ФОП-єдинники подаватимуть нову звітність з єдиного податку та ЄСВ

Дата публікації
19 Кві 2021

Кожен новий рік вже традиційно приносить підприємцям зміну правил оподаткування. Серед головних новацій 2021 року є також зміни у порядку звітування, а саме затверджено нову форму податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця. Відтепер відомості про єдиний соціальний внесок є складовою звітності з єдиного податку, як Додаток 1 до неї і окремо подавати звіт по ЄСВ не потрібно.

Нова звітність ФОП-єдинників у податкову

Звітність ФОП на єдиному податку, затверджену наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578 (у редакції наказу Мінфіну від 09.12.2020 р. № 752) складають на підставі даних обліку. Для підприємців на спрощеній системі оподаткування форма обліку є довільною і вони можуть на власний розсуд обирати яким чином обліковувати результати своєї діяльності. Тож ФОП-єдинники можуть використовувати спеціальну програму чи просто вести записи у паперовій формі.

Загалом, звітність ФОП на єдиному податку Україна намагається уніфікувати. Тож форма звіту ФОП на єдиному податку є загальною для всіх груп. Але залежно від обраної групи звітність СПД слід буде заповнювати по-різному.

Подавати звітність ФОП до податкової можна в один із таких способів:

 • особисто, відвідавши податкову;
 • доручивши це іншій особі;
 • поштою (звичайною або ж електронною, за наявності електронного цифрового підпису);
 • або ж спробувати зробити це через електронний кабінет платника податків.

Строки для подання звітності залежать від звітного періоду (рік чи квартал), який, у свою чергу, визначається виходячи з обраної групи єдиного податку.

Нова звітність для ФОП групи 2

ФОП групи 2 складає звітність за формою F0103405 і заповнює у ній відповідні розділи.

Вступну частину із зазначенням реєстраційних даних та реквізитів.

Розділ І із зазначенням загальних показників діяльності.

Варто пам’ятати: у полі 9 розділу І зазначається код та назва лише тих видів економічної діяльності (відповідно до КВЕД), які фактично здійснювалися у звітному періоді платником єдиного податку.

При цьому при створенні в меню “Введення звітності” Електронного кабінету ця таблиця поля 9 містить лише один рядок. Але за потреби кількість рядків можна збільшувати шляхом додавання нових.

У розділі ІІІ , де зазначаються показники діяльності СПД на 2 групі ЄП, зокрема, вказують доходи. Як визначати склад доходів єдинника врегульовано ст. 292 ПКУ.

У розділах ІІ та ІV проставляють прочерки.

Розділ V заповнюють даними щодо нарахованої суми єдиного податку.

Розділ VІ заповнюють, якщо в поточному звітному періоді одночасно проводять коригування суми єдиного податку за попередні звітні періоди.

Звітують СПД групи 2 раз на рік. На це відведено 60 днів. Отже за 2021 рік подати декларацію за новою формою слід буде до 01 березня 2022 року.

Нова звітність для ФОП групи 3

ФОП групи 3 складають свою звітність за формою F0103307.

Аналогічно з єдинниками групи 2 вони заповнюють вступну частину із зазначенням реєстраційних даних та реквізитів, а також розділ І із зазначенням загальних показників діяльності.

У розділі ІV зазначаються показники діяльності СПД на групі 3 щодо отриманих доходів, визначення яких врегульовано ст. 292 ПКУ.

У розділах ІІ та ІІІ проставляють прочерки.

Розділ V заповнюють даними щодо нарахованої суми єдиного податку, відповідно до обраної ставки (3 % або 5% в залежності від умов сплати ПДВ).

Аналогічно групі 2 при коригуванні суми зобов’язань з єдиного податку за попередні звітні періоди заповнюють Розділ VІ.

СПД групи 3 звітують щокварталу. Строк звітування – 40 календарних днів після завершення звітного кварталу. При цьому додаток 1 у складі Декларації за IV квартал 2021 року ФОП групи 3 подають у термін до 09 лютого 2022 року.

Часті питання
Як виправити помилки після подання звітності
Виправляють помилки у раніше поданій звітності (які не виправили у поточній декларації) шляхом подання уточнюючого розрахунку. Для цього у декларації проставляють відповідну позначку і вносять правильні показники відповідних розділів. У решті розділів відображаються показники, що були зазначені раніше і не потребують уточнення. Обмежень щодо кількості поданих уточнюючих декларацій Податковим ПКУ не встановлено. Головне пам’ятати – кожна подана уточнююча декларація уточнює показники попередньо поданих звітів. З 1 квітня 2021 року уточнюючий звіт подають вже за новою формою.
Чи потрібно підтверджувати показники звіту документами
Для підприємців-єдинників ведення обліку витрат не є принциповим для цілей складання звітності. Передусім можливість застосування спрощеної системи залежить від обсягу доходів, для підтвердження якого може вистачити банківської виписки чи даних РРО/ПРРО. Та все ж ведення якісного обліку на підставі належних підтвердних документів завжди виграшний варіант на випадок можливих непорозумінь із контролюючими органами.
Перехід в іншу групу ЄП серед року
Якщо протягом року змінено групу ЄП декларацію подають наростаючим підсумком поквартально із заповненням потрібних розділів для відповідної групи. В подальшому декларація подається наростаючим підсумком у стандартні терміни (для першої та другої груп раз на рік, для третьої групи щокварталу і в ній заповнюються відповідні розділи (показники господарської діяльності). Тобто, показники за минулий період вносять до розділу тієї групи, на якій ФОП перебував до переходу, а за нові звітні періоди заповнюють розділ, що відповідає новій групі.
Якщо потрібна довідка про доходи
Для отримання довідки про доходи між загальновстановленими правилами ФОП має подати декларацію з позначкою “Довідкова” у заголовній частині. У полі 02 заголовної частини вказується місяць за який додатково надається інформація. Такий звіт не є підставою для додаткової сплати єдиного податку і не звільняє від обов’язку подавати “повноцінний звіт” у встановлені терміни.
Коли діяльність призупинена
Якщо не має показників для заповнення звіту – не отримувались доходи – подавати пустий звіт не потрібно. Наразі із цим погоджуються вже і податківці у своїх роз’ясненнях. Але у випадку, якщо показники відсутні за цілий рік. У разі отримання хоча б у одному з місяців доходу – звітність слід подавати.
Якщо ФОП ліквідовується
На відміну від СПД на загальній системі, для єдинників не встановлено поняття ліквідаційної звітності. Тож фізичні особи, щодо яких до Єдиного державного реєстру внесено запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, подають декларації востаннє за податковий (звітний) квартал (наростаючим підсумком), в якому проведено державну реєстрацію ліквідації протягом 40 календарних днів з дня його закінчення.
Який штраф за неподання звіту ФОП
За неподання декларації з єдиного податку підприємця можуть оштрафувати на 170 грн на підставі п. 120.1 ПКУ. Якщо протягом року повторно не подається звіт (наприклад, ФОП групи 3 не подає за два квартали поспіль) штраф становитиме вже 1020 грн.
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська