимало охочих зайнятися його прийманням та переробкою. Для цього потрібно подати відповідну заяву, зразок якої є на сайті Мінстратегпрому.

По-друге, заходи, які належить виконати в рамках Плану переміщення включають, зокрема, заходи по:

 • визначенняю переліку суб’єктів господарювання, які потребують та/або мають намір щодо переміщення з територій, де ведуться бойові дії та/або є загроза бойових дій, на безпечну територію; 
 • визначенню переліку вільних виробничих площ (greenfield/brownfield), які можуть використовуватися переміщеними підприємствами, та створення з цією метою єдиної бази даних (цифрової карти);
 • проведенню постійного моніторингу стану переміщення підприємств та їх розміщення у кінцевому пункту релокації;
 • розробленню механізму відшкодування вартості перевезення майна;
 • забезпеченню оперативного підключення виробничих потужностей переміщених підприємств до газо-, водо-, електропостачання та інших інженерних комунікацій.

Також План переміщення передбачає опрацювання питань:

 • надання компенсацій підприємствам за підключення до електропостачання;
 • перенесення строку сплати відсотків за кредитами (позиками), що надані вітчизняними банками переміщеним підприємствам з метою відновлення виробництва;
 • можливості формування замовлення для військово-промислового комплексу, а також вирішення питань щодо критичного імпорту окремих товарів;
 • спрощення процедур надання або передачі земельних ділянок для розміщення виробничих потужностей підприємств.

Що передбачає програма релокації

Ця програма передбачає переміщення підприємств з територій, що наближені або знаходяться у зоні бойових дій, в безпечні регіони Західної України, що забезпечить у цілому збереження підприємств та відновлення економіки держави.

Зверніть увагу, що на період воєнного стану відповідно до постанови КМУ від 17.03.2022 р. № 305 передбачено безоплатне перевезення майна вітчизняних суб’єктів господарювання згідно з переліком, який формується Міністерством економіки і передається до Міністерства інфраструктури. І хоча в цій постанові напряму не сказано про програму релокації, Мінекономіки вважає її нормативом, на основі якого  реалізуються  заходи релокації (переміщення) бізнесу.

Хто та як може стати учасником програми

Будь-яке підприємство, яке планує повну або часткову релокацію своїх виробничих потужностей може долучитися до програми. Програма поширюється на регіони, які  постраждали від бойових дій, а  пріоритет мають стратегічні підприємства та компанії, які виробляють товари першої необхідності. До речі, зараз існує Перелік об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затверджений постановою КМУ від 04.03.2015 р. № 83.

Для того, щоб стати учасником програми, підприємству потрібно подати заявку на переміщення, точніше, зареєструватися за відповідною формою https://auction.e-tender.ua/#/register.  У формі необхідно вказати ЄДРПОУ підприємства, адресу виробництва, визначити потреби до виробничого приміщення (обсяги використання електроенергії, газу, води), кількість працівників та обладнання, спосіб транспортування, орієнтовний термін монтажу обладнання на новому місці тощо. Мінекономіки інформує, що пріоритет у черговості релокації надається підприємствам, які можуть самостійно забезпечити демонтаж та перевезення своїх потужностей до найближчої станції АТ «Укрзалізниця».  І просить під час заповнення заявки важливо максимально деталізувати інформацію про підприємство, позаяк це спростить та пришвидшить процес подальшого транспортування.

Процедура розгляду заявок

За роз’ясненням Мінекономіки перший етап – це власне опрацювання заявок (видалення повторних форм, запитів з неповною інформацією). Потім заявки відсортовуються за пріоритетністю – в першу чергу на релокацію можуть розраховувати виробничі підприємства. Фахівці Міністерства економіки зв’язуються з претендентами на релокацію та доуточнюють всю необхідну інформацію.

У подальшому  заявку передають спеціально призначеним відповідальним фахівцям до однієї з приймаючих обласних адміністрацій. Зараз підприємства можуть переїхати до дев’яти областей: Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької, Вінницької, південних територій Волинської і Рівненської. Фахівці в областях контактують з підприємством, спільно шукають варіанти для розміщення виробничих потужностей, вирішують питання оренди, підключення мереж, розселення персоналу і членів родин.

Переміщуватися підприємства можуть:

 • самостійно;
 • силами АТ «Укрзалізниця»;
 • силами АТ «Укрпошта».

Можливо залучення як субпідрядників інших перевізників  в залежності від потреб підприємства.

Мінекономіки наголошує: головним перевізником виступає АТ «Укрзалізниця”,  АТ «Укрпошта» відповідає за підвезення обладнання до залізничної станції, а також може виступати оператором, забезпечуючи оперативне проходження блокпостів, оформлення транспортних накладних і інших документів. Саме останні дозволяють компенсувати підприємству витрати на транспортування.

І ще важливий момент, на якому акцентує Мінекономіки: ФОП, які співпрацюють з підприємством мають подавати окремі заявки на свою релокацію.

 При переміщенні підприємствам потрібно визначитися із чималою кількістю запитів щодо розміщення бізнесу, зокрема, з:

 • потребами у виробничому приміщенні (площа, м2, тип приміщення, інші особливі умови);
 • потреба в електроенергії (кВт·год, потужність підключення у кВт);
 • потребами в додаткових ресурсах (вода, газ тощо);
 • кількістю працівників (та членів їх сімей);
 • кількістю обладнання (одиниць, тон, м3);
 • способом транспортування обладнання (залізна дорога, автотранспорт);
 • потребою у транспорті (кількість вагонів, вантажівок тощо);
 • доступністю до транспортних вузлів;
 • орієнтовним терміном демонтажу, пакування і завантаження обладнання;
 • потребою у гуртожитках/місцях розміщення персоналу та членів їх сімей;
 • потребою у складських приміщеннях (м3), сировині (тип, обсяг, потенційні джерела/партнери);
 • іншими додатковими потребами.

Крим того, слід зважати на орієнтовний строк монтажу обладнання і запуску виробництва після переміщення, наявність існуючих/потенційних каналів збуту після переміщення і чимало інших питань, які можуть виникнути.

До уваги! Інформація, яка допоможе українському бізнесу при евакуації з районів, постраждалих від бойових дій.   

На що варто звернути увагу при релокації

Перш за все, на облік витрат на переміщення виробничого обладнання, його подальший монтаж, перевезення запасів, інших активів. Також можуть постати питання щодо  консервації основних засобів, які залишились  у зоні бойових дій чи наближених до енї територіях, звільнення працівників, які відмовились від переїзду,  перереєстрація у зв’язку зі зміною адреси підприємства.

Завважте, що Державна служба зайнятості додатково співпрацює з підприємством у питанні працевлаштування нових робітників, а Державна служба з питань праці консультує у сфері гарантій безпеки життя і здоров’я працівників.

Працевлаштування внутрішньо переміщених осіб

У західноукраїнських областях, які визначили місцями релокації на державному рівні зараз перебувають чимало працездатних осіб, які були вимушені через війну покинути свої домівки і переміститися в більш безпечні місця. Підприємства, що тимчасово перебазувалися в ці райони можуть відчувати потребу в робочій силі. За працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні роботодавцям виплачують належну компенсацію. Відбувається це у порядку, затвердженому постановою КМУ від 20.03.2022 р. № 331 (далі – Порядок № 331).

Внутрішньо переміщена особа – особа, яка після введення Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64 воєнного стану перемістилася з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням КМУ від 06.03.2022 р. № 204, та отримала довідку внутрішньо переміщеної особи відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 р. № 509.

Витрати компенсують у розмірі 6500 грн щомісяця за кожну працевлаштовану особу, за яку роботодавцем сплачується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, на період воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення. Умови компенсації витрат перелічені в п. 2 Порядку № 331. Загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати двох місяців з дня працевлаштування особи на умовах, передбачених п. 2 Порядком № 331.

Організація праці за місцем релокації

Державна служба України з питань праці розпочала проєкт з надання консультаційної підтримки евакуйованим підприємствам. Розпочали проєкт з підприємств Львівської області, після опрацювання перших результатів якого його планують поширити на території всієї України. У межах проєкту всім підприємствам за їх потребою і бажанням   інспектори праці в межах компетенції надаватимуть необхідний консультаційний супровід з широкого спектра питань: від оплати праці, звільнення, переведення, оголошення простою, обліку робочого часу до організації безпечного ведення робіт, створення безпечних та здорових умов праці, надання адміністративних послуг тощо.

Окремі види робіт, експлуатація небезпечного обладнання: як отримати дозвіл

В програмі релокації можуть бути задіяні підприємства, які виконують роботи підвищеної небезпеки та експлуатують обладнання підвищеної небезпеки. Як відомо, у цьому випадку підприємствам потрібно отримувати відповідні дозволи.  Постановою КМУ  від 24.03.2022 р. № 357 спрощено порядок видачі дозволів в умовах воєнного стану та  переведено виконання окремих видів робіт та експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки на декларативний принцип.

Постановою № 357 передбачено, що на період воєнного стану на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці експлуатуються, зокрема:

 • обладнання, що працює під тиском;
 • устаткування напругою понад 1000 В.

Також на підставі декларації відповідності виконуються, зокрема, роботи підвищеної небезпеки:

 • роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В, в зонах дії струму високої частоти;
 • монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки;
 • вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів;
 • монтаж, демонтаж та капітальний ремонт будинків, споруд, а також відновлення та зміцнення їх аварійних частин.

Суб’єкти господарювання, які набули право на експлуатацію зазначеного обладнання підвищеної небезпеки та виконання робіт підвищеної небезпеки на підставі декларації відповідності, не пізніше одного місяця після припинення чи скасування воєнного стану повинні отримати відповідні дозвільні документи в порядку, строки та на умовах, що передбачені законодавством

Декларацію відповідності можна подати в електронному вигляді, через Портал електронних сервісів Мінекономіки та в паперовому вигляді через ЦНАП.

Закінчення воєнного стану: що робити евакуйованим підприємствам

Після завершення бойових дій підприємства можуть повернуться на колішні місця перебування, залишити частину виробництва за місцем релокації, відкривши філіали тощо.

Часті запитання
Які особливості переведення на роботу в іншу місцевість?
За згодою працівника допускається його переведення на роботу в іншу місцевість, зокрема разом з підприємством (ч. 1 ст. 32 Кодексу законів України про працю, далі – КЗпП). Під іншою місцевістю слід розуміти місцевість за межами населеного пункту, де розміщено підприємство, тобто інший населений пункт.
У зв’язку з переведенням на роботу в іншу місцевість працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій згідно зі ст. 120 КЗпП. Порядок надання гарантій та компенсацій при переїзді на роботу в іншу місцевість врегульовано постанову КМУ від 02.03.1998 р. № 255. Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 36 КЗпП відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством є підставою для припинення трудового договору з виплатою вихідної допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП).
Чи потрібна згода працівника на переїзд разом з підприємством в іншу місцевість?
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX (далі – Закон № 2136) в період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії) з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою. Умовою переведення є те, що така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я, а само переведення відбувається для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей. Звертаємо також увагу: у період дії воєнного стану норми ч. 3 ст. 32 КЗпП та інших законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються (ч. 2 ст. 3 Закону № 2136).
Як укладати трудовий договір релокованому підприємству з новими працівниками?
У ст. 2 Закону № 2136 зазначено, що у період дії воєнного стану форму трудового договору сторони визначають за згодою. Роботодавець у період дії воєнного стану може укладати з новими працівниками строкові трудові договори. При цьому при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська