Якщо в питаннях організації підприємницької діяльності ФОП самостійно визначає, що та коли йому робити, то ось податки сплачувати потрібно в установлені законодавством строки
Строки сплати податку залежать від його виду та статусу платника. Тобто для ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, а також ті, що застосовують спрощену систему, «набір» податків буде різним. Відповідно, відрізнятимуться і їх платіжні календарі.
Розміри ЄСВ та єдиного податку для ФОП – 2022
Усе про податки та звітність для підприємців можна дізнатися на спеціальному курсі з Бухгалтерії ФОП. А зараз з’ясуймо, що та коли платити ФОП на єдиному податку (єдине, за винятком 4-ї групи, яка у цьому питанні має свою специфіку).
Строки сплати єдиного податку та порядок його нарахування встановлені ст. 295 Податкового кодексу (ПКУ).
За загальним правилом ФОП 1-ї та 2-ї груп єдиний податок сплачують щомісяця авансовими платежами у фіксованій сумі. ФОП 3-ї групи сплачують єдиний податок щокварталу за підсумком подання декларації.
До того ж щокварталу підприємці сплачують ЄСВ.
При цьому є загальний строк сплати – 10 к. дн. по закінченню звітного кварталу – якщо мова йде про «штрафний» єдиний податок (за ставкою 15%), який потрібно сплатити за перевищення максимального розміру доходу, що дає право на застосування спрощеної системи, або інші порушення у частині видів діяльності чи застосування не дозволених спрощенцям видів розрахунків.
Для єдиного податку також діють стандартні правила повернення помилково або надміру сплачених сум чи зарахування їх у рахунок майбутніх звітних періодів.
У місяці анулювання реєстрації платником єдиного податку або ліквідації ФОП єдиний податок сплачують за повний місяць. Інакше кажучи, пропорційного розподілу залежно від кількості днів підприємництва не передбачено. Наприклад, якщо ФОП знятий із реєстрації 2 вересня, єдиний податок потрібно сплатити в повній сумі, хоча за фактом підприємець провадив діяльність лише 2 дні.
Таким самим чином – з розрахунку повної місячної ставки – єдиний податок сплачують у місяці реєстрації. Скажімо, повну суму ЄП сплачують, навіть якщо ФОП реєструється 29 вересня та фактично діяльність підприємець здійснював усього 2 дні.
Строки сплати єдиного податку у 2021 році мають власну специфіку – для ФОП 1-ї групи із січня по травень діяли «канікули». Тому фактично єдиний податок і ЄСВ вони сплачують із червня по грудень 2021 року.
У червні закінчуються «канікули» зі сплати єдиного податку для ФОП
Якщо вам важливі всі нюанси сплати ЄСВ та єдиного податку ФОП в Україні, підпишіться на нашу розсилку і ви будете оперативно дізнаватись про появу нових аналітичних матеріалів або вебінарів у цій сфері.
Декларацію з єдиного податку 2021 року подають без особливостей. Головна вимога – її дані мають ґрунтуватися на показниках обліку. Обов’язкове ведення книг обліку для єдиноподатників скасували. Однак підприємці зобов’язані враховувати результати своєї діяльності. Але при цьому можуть вільно обирати, яким чином виконувати цю вимогу.
ФОП-єдинники подаватимуть нову звітність із єдиного податку та ЄСВ
Візьміть до уваги: граничний строк сплати податків і зборів, якщо він припадає на вихідний або святковий день, переносять на наступний за ним операційний (банківський) день.
Переходьте за посиланням та дізнайтеся, як виправляти помилки в Декларації платника єдиного податку
Звітність і сплата для ФОП на 2-й групі
Єдиний податок ФОП сплачують авансом до 20 числа поточного звітного місяця. Наприклад, єдиний податок за вересень 2021 року треба сплатити до 20.09.2021.
При цьому у ФОП є право сплатити авансом єдиний податок за декілька місяців наперед. Але не більш ніж до кінця звітного року. Припустімо, якщо підприємець у вересні вирішить завчасно розрахуватися з бюджетом, то він може сплатити єдиний податок одразу щонайбільше за 4 місяці (вересень – грудень). А ось у січні 2022 року ФОП може сплатити єдиний податок наперед одразу за весь рік (за всі його 12 місяців).
Якщо ж ставки єдиного податку будуть змінені – ФОП сплатить ЄП за такими ставками.
Конкретний розмір авансових внесків для ФОП розраховує податкова. У своїх розрахунках контролери орієнтуються на інформацію, надану ФОП у заявах про обрану ставку єдиного податку або про взяту відпустку/лікарняний.
У разі якщо найманих працівників у ФОП немає, то раз на рік він може отримати звільнення від сплати єдиного податку за один місяць у зв’язку з відпусткою або лікарняним (якщо тимчасова непрацездатність триває не більш як 30 к. дн.).
Якщо ФОП сплатить авансовий внесок за звітний місяць, а потім вирішить скористатися таким «відпускним» звільненням, тоді сума просто перейде в рахунок сплати єдиного податку за наступний місяць. Для цього потрібно буде лише подати до податкової відповідну заяву.
Щомісячні авансові внески з єдиного податку варто показувати в декларації незалежно від факту їх сплати.
Розмір єдиного податку для 2-ї групи ФОП установлює місцева рада й залежить від мінімальної зарплати. На 2021 рік максимальний його розмір становить 1200 грн (6000 х 20%).
20 і 1 цікавих фактів 2021 року для ФОП
Строки подання для 2-ї групи ФОП установлено стандартні для річного періоду – на декларування відведено 60 к. дн. Отже, за 2021 рік подати декларацію ФОП потрібно буде до 1 березня 2022 року.
Звітність і сплата для ФОП на 3-й групі
Розмір єдиного податку для 3-ї групи ФОП залежить від обраної ставки – 3% (+ ПДВ) або 5% (без ПДВ) – і суми отриманого доходу.
ФОП на 3-й групі сплачують єдиний податок протягом 10 к. дн. із дня граничного строку подання декларації.
Декларацію на 3-й групі подають за наявності доходу. За ті квартали, коли доходів немає, звітність можна не подавати. Але якщо в якомусь із кварталів доходи підлягали декларуванню – річну звітність подавати обов’язково. Наприклад, у підприємця дохід був лише у II кварталі 2021 року. У такому разі він може подавати декларацію тільки за II квартал і сплатити із цього доходу єдиний податок. За підсумками року такий ФОП подає декларацію з дублюванням інформації про доходи у II кварталі та вже без сплати єдиного податку.
Строки подання для 3-ї групи ФОП – 40 днів із дня закінчення звітного кварталу.
Звітність і сплата ЄСВ
Окремого звіту з ЄСВ за себе для ФОП немає. Відомості про єдиний соціальний внесок є складником звітності з єдиного податку, затвердженої наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 578, як Додаток 1 до декларації єдинника.
Додаток 1 у складі Декларації за IV квартал 2021 року ФОП 3-ї групи подають разом із платниками 2-ї групи у строк до 9 лютого 2022 року.
При цьому за найманих працівників із ЄСВ ФОП подає загальну форму зарплатної звітності.
Об’єднана звітність: ПДФО, військовий збір і ЄСВ
ЄСВ сплачують незалежно від фінансового стану ФОП і незалежно від цього подають річну звітність.
Не сплачувати ЄСВ можуть лише ті ФОП, які є пенсіонерами або інвалідами й отримують відповідну пенсію або соцдопомогу. До якого числа сплачувати ЄСВ, також не залежить від групи – ЄСВ підприємці сплачують щокварталу, до 20 числа. Наприклад, за III квартал ЄСВ потрібно сплатити до 20 жовтня.
Якщо вам важливо знати зміни законодавства про сплату ЄСВ, єдиного податку та загалом бути в курсі обліку та оподаткування у ФОП, то переходьте за посиланням та приєднуйтесь до нашого Сервісу AVS365.
Запізнення зі сплатою єдиного податку для підприємця 3-ї групи залежатиме від кількості прострочених днів:
до 30 днів – штраф 5% не сплаченої вчасно суми;
понад 30 днів – 10%.
Також розмір штрафу залежатиме від наявності умислу в цьому порушенні (ст. 124 ПКУ).
Крім того, за несвоєчасну сплату єдиного податку нараховують пеню, розмір якої залежить від кількості днів прострочення

Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...



Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...
