У ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі – Закон про відпустки) зазначено, що черговість надання відпусток на підприємствах визначається відповідними графіками, в яких ураховують інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.
Графіки відпусток затверджують власники або уповноважені ними органи за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників.
У графіку враховують щорічні відпустки: основні та додаткові (додаткову відпустку за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці; додаткову відпустку за особливий характер праці; інші додаткові відпустки, передбачені законодавством). Якщо мовиться про додаткові соціальні відпустки на дітей, які також слід включити до графіку відпусток, то роботодавець має отримати будь-який належним чином оформлений та засвідчений в установленому порядку документ. Він повинен підтверджувати, що іншому з батьків дітей така соціальна відпустка не надавалася (див. лист Мінекономіки України від 10.08.2021 р. № 4712-06/40796-07).
Графік відпусток складається на кожний календарний рік не пізніше 5 січня поточного року (п. 20 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затверджених постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20.07.1984 р. № 213). Цей граничний термін підтримано й в листі Мінсоцполітики України від 25.08.2015 р. № 475/13/116-15.
Рівночасно, зробити графік можна і пізніше – за умови зазначення відповідної дати в обліковій політиці підприємства. І головне, щоб при цьому не були порушені вимоги щодо попередження про вихід у відпустку в поточному році працівника за графіком за два тижні.
На законодавчому рівні типової форми графіка відпусток не встановлено. Тож підприємство може власноруч розробити зовнішній вид та структуру такого документу: з урахуванням вимог ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів».
За відсутність графіка відпусток можуть накласти штраф як за інші порушення трудового законодавства у розмірі 1 МЗП (абз. 8 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України). І ще посадовим особам підприємства – роботодавця або ФОП – працедавцям загрожує адмінштраф: у розмірі від 510 до 1700 грн (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Про складання графіку відпусток ми розповідали раніше у відео Онлайн-школи бухгалтерії AVS – YouTube
І нехай вас не бентежить, що у ньому йдеться про відпустки 2021 року. Позаяк загальні вимоги до створення та затвердження графіку відпусток залишаються незмінними.

Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...



Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...
