• AVS
 • Статті
 • ПДВ
 • Грошова допомога армії, кошти на благодійність: документальне оформлення, облік

Грошова допомога армії, кошти на благодійність: документальне оформлення, облік

Дата публікації
18 Бер 2022

Підтримка Збройних сил України, які в жорстоких боях відстоюють нашу державу, верств населення, що постраждало від дій російських окупантів посилюється з кожним днем. Підприємства, ФОП надають як фінансову допомогу, так й передають харчі, товарно-матеріальні цінності, у тому числі захисні засоби, для українських воїнів і громадян. Це – благодійна допомога, надання якої регулює, в першу чергу, Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 р. № 5073-VI (далі – Закон № 5073). У цій статті ми розповімо про документальне оформлення, бухгалтерський та податковий облік грошової благодійності. Але спочатку нагадаємо основні засади благодійної діяльності, оскільки передачу коштів при певних умовах вважають такою.  

Хто може надавати благодійну допомогу

Вважають, що підприємства чи ФОП, які бажають допомогти армії та/або фізособам добровільно здійснюють благодійну діяльність. Тож вони є благодійниками відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 5073. А ось отримувачі такої допомоги за Законом № 5073 – це бенефіціари (п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 5073). 

Види благодійної діяльності

Благодійники можуть безоплатно передавати у власність бенефіціарів кошти, що є одним з видів благодійної діяльності (ст. 5 Закону № 5073). Зверніть увагу, Закон № 5073 у рамках благодійності визначає безоплатно передані кошти як благодійну пожертву чи благодійний грант (ст. 6):

благодійна грошова пожертва – безоплатна передача благодійником коштів у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до Закону № 5073;

благодійний грант – цільова допомога у формі валютних цінностей, яка має бути використана бенефіціаром протягом строку, визначеного благодійником.

Себто грошова допомога з позиції Закону № 5073 завжди носить цільовий характер, в той час, як просто передача грошей, по суті, теж благодійна допомога, але  поза Закону № 5073. Це по факту грошовий подарунок, на отримання якого погоджується обдарована сторона.

Документальне оформлення грошової допомоги 

Якщо ми говоримо про передачу коштів поза Законом № 5073, то рекомендуємо оформити договір дарування.  За ним дарувальник передає або зобов’язується передати в майбутньому обдаровуваному безоплатно майно (у тому числі гроші) в якості дарунку у власність. Такий договір укладають у письмовій формі, зокрема, якщо в ньому передбачено обов’язок передати дарунок у майбутньому (ст. 719 Цивільного кодексу України, далі – ЦКУ).

За ст. 729 ЦКУ пожертва – це дарування, зокрема грошей, фізичним та юридичним особам, територіальним громадам із наперед обумовленою метою. Договір пожертви вважають укладеним із моменту прийняття пожертви, і до нього застосовують положення про договір дарування, якщо інше не встановлено законом. Такий договір доцільно укладати в письмовій формі. В ньому варто обумовити:

 • цілі витрачання пожертви (благодійної допомоги);
 • порядок документального підтвердження факту витрачання допомоги на заздалегідь обумовлені цілі. 

Завважте, у ч. 1 ст. 6 Закону № 5073 зазначено, що договір про благодійну пожертву валютних цінностей не підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473-VIII до валютних цінностей відносять національну валюту (гривні), іноземну валюту та банківські метали.  Отже надання  грошової допомоги (коштів)  не потребує нотаріального засвідчення.

Благодійну допомогу можуть надавати:

 • за зверненням її потенційного отримувача. У цьому випадку отримувач має звернутися до підприємства чи ФОП або з листом-прохання, або заявою про таку допомогу. Керівник підприємства чи безпосередньо ФОП мають ознайомитися зі зверненням про поміч  та схвалити  рішення про її надання. На підприємстві для цього видають відповідний наказ, у якому слід зазначити підставу для надання допомоги (лист-прохання або заява від отримувача), інформацію про потенційну обдаровану особу,  вид та розмір допомоги, інші  наявні дані щодо операції. Зокрема, крім наказу про надання благодійної допомоги армії потрібні копії документів (довідки), що підтверджують унесення одержувача допомоги до Реєстру неприбуткових організацій — якщо отримувач є неприбутковою організацією або реєстрацію одержувача допомоги як благодійної організації, якщо він належить до цієї категорії. Якщо благодійник – ФОП, він може оформити особисте рішення про надання допомоги, у якому теж навести необхідні вхідні дані; 
 • за ініціативою підприємства чи ФОП. Для цього надавачі допомоги мають надіслати лист-пропозицію до отримувача допомоги, а останній – погодитися на її прийняття на підставі листа-згоди. Після цього і підприємство, і ФОП вчиняють так, як описано вище – відносно   документального оформлення.

Бухгалтерський облік

З позиції бухгалтерського обліку підприємству знадобляться первинні документи, які засвідчують перерахування коштів, зокрема, платіжні документи Суми допомоги грошовими коштами – це повноцінні витрати підприємства поточного періоду, позаяк їх неможливо пов’язати з доходом конкретного періоду (п.п. 6, 7 НП(С)БО 16 «Витрати»). Зазвичай, такі витрати обліковують на субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності». Безпосереднє перерахування коштів на допомогу та визнання за ними витрат відображають так: Дт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» Кт 311 «Поточні рахунки в національній валюті»;  Дт 949 Кт 377.

Щоб отримувати актуальні роз’яснення з питань обліку, оподаткування та звітності підприємств та ФОП, нюансів трудових відносин у період воєнного стану тощо підпишіться на нашу розсилку, і ми оперативно повідомимо про появу нових відеоуроків та аналітичних матеріалів на ці та інші важливі теми.

Підписатися на розсилку

Податок на прибуток

При перерахуванні коштів для потреб армії підприємства, які обов’язково чи добровільно застосовують податкові різниці можуть перераховувати кошти на допомогу армії без урахування різниць, передбачених пп. 140.5.9 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Себто без огляду на перевищення суми цієї допомоги 4% розміру прибутку попереднього року (п. 69.6 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Важливо! ДПСУ в інформаційному листі від 01.03.2022 р. наголошує: коригування фінансового результату до оподаткування на суму коштів, перерахованих (переданих) платниками податків Збройним Силам України та іншим військовим формуванням для потреб забезпечення оборони держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, не здійснюється. Себто ці кошти у повному розмірі включають до витрат платника податку на прибуток. При цьому ДПСУ акцентує увагу, що мовиться про кошти, які добровільно перераховані (передані) Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

ПДВ

Надання такої допомоги не є об’єктом обкладення ПДВ, позаяк це не відповідає  постачанню товарів. Підкреслюють це й податківці у категорії 101.04 ЗІР:  операції з добровільної передачі або відчуження коштів не вважаються операціями з реалізації.

Куди перераховувати грошову допомогу

Перерахувати гроші на спецрахунок для збору коштів на підтримку ЗСУ, який відкрито в Нацбанку. Для зарахування коштів у національній валюті слід використовувати реквізити:

Банк: Національний банк України

МФО 300001

Рахунок № UA843000010000000047330992708

код ЄДРПОУ 00032106

Отримувач: Національний банк України

Цей рахунок – мультивалютний, він створений та відкритий як для переказу коштів від міжнародних партнерів та донорів – у іноземній валюті (доларах США, євро, британських фунтах, швейцарських франках, австралійських, канадських доларах, юані Женьміньбі та єнах), так і від українського бізнесу та громадян – у національній валюті. Докладніше про реквізити для зарахування інвалюти на цей рахунок НБУ пояснює на своїй офіційній сторінці.

Також НБУ відкрив рахунок для гуманітарної допомоги українцям, постраждалим від російської агресії.  

Окрім того, підтримати армію можна через фонд «Повернись живим» або перерахувавши кошти безпосередньо військовій частині чи іншій військовій організації. 

У наступній статті ми детально розглянемо порядок та облік надання матеріальної (гуманітарної) допомоги армії. Окремо розповімо про надання та оподаткування матеріальної допомоги фізособам. Слідкуйте за нашими публікаціями.

Ми цінуємо та хочемо підтримати бухгалтерів та ФОП, які незважаючи на ситуацію займаються своєю освітою, тому підготували спеціальні умови для вас. Залишайте заявку та дізнавайтеся подробиці у менеджера.

Дізнатися більше про Сервіс

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська