Кому з ФОПів треба застосовувати РРО з 1 січня 2021 року

Дата публікації
12 Бер 2021

Як відомо, внаслідок протестів ФОПів наприкінці 2020 року ВРУ двічі розглядала законопроекти, які мали відтермінувати застосування РРО ФОПами:

законопроєкт № 4313-д депутати 17.11.2020 р. не підтримали, а законопроєкт № 4439-д 01.12.2020 р. прийняли одразу за основу і в цілому.

Пам’ятаємо, що Закон про застосування РРО 2019 року запроваджував обов’язкову фіскалізацію ФОПів – частково з 1 січня 2021 р., а пізніше ще – з 1 квітня 2021 р.

Однак, на щастя ФОПів, перелік у законопроекті до голосування суттєво скоротили. Тобто, перелічені у законопроекті види діяльності не зобов’язують використовувати РРО з 1 січня 2021 р., якщо обсяг доходу протягом року не перевищує 1 320 000 грн.

Обовязкові РРО для ФОП перенесли на 2022 рік: підписано Закон

7 грудня 2020 р. Президент підписав Закон №1017-ІХ від 01.12.2020 р., яким внесено зміни до п. 61 підр. 10 розд. XX “Перехідні положення” ПКУ і перенесено з 1 квітня 2021 р. на 1 січня 2022 р. обов’язкове застосування РРО усіма фізособами – підприємцями, платниками єдиного податку другої – четвертої груп (в т.ч. з обсягом доходу до 220 МЗП).

Чи потрібен буде РРО у 2021 році при продажі через Інтернет?

Законом № 1017-ІХ з 10.12.2020 р. запроваджено правову норму у вигляді нового п. 14 в ст. 9 Закону про РРО, якою встановлено, що РРО не застосовують при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів. Однак ця «пільга» стосується лише постачання послуг і на продаж товарів в мережі Інтернет не поширюється.

Податківці останнім часом ще й повсюдно роз’яснюють: якщо споживачі, використовуючи мережу Інтернет, замовляють послуги і розрахунки за них здійснюють виключно із застосуванням електронного платіжного засобу та платіжних систем (LiqPay, Portmone, EasyPay, PayPong, Ipay.ua, City24, Приват24 тощо), такі операції здійснюються без застосування РРО надавачем послуги.

Тобто, за новим формулюванням ст. 9 Закону про РРО непрямо можна зробити висновок, що при продажу в мережі Інтернет товарів слід застосовувати РРО навіть у випадку, коли розрахунки за них проводяться за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

НБУ надіслав до ДПСУ листа від 28.09.2020 р. № 57-0009/53844 і попросив враховувати його під час надання податкових консультацій платникам податків. Відповідно до роз’яснення у листі НБУ:

 • сервіси переказу коштів – це Liqpay, Portmone, iPay тощо. Тобто це розрахунки за технологією інтернет-еквайрингу – технології, що дозволяє приймати до оплати банківські картки через мережу Інтернет;
 • банківські системи дистанційного обслуговування – це Приват24, MONOBANK, Ощад24/7 тощо. Тобто це розрахунки за технологією інтернет-банкінгу – одного з видів дистанційного банківського обслуговування, засобами якого доступ до рахунків та операцій за рахунками забезпечується в будь-який час та з будь-якого комп’ютера (планшета, смартфона), підключеного до мережі Інтернет.

Платіжні картки при розрахунках у такий спосіб не застосовують.

Крім цього, фахівці НБУ у листі-роз’ясненні підкреслюють, що для суб’єкта господарювання безготівковим розрахунком є оплата товарів та послуг, що здійснена шляхом переказу коштів на його рахунок незалежно від способу ініціювання такого переказу покупцем, а саме:

 • за допомогою сервісів переказу коштів (Liqpay, Portmone, iPay тощо);
 • банківських систем дистанційного обслуговування (Приват24, MONOBANK, Ощад24/7 тощо);
 • шляхом внесення покупцем готівки у касу банку або небанківської установи;
 • шляхом використання програмно-технічного комплексу самообслуговування (ПТКС).

Таким чином, при продажу через Інтернет послуг та товарів і проведенні розрахунків за них у безготівковій формі (будь-яким способом із перелічених вище) РРО не повинен застосовуватись.

Аналогічні висновки викладено також в листі НБУ від 30.12.2020 р. № 57-0009/80572 у відповідь на запит Мінекономіки, надісланий НБУ щодо здійснення операцій з використанням Приват24, Ощад24, Монобанк, LiqPay, а також у листі від 15.01.2021 р. №57-0010/3184.

Крім цього, НБУ опублікував проєкт своєї постанови щодо удосконалення вимог емісії платіжних карток та їх використання бізнесом, у якій планує чітко визначити, що переказ, ініційований з використанням платіжної картки, для зарахування коштів на рахунок отримувача,​ є безготівковим розрахунком.

Сподіваємось, що в цьому пінг-понгу між ДПСУ/Мінекономіки та НБУ врешті переможе здоровий глузд НБУ і ДПСУ відмовиться від своєї вимоги, щоб усі продавці товарів через Інтернет здійснили реєстрацію РРО і застосовували його під час розрахунків навіть за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Які штрафи діють у 2021 році за невикористання РРО?

При виявленні факту незастосування РРО (якщо він, на думку контролерів мав би застосовуватись) на суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), можуть накласти фінансові санкції, встановлені у ст. 17 Закону про РРО.

Зокрема, у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням РРО, ПРРО на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи; невидачі (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, суб’єкту господарювання загрожує штраф у розмірі:

 • 100 % вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
 • 150 % вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.
Часті запитання
Кому з ФОПів треба застосовувати РРО з 1 січня 2021 року
З 1 січня 2022 р. застосовувати РРО (ПРРО) повинні ФОПи, які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп та:
• обсяг доходу яких протягом календарного року перевищує 220 МЗП (у 2021 році – 1 320 000 грн);
• обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 МЗП, але вони провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування (згідно зі встановленим переліком – див. нижче).
Перелік ризикових видів діяльності
Відповідно до Закону №1017-ІХ до діяльності у сферах з істотними ризиками, які передбачають обов’язкове застосування РРО для ФОП, з 1 січня 2021 р. віднесено такі:
• реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
• реалізація лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
• реалізація ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Хоча законопроект № 4439-д передбачав ще ширший перелік ризикових видів діяльності, до яких відносили: реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет; роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах; діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування; діяльність туристичних агентств, туристичних операторів; діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення; реалізацію текстилю, деталей та приладдя для автотранспортних засобів.
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська