Компенсація відпустки при звільненні: нюанси нарахування

Дата публікації
01 Лип 2021

Звільнення – не завжди приємна частина трудового процесу. Незважаючи на ініціатора припинення трудових відносин, роботодавцеві потрібно врахувати всіх норми закону для того, щоб провести з працівником повний розрахунок. Навіть найменші неточності. Можуть стати причиною виплати некоректної суми розрахунку для особи. Про те як правильно обчислити виплати за невикористані дні відпочинку при звільненні особи – далі у матеріалі.

Працівник, який перебуває у трудових відносинах або працює за трудовим договором у фізичної особи, має право на відпочинок. В будь-якого працівника за час роботи можуть бути дні відпочинку, якими він не скористався. При звільненні роботодавцеві потрібно врахувати цей фактор та запропонувати варіанти розв’язання цього питання. Їх може бути кілька, зважаючи на Кодекс законів про працю та Закон України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР (далі – Закон про відпустки).

 1. Використати дні відпочинку. Чинним законодавством, працівникові, який припиняє роботу, надається право на відпустки у разі звільнення. Тобто особа отримує невикористані дні відпочинку при цьому, останній день відпустки вважатиметься останнім днем її роботи. Така відпустка надається лише за бажанням працівника на всю кількість або на частину днів відпочинку, якими вона не скористалася. До речі, ця норма не поширюється на ситуації, коли працівник звільняється за порушення трудової дисципліни.
 2. Отримати грошову компенсацію. Урядом регулюється порядок обчислення компенсації за невикористані дні відпустки. Відповідну суму працівник отримує в день звільнення, тобто в день повного розрахунку. Якщо ж особа в останній робочий день була відсутня на робочому місці, тобто не працювала, то кошти виплачуються не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Важливо, що не всі види оплачуваних відпусток можна отримати компенсацію, а лише за невикористані дні таких видів відпочинку:
 • щорічна основна відпустка;
 • додаткова відпустка працівника, який має дітей або повнолітню дитину  особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Зважаючи на ст. 24 Закону про відпустки, при звільненні не підлягають компенсації такі види соціальних відпусток для учаснику бойових дій; учаснику АТО; особі з інвалідністю внаслідок війни; навчальні відпустки; творчі відпустки; відпустки для підготовки до участі у змаганнях; «чорнобильські» відпустки.

Сторонам трудового процесу мають пам’ятати, що підстава для звільнення ніяким чином не впливає на виплату коштів. Тобто вони виплачуються, незважаючи хто став ініціатор звільнення, яка причина звільнення тощо. Важливо відзначити, що неповнолітньому працівникові забороняється замінювати будь-який вид відпустки грошовою компенсацією. звільненні також потрібно враховувати, що в законодавстві відсутній термін давності для виплати компенсації за невикористану відпустку. Якщо ж працівник помер, то компенсація має бути виплачена його спадкоємцям.

Вираховуємо дні для компенсації

Якщо особа звільняється, то при звільненні роботодавцеві потрібно виплатити компенсацію за всі дні невикористаного відпочинку. Якщо накопичилося 35 календарних днів – то потрібно оплачувати за 35, якщо 18 – то компенсація лише за 18 календарних днів. До речі, по кожному виду відпусток, розрахунок невикористаних днів провадиться окремо, за умови, що вони підлягають компенсації при звільненні. Про це йдеться в листі Мінсоцполітики від 24.06.2011 р. № 208/13/116-11. При підрахунку суми компенсації потрібні такі дані:

 • кількість днів відпочинку на які працівник має право, але не встиг ними скористатися. Дня відпочинку, як вказано в Законі «Про відпустки» розраховуються пропорційно до часу, протягом якого особа працювала. Крім цього в ст. 73 Кодексу законів про працю вказано, що при підрахунку днів відпустки, не потрібно враховувати святкові та неробочі дні.
 • середньоденна зарплата.

Головним документом для розрахунку компенсації вважається «Порядок обчислення середньої заробітної плати», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100. В ч. 2 Порядку вказано, що для обчислення цієї суми, до уваги береться  період за останні 12 календарних місяців роботи (з 1-го по 1-ше число), що передують місяцю виплати компенсації. При цьому не потрібно враховувати до розрахункового періоду святкові і неробочі дні, а також періоди, протягом яких працівник не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково.

 Компенсація за неповний місяць роботи

Особа, яка не працювала повний місяць роботи теж має право на виплату за невикористані дні відпустки. Тобто така особа не перебувала в трудових відносинах з першого по перше число. Для такого працівника виплату за дні відпочинку потрібно обчислювати, спираючись на трудовий договір. В ньому прописується тарифна ставка, посадовий (місячний) оклад для працівника. Не приймається до розрахунку місяць роботи такої особи, адже він не відпрацьований повністю.

 Неповний рік роботи

1 лютого 2021 року особу прийняли на роботу. 30 червня вона звільняється. Відпусткою особа не користувалася. Яку суму компенсації та за скільки днів вона отримає? Тривалість щорічної основної відпустки — 24 календарні дні, а за період роботи особа отримала дохід 40 000 грн.

Компенсацію особа має отримати за період з 01.02.2021— 30.06.2021. Середня заробітна плата вираховуватиметься спираючись на виплати, саме за указаний період праці.

1.    Визначаємо тривалість основної відпустки припадає на один календарний день.

24 : (3658) = 0,067.

2.    Стаж працівника за який працівникові належить відпочинок.

1508 = 142 к.д.

де 150  ­­- кількість календарних днів за період з 01.02.2022 р. по останній день роботи (28 + 31 + 30 + 31 + 30).

8  – кількість святкових та неробочих днів в Україні в поточному періоді (тобто з січня по червень 2021 року).

3.    Обчислюємо кількість днів для компенсації та розмір середньої заробітної плати

0,067 × 142 к.д. = 10 к.д. щорічної основної відпустки, якою працівник не скористався за 5 місяців роботи.

40 000 грн : 142 к.д. = 281,69 грн

4.    Обчислюємо суму до виплати

281,69 грн × 10 к.д. = 2816,9 грн — сума, яку роботодавець повинен оплатити працівникові компенсацію.

Текст основної частини заяви на виплату компенсації може мати наступний вигляд: «Прошу виплатити мені грошову компенсацію за невикористані 10 календарних днів щорічної основної відпустки за робочий рік з 01.02.2020 по 30.06.2021».

За невчасний та некоректний розрахунок з працівником, роботодавець несе відповідальність, відповідно до норм чинного законодавства. Інспектори, на приклад, за зверненням колишнього працівника, можуть провести перевірку такого факту. Зважаючи на Кодекс законів про працю, а саме ст. 117, роботодавець повинен виплатити особі її середній заробіток за весь час затримки по день проведення фактичного розрахунку.

Поширені питання
Чи передбачена компенсації за невикористані дні відпочинку за відпустку для догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку
Ні, не передбачена. Період перебування у відпустці зараховується як до трудового, так і до трудового стажу особи, проте не дає право на щорічну основну відпустку
Чи може працівник отримати і вихідну допомогу, і компенсацію одночасно
Так, може. Виплата за невикористані дні відпочинку жодним чином не впливає на вихідну допомогу при звільненні або навпаки. Виплата вихідної допомоги відбувається відповідно до норм законодавства України
Чи має право на отримання компенсації сумісник
Так, сумісник має право отримати компенсацію за основним, так і за додатковим місцем роботи. Все залежить від місця звільнення. Обчислення суми відбувається на загальних підставах
Чи можна отримати компенсацію за навчальну відпустку
Ні. Це один із видів додаткових соціальних відпусток, передбачених чинним законодавством України. Працівник, за нагоди, може написати заяву про надання навчальної відпустки відповідної тривалості, а вже потім звільнитися
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська