Лікарняні, соціальні виплати в періоді воєнного стану

Дата публікації
13 Кві 2022

Під час війни питання оформлення листків непрацездатності, за визнанням МОЗ України, стали одними із найпоширеніших запитань, як надходять до нього.  І це незважаючи на те, що безпосередній порядок формування лікарняних не змінився.

Нагадаємо, листок непрацездатності на паперовому бланку видають відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 р. № 455 (далі – Інструкція № 455). Електронний листок непрацездатності (далі – е-лікарняний) формують відповідно до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ України від 17.06.2021 р. № 1234 (далі –  Порядок № 1234).

З 1 жовтня 2021 року в Україні офіційно запрацювали е-лікарняні, про головні вимоги щодо оформлення та порядку оплати яких ми розглядали в статті Оформлення та оплата електронних лікарняних. Саме з причини тотального переходу на е-лікарняні паперові лікарняні мали видавати до 1 травня 2022 року. Це було передбачено п. 6 наказу МОЗ України «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» від 01.06.2021 р. № 1066.

Але введення режиму воєнного стану на території України внесло свої корективи і відбулося відтермінування цього строку на рік: на 1 січня 2023 року. Відповідні зміни передбачені  наказом МОЗ України «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 01 червня 2021 року № 1066» від 25.03.2022 р. № 522 (далі – Наказ № 522). Наказ № 522 розміщено на сайті МОЗ України зі статусом «Чинний».

Нагадаємо, що паперові лікарняні видають у випадках, якщо:

 • потрібно продовжити чи закрити лікарняний, який видали в паперовій формі до 01.10.2021 р;
 • сплив термін (7 днів), протягом якого лікар може внести зміни до медичного висновку в Реєстрі медичних висновків електронної системи. У такому випадку рішення про видачу лікарняного приймає лікарсько-консультативна комісія медзакладу, а за її відсутності — головний лікар закладу;
 • дитину всиновлюють протягом 2 місяців з дати її народження, яку зазначили у свідоцтві про народження. Листок непрацездатності видають на підставі рішення суду про усиновлення та свідоцтва про народження;
 • виникли технічні проблеми з передачею даних і неможливо сформувати е-лікарняний протягом 7 днів з дати створення медичного висновку до усунення таких проблем.

Відтермінування строку повноцінного переходу на видачу е-лікарняних – це ключовий момент Наказу № 522. Рівночасно це норматив оновив порядок видачі листків непрацездатності лікарями. Якщо лікар не має доступу до електронної системи охорони здоров’я, він замість оформлення медичного висновку і автоматичного формування е-лікарняного може видати пацієнту паперовий листок непрацездатності на захищеному бланку. Якщо бланки лікарняних відсутні?

На період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування:

Подання заяви-розрахунок за роздрукованим лікарняним

При роботі із роздрукованим бланком листка непрацездатності роботодавець виконує всі свої функції, передбачені для роботи із паперовими листками непрацездатності, зокрема, розглядає його на комісії із соціального страхування, заповнює зворотню сторону (яка може бути також роздрукована страхувальником самостійно, у разі, якщо лікар видав лише лицьовий бік), оплачує перші п’ять днів непрацездатності у разі необхідності, а також формує заяву-розрахунок.

При формуванні заяви-розрахунку слід проставляти ЄДРПОУ закладу охорони здоров’я та порядковий номер запису в Журналі реєстрації листків непрацездатності в колонку 8 «Номер» форми заяви-розрахунку, ігноруючи колонку 7 «Серія» у такому форматі: ХХХХХХХХ-YYYY, де ХХХХХХХХ – код ЄДРПОУ закладу охорони здоров’я, а YYYY – порядковий номер запису в Журналі реєстрації листків непрацездатності.

При цьому кількість символів для цього поля не обмежуються, оскільки неможливо спрогнозувати кількість записів у журналі та який порядковий номер буде присвоєно листку непрацездатності.

Особливості лікарняних в період воєнного стану

Нагадаємо, що е-лікарняний має статус «закритий» з дня свого створення і змінює його на «готовий до сплати» у день видачі – тобто через сім днів після дати закриття для лікарняних по тимчасовій непрацездатності і через сім днів після дати відкриття – для лікарняних по вагітності та пологах.

Під час війни через технічні збої сьогодні е-лікарняні часто не змінюють свій статус попри вичерпання строків. Тож ФФСУ пояснює: тоді потрібно орієнтуватись на дати – якщо після дати закриття, зазначеної в е-лікарняному, пройшло сім днів, на восьмий день з е-лікарняним уже можна починати працювати і призначати за ним допомогу, навіть якщо його статус залишився «закритим».

Зміни до е-лікарняного лікар може внести упродовж семи днів від моменту створення, тож інформація, наявна в е-лікарняному на восьмий день, є остаточною – роботодавець може розпочати призначення допомоги від ФССУ і за рахунок підприємства.

Державні соціальні допомоги у період воєнного стану

Виплата призначених державних соціальних допомог не зупинятиметься, причому  за їх перепризначенням або підтвердженням права на їх отримання під час воєнного стану не потрібно звертатись.

Для забезпечення призначених соціальних виплат Кабміном прийнято  постанову «Деякі питання надання державної соціальної допомоги на період введення воєнного стану» від 07.03.2022 р. № 214.

Вказане рішення стосується:

 • допомоги малозабезпеченим сім’ям;
 • допомоги на дітей одиноким матерям;
 • допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • допомоги на дітей, хворих на тяжкі хвороби, яким не встановлено інвалідність;
 • щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу;
 • тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме;
 • щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам;
 • тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Якщо отримувачі державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю пропустили строк перегляду, виплата таких видів допомоги не зупиняється на період воєнного стану та одного місяця після його скасування.

Після скасування воєнного стану органи соцзахисту поінформують одержувачів про необхідність протягом одного місяця оновити документи, необхідні для того, щоб продовжувати отримувати допомогу.

Часті запитання
Які особливості щодо оформлення лікарняного під час війни?
Як ми вже зазначили на початку, порядок формування лікарняних не змінився. Застрахована особа, як і раніше, має звернутися за медичною допомогою, лікар в разі встановлення ознак тимчасової непрацездатності зафіксує цей факт у відповідному медичному висновок в електронній системі охорони здоров’я. ФССУ зауважує, що обов’язок формувати такі медичні висновки покладається безпосередньо на лікуючого лікаря . Таким чином, необов’язково окремо звертатися до лікаря первинної медичної допомоги, якщо медичну допомогу надавав лікар-спеціаліст. Так само як і необов’язково подавати для цього декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу.

Після формування лікуючим лікарем відповідного медичного висновку він буде направлений до Електронного реєстру листків непрацездатності. У разі якщо ви є застрахованою особою та включені до Реєстру застрахованих осіб (тобто вами або вашим роботодавцем за вас сплачуються відповідні внески), в ЕРЛН сформується листок непрацездатності.

Сформований листок непрацездатності буде доступний вам та вашому роботодавцю.

Для незастрахованих осіб листки непрацездатності не формуються, а документом, який підтверджує факт тимчасової непрацездатності, є сформований лікарем медичний висновок.

Якщо лікуючий лікар не має технічної можливості сформувати медичний висновок в електронній системі охорони здоров’я, він може відкрити паперовий лікарняний.
Чи може застрахована особа самостійно отримати виплату за листком непрацездатності або допомогу по вагітності та пологах?
Через бойові дії не всі роботодавці можуть опрацювати необхідні документи та подати заяву-розрахунок за місцем свого розташування для здійснення таких виплат. Тож застрахована особа для отримання виплат може звернутися безпосередньо від ФССУ –
до будь-якого зручного відділення: https://cutt.ly/CA476iJ.
Із собою застраховані особі потрібно мати такі документи:
паперовий листок непрацездатності або номер е-лікарняного;
копії 1-4, 11-16 сторінок паспорта або сторінки з відповідною інформацією іншого документа, що посвідчує особу;
довідку про присвоєння РНОКПП (реєстраційного номера картки платника податків).
За наявності також подаються інші документи, що підтверджують право на пільги, розмір заробітної плати тощо. Довідка про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи в цьому випадку не вимагається, однак може бути надана за наявності.
Коли оплатять лікарняні в період воєнного стану за паперовим листком непрацездатності?
ФССУ наголошує, що оформлення тимчасової непрацездатності роздрукованим лікарняним не вплине на строки та можливість отримання допомоги від Фонду – призначення і виплата коштів відбуваються на загальних засадах. Саме від дати прийняття Фондом заяви-розрахунку від роботодавця залежить дата фінансування лікарняних – слідкувати за станом виплат можна в телеграм-каналі Фонду: https://t.me/socialfund.
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська