Форма № 20-ОПП: приклад заповнення

Дата публікації
27 Тра 2021

Яким документом затверджено форму № 20-ОПП

У п. 63.3 ПКУ зазначено: платник податків має повідомляти контролюючим органам про всі об’єкти оподаткування та про всі об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, відповідно до порядку обліку платників податків.

Нині діє Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну України від 09.12.2011 р. № 1588 (далі — Порядок № 1588). Саме цим документом затверджено форму № 20-ОПП (див. додаток 10 до Порядку № 1588). Останні зміни у цьому документі, які безпосередньо стосувалися аналізованої форми, набрали чинності 27.07.2020 р.

Про які об’єкти слід повідомляти у формі № 20-ОПП

Об’єктами оподаткування й об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків і зборів (п. 63.3 ПКУ). Такі об’єкти щодо кожного виду податку та збору визначають згідно з відповідним розділом ПКУ.

Однак форма № 20-ОПП не дублює звичайну податкову звітність. У «ЗІР» (категорія 116.11) завважили: інформація про такі об’єкти оподаткування, як, скажімо, дохід (прибуток) або операції з постачання товарів (робіт, послуг), відображають у відповідній податковій звітності платника податків (декларації з податку на прибуток, з ПДВ). Тому про такі об’єкти оподаткування шляхом подання форми № 20-ОПП повідомляти не треба.

Але податківців слід повідомити про приміщення, якими користується (розпоряджається) платник податків, про те, які в нього є транспортні засоби, земельні ділянки, кіоски, газопроводи тощо. Це додаткова інформація, що дає уявлення про те, якими матеріальними ресурсами володіє платник податків, де і в якому стані вони знаходяться. Перелік об’єктів оподаткування, про які воліють знати податківці, містить Довідник типів об’єктів оподаткування, розміщений на сайті ДПС. Код типу об’єкта оподаткування та його найменування із цього Довідника необхідні для коректного заповнення форми № 20-ОПП.

До уваги!

Про один і той же об’єкт контролюючі органи має повідомляти не лише орендодавець того чи іншого майна (як власник), а й орендар. Але порядок заповнення форми відрізнятиметься.

У разі подання форми № 20-ОПП застосовним є принцип укрупнення інформації. Наприклад, якщо інформацію подають про об’єкти оподаткування — офіс, склад, склад-магазин, що розташовані в одному офісному центрі за однією адресою, достатнім буде подання інформації за одним із типів об’єктів оподаткування, зазначаючи в найменуванні (графа 4): офіс, склад, склад-магазин. Але якщо в платника податків є однотипні об’єкти оподаткування, які розташовані за різними адресами, інформацію у формі № 20-ОПП слід відобразити за кожним об’єктом окремо.

Водночас у разі подання інформації про об’єкти рухомого й нерухомого майна, що підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням реєстраційного номера, принцип укрупнення інформації не застосовний. Скажімо, у формі № 20-ОПП указують інформацію і про земельну ділянку, і про будівлю, розташовану на такій земельній ділянці.

У які строки та куди подавати форму № 20-ОПП

Форму подають усі платники податків (як юрособи, так і ФОП) протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкта оподаткування (п. 8.4 Порядку № 1588). Цей строк треба відліковувати від дати набуття права щодо об’єкта оподаткування відповідно до правовстановлюючих документів або документів, що підтверджують право користування (розпорядження) («ЗІР», категорія 116.11).

Форму № 20-ОПП потрібно подавати до податкового органу за основним місцем обліку платника податків. Якщо об’єкт оподаткування розташований на території, яка не збігається з основним місцем обліку, платник податків має стати на облік у контролюючий орган за місцезнаходженням об’єкта (п. 8.3 Порядку № 1588).

До уваги!

Платники податків можуть подавати форму № 20-ОПП через спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності «Єдине вікно» або інформаційно-телекомунікаційну систему «Електронний кабінет» за ідентифікатором J(F)1312002.

Згідно з п. 8.6 Порядку № 1588 відомості, зазначені у формі № 20-ОПП, податківці вносять до Єдиного банку даних юридичних осіб (далі — ЄБД) або Реєстру самозайнятих осіб (далі — РСО):

 • не пізніше ніж наступного дня після отримання цієї форми засобами електронного зв’язку в електронній формі;
 • не пізніше ніж через 10 робочих днів із дня надходження такої інформації в паперовій формі.

Як у формі № 20-ОПП відображати зміни, пов’язані з об’єктом оподаткування

До контролюючого органу за основним місцем обліку слід подати форму № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни. Робити це варто в тому самому порядку та в ті самі строки, як і під час реєстрації, організації або відкриття об’єкта (п. 8.5 Порядку № 1588).

При цьому достатньо буде вказати інформацію лише про той об’єкт, щодо якого відбуваються зміни.

Чому важливо подавати форму № 20-ОПП

По-перше, форма № 20-ОПП є одним із ключових елементів у разі визначення реальності щодо діяльності підприємства — див. повідомлення ГУ ДФС у Сумській області від 01.07.2020 р. Статус «ризиковості» може бути «недолугим» для платників ПДВ (він, наприклад, впливає на блокування податкових накладних під час їх реєстрації в ЄРПН).

По-друге, податківці відмовляють у реєстрації РРО за господарською одиницею, якщо суб’єкт господарювання не повідомив про такий об’єкт оподаткування у формі № 20-ОПП. Така сама ситуація виникне в разі, якщо за інформацією із цієї форми даний об’єкт закритий або не експлуатується (п. 8 гл. 2 розд. II Порядку реєстрації та застосування РРО, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну України від 14.06.2016 р. № 547).

Тому доти, допоки в податківців немає відомостей про наявність об’єкта оподаткування (магазину, ресторану тощо), зареєструвати на ньому РРО неможливо буде. Про це вкотре нагадало ГУ ДПС у м. Києві в повідомленні від 20.01.2020 р.

По-третє, відсутність інформації про відповідний об’єкт оподаткування або наявність про цей об’єкт неповної чи помилкової інформації в ЄБД/РСО (наприклад, не вказано код за КОАТУУ місцезнаходження об’єкта) перешкоджає процедурі реєстрації акцизних складів у СЕАРП і СЕ. Відповідне повідомлення Територіальних органів ДФС у Миколаївській області від 11.05.2019 р. розміщене на офіційному сайті.

Майже будь-який акцизний склад є об’єктом, пов’язаним з оподаткуванням у розумінні п. 63.3 ПКУ та п. 8.2 Порядку № 1588. Скажімо, у нині діючому Довіднику об’єктів оподаткування є такі акцизні склади, як «Автозаправна станція (АЗС)» (код 10), «Бензоколонка» (код 90) або «Паливно-заправний комплекс» (код 694).

По-четверте, якщо суб’єкт господарювання має намір одержати ліцензію на торгівлю пальним (на право зберігання пального), у ЄБД/РСО повинна бути зазначена інформація про наявність у нього спеціальних ємностей (резервуарів) для зберігання пального.

У «ЗІР» (категорія 113.04) податківці чітко завважили: підставою для відмови у видачі «паливної » ліцензії є неподання повідомлення за формою № 20-ОПП щодо місця зберігання пального. Тому якщо платник податків має намір отримати потрібну ліцензію, у такій формі слід відобразити об’єкти, у яких можна зберігати пальне. До речі, про цю форму не раз згадували в судах — див. рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 р. у справі № 420/7937/20, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.04.2021 р. у справі № 400/376/21.

Порядок заповнення форми № 20-ОПП

Заповнення форми відбувається в такий спосіб.

У графі 2 «Код ознаки надання інформації» указують такі значення: 1 — первинне надання інформації про об’єкт оподаткування; 3 — зміна відомостей про об’єкт оподаткування; 6 — закриття об’єкта оподаткування.

Графу 3 «Тип об’єкта оподаткування» заповнюють згідно з Довідником типів об’єктів оподаткування (див. вище).

Графу 4 «Найменування об’єкта оподаткування» заповнюють у разі, коли об’єкт ураховують із найменуванням. Щоправда, податківці не проти бачити звичайну назва типу об’єкта оподаткування.

У графі 5 «Ідентифікатор об’єкта оподаткування» відображають показник, який складається з коду типу об’єкта оподаткування, зазначеного в Довіднику, і внутрішнього ідентифікатора, прийнятого самим платником податків. Внутрішній ідентифікатор містить 5 знаків.

Графи 6 – 7 «Адміністративна одиниця відповідно до КОАТУУ, де знаходиться об’єкт оподаткування» потрібно заповнювати відповідно до Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць і територій територіальних громад, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.11.2020 р. № 290. Зверніть увагу: старий КОАТУУ, затверджений Держстандартом, утратив чинність — див. повідомлення ГУ ДПС у Донецькій області.

До графи 8 уписують адресу об’єкта оподаткування.

У графі 9 «Стан об’єкта оподаткування» зазначають інформацію про об’єкт: 1 — будують (готують до введення в експлуатацію); 2 — експлуатують; 3 — тимчасово не експлуатують; 5 — не придатний до експлуатації; 6 — об’єкт відчужено (повернено власникові); 7 — зміна призначення (перепрофілювання) об’єкта; 8 — орендують; 9 — здають в оренду.

До графи 10 «Вид права на об’єкт» уписують: 1 — право власності; 2 — право володіння; 3 — право користування (сервітут, емфітевзис, суперфіцій); 4 — право господарського відання; 5 — право оперативного управління; 6 — право постійного користування; 7 — право довгострокового користування чи оренди; 8 — право короткострокового користування, оренди чи найму; 9 — іпотека; 10 — довірче управління майном.

У графі 11 проставляють «√» або «+», якщо платникові податків потрібно стати на облік за неосновним місцем обліку, а саме в контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта оподаткування.

Графу 12 «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)» заповнюють, якщо об’єкт оподаткування реєструють у відповідному держоргані з отриманням реєстраційного номера. Це, наприклад: кадастровий номер — для земельної ділянки; реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна — для нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки; номер кузова транспортного засобу — для легкового автомобіля; номер шасі транспортного засобу — для вантажного автомобіля і причепа тощо.

Штрафи за неподання форми № 20-ОПП

Відповідальність за неподання у строки та у випадках, передбачених ПКУ, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі передбачена п. 117.1 ПКУ.

Штрафи, установлені нормою зі згаданого пункту, становлять:

 • для самозайнятих осіб — 340 грн;
 • для юросіб (відокремлених підрозділів юросіб) — 1020 грн.

Податківці вважають, що така відповідальність поширюється й на неподання форми № 20-ОПП. Хоча насправді цей «проступок» до складу порушень, установлених згаданим пунктом, не вписується. Зокрема, на це звертали увагу й суди — див. постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2020 р. у справі № 520/654919.

Візьміть до відома! Пунктом 52-1 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ введено карантинний мораторій на штрафи за порушення податкового законодавства (за деякими винятками). Проте штрафи, які цікавлять нас, на жаль, до кола винятків не входять.

Приклад заповнення форми № 20-ОПП

Підприємство подало до органу ДПС повідомлення за формою № 20-ОПП у зв’язку з тим, що:

 • придбано нежитлове приміщення задля розміщення в ньому магазину, а частину цього приміщення здано в оренду для розміщення аптечного відділу;
 • надано в оренду власний легковий автомобіль (під час придбання автомобіля він був раніше відображений у формі № 20-ОПП);
 • повернено орендодавцеві нежитлове приміщення, яке використовували як склад (під час отримання приміщення в оренду воно було про відображено у формі № 20-ОПП).

Основну частину повідомлення за формою № 20-ОПП слід заповнювати в такий спосіб:

Форма № 20-ОПП

ПОВІДОМЛЕННЯ

про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність

№ з/пКод ознаки надання інформаціїТип об’єкта оподат-куванняНайменування об’єкта оподат-кування (зазначити у разі наявності)Ідентифі-катор об’єкта оподат-куванняАдміністративна одиниця відповідно до КОАТУУ, де знаходиться об’єкт оподаткування
 
Місцезнаходження об’єкта оподаткування (вулиця, номер будинку/офіса/ квартири)  Стан об’єкта оподаткуванняВид права на об’єкт оподаткластьуван- няПрошу взяти на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходжен-ням об’єкта оподаткування (необхідно позначити знаком “Ö” або “+“)Реєстраційний номер об’єкта оподаткування (зазначити у разі наявності)
код за КОАТУУобласть, район, населений пункт
123456789101112
11321Магазин «Смакота»32100001UA80000000000875983Київська обл., м. Київ, Святошинський районвул. Олевська, буд. 4321 1364207251101
2148Аптечний відділ «АНЦ»4800001UA80000000000875983Київська обл., м. Київ, Святошинський районвул. Олевська, буд. 4391 1364207251101
3334Volkswagen Passat3400002UA80000000000875983Київська обл., м. Київ, Святошинський районвул. Олевська, буд. 4391 ZFA22300005556777
46468Склад46800001UA74100390010122363Чернигівська обл., м. Чернігів, Деснянський районвул. Авіаторів, буд. 1968  

У рядку 1 зазначили: відомості про магазин ми надаємо вперше (у графі 2 — «1»), тип об’єкта оподаткування — магазин (у графі 3 — «321»), такий об’єкт у нас перший (у графі 5 указали внутрішній ідентифікатор — «00001»), стан об’єкта — експлуатують (у графі 9 — «2»), він перебуває в нашій власності (у графі 10 — «1»).

У рядку 2 показали, що створено новий перший об’єкт — аптечний відділ (у графі 3 — «48»), повідомили, що його здали в оренду (у графі 9 — «9 »), причому цей об’єкт перебуває в нашій власності (у графі 10 — «1»).

У рядку 3 зазначили: відбулася зміна щодо стану об’єкта (у графі 2 — «3»), цей об’єкт — автотранспорт (у графі 3 — «34»), він у нас другий за рахунком (у графі 5 указали внутрішній ідентифікатор — «00002»), стан — здано в оренду (у графі 9 — «9»), він у власності (у графі 10 — «1»).

У рядку 4 відобразили інформацію про те, що орендований склад повернено орендодавцеві: повідомили про закриття об’єкта оподаткування (у графі 2 — «6») і зазначили, що це склад (у графі 3 — «468»), він був єдиним (у графі 5 указали внутрішній ідентифікатор — «00001»), стан об’єкта — повернення орендодавцеві (у графі 9 — «6»), користувались об’єктом на праві оренди (у графі 10 — «8»).

Найпоширеніші запитання
Як потрібно заповнити форму 20-ОПП, якщо змінено призначення об’єкта оподаткування? Було подано форму № 20-ОПП із типом об’єкта «кафе», а нині тип цього об’єкта «бутік»?
У п. 8.5 Порядку № 1588 прописано: у разі зміни призначення об’єкта оподаткування або його перепрофілювання інформацію щодо такого об’єкта надають у повідомленні двома рядками:
• у першому — повторють інформацію за раніше вказаними відомостями про тип об’єкта оподаткування, у графі 3 за яким стоїть «247» (кафе), але до графи 2 уносять значення «6» — закриття об’єкта оподаткування;
• у другому — змінюють тип об’єкта оподаткування: у графі 3 зазначають «109» (бутик), у графі 5 — новий ідентифікатор об’єкта оподаткування (скажімо, «10900001»), а в графі 2 — значення «1» (цей об’єкт — новий).
У разі якщо платник податків поділить один об’єкт оподаткування на два (наприклад, кафе переобладнає в бутик і перукарню), у формі № 20-ОПП слід показати закриття старого об’єкта і створення двох нових об’єктів («ЗІР», категорія 116.11).
Чи потрібно у формі № 20-ОПП указувати інформацію про кожен автомобіль, який є в платника податків?
У такому разі можна застосувати принцип укрупнення інформації, коли відомості про різні об’єкти у формі № 20-ОПП зазначають одним рядком. І хоча відповідно до абз. 4 п. 8.4 Порядку № 1588 принцип укрупнення інформації не застосовують під час надання інформації про об’єкти рухомого й нерухомого майна, які мають державний реєстраційний номер, для автомобілів установлені винятки.
Зокрема, абзац 5 п. 8.4 Порядку № 1588 дозволяє укрупнювати інформацію за однотипним автомобілями, які не є пунктами пересувної роздрібної торгівлі, громадського харчування або послуг інших, аніж пасажирські та вантажні перевезення. Таку інформацію вказують за типом об’єкта оподаткування «автомобільні транспортні засоби» і зазначенням кількості таких транспортних засобів у графі «Реєстраційний номер об’єкта оподаткування».
Можна об’єднувати однотипні автомобілі (одного виду, характеру використання, стану й виду права власності). Це, наприклад, автомобілі для перевезення адмінперсоналу, маршрутні таксі, вантажні автомобілі. Вони обов’язково мають бути розташовані за однією адресою, у робочому стані, та використовуватися, припустімо, на праві власності.
Оскільки такого типу об’єкта оподаткування, як «автомобільні транспортні засоби», Довідник не містить, можна скористатися типом «34» (автотранспорт). Кількість згрупованих автомобілів варто зафіксувати в графі 12.
Як заповнювати форму № 20-ОПП, якщо в Довіднику типів об’єктів оподаткування такий тип, який з’явився в платника податків, не вказано?
Якщо в Довіднику немає відповідного типу об’єкта оподаткування, це не означає, що форму № 20-ОПП не потрібно подавати. У такому разі в Довіднику слід вибрати той тип об’єкта, який за своїм функціональним призначенням найбільше відповідає поняттю, визначеному ПКУ.
Однак слід зважати на принцип укрупнення інформації у формі № 20-ОПП. Тому якщо платник податків уже повідомив податківців про те, що в нього, скажімо, є цех, а він придбав верстат, який стоятиме у цьому цеху, то йому окремо повідомляти про такий верстат не потрібно. А ось якщо інформації про цех в органі ДПС немає, то форму № 20-ОПП подати доведеться.
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Статті по темі
   30 Грудня 2021

   РРО/ПРРО для ФОП: про важливе

   06 Липня 2021

   Розмитнення авто 2021

   Автор статьи Зоряна Куриляк
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська