Ліквідація є одним зі шляхів припинення існування, діяльності суб’єкта господарювання, тож відносно ФОП також будемо говорити про його припинення. Припинення ФОП полягає в процедурі, в результаті якої підприємець надалі не може здійснювати свою підприємницьку діяльність.
Причини припинення ФОП різні. ФОП може припинитися в добровільному порядку або через примусове припинення. Підстави для останнього:
- визнання банкрутом (за рішенням суду);
- смерть фізичної особи;
- визнання фізичної особи безвісно відсутньою або померлою (за рішенням суду);
- обмеження цивільної дієздатності фізичної особи або визнання її недієздатною (за рішенням суду).
Закриття онлайн. Якщо ФОП знаходиться за кордоном він може подати заяву на закриття ФОП онлайн і не відвідувати ЦНАП та податкову. У цьому випадку реєстратор зробить запис до Єдиного державного реєстру та проінформує податкову службу, де було зареєстровано ФОП, про закриття. Якщо ФОП має ліцензії їх слід анулювати особисто або через посередника, якщо він має нотаріально посвідчену довіреність від імені ФОП.
Відповідно до діючого законодавства державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП за власним рішенням може здійснити шляхом подання заяви державному реєстратору за встановленою законодавством формою. Таку заяву можна подати в паперовому вигляді особисто або через представника, або в електронному вигляді.
Платник податків позбавляється статусу ФОП від дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) відповідного запису. Відповідний запис про припинення ФОП вноситься до ЄДР протягом 24 годин з моменту подання заяви.
Крім того, ФОП має можливість скористатись електронною послугою та здійснити онлайн-подання заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності в електронній формі через кабінет громадянина на Порталі Дія.
Припинення підприємницької діяльності здійснюється незалежно від місця перебування ФОП у межах України.
У зв’язку із запровадженням воєнного стану КМУ прийняв постанову від 28.02.2022 р. № 165 «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб», відповідно до якої держоргани надаватимуть адмінпослуги за можливості.
Відповідно до чинного законодавства держателем ЄДР є Міністерство юстиції України, до повноважень якого належить організація заходів, пов’язаних із забезпеченням функціонування ЄДР.
Закриття банківських рахунків. Для цього ФОП потрібно звернутися до банку з заявою про закриття рахунків у зв’язку з припиненням ФЛП. Конкретних строків, в які ФОП має закрити банківський рахунок законодавчо не передбачені. Але на практиці це краще робити відразу ж після того, як в ЄДР з’явиться запис про припинення ФОП.
Для зняття з обліку у податковому органі потрібно подати ліквідаційну звітність, отримати акту звірки з Пенсійним фондом та провести перевірку. Якщо за результатами такої перевірки у ФОП немає заборгованостей по сплаті платежів до бюджету, штрафних санкцій, то підприємцю встановлюється обліковий стан «припинено».
Загальні положення щодо припинення ФОП
Відповідно до пп. 65.10.1 і 65.10.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи здійснюється у разі:
- внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця – з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця;
- припинення або зупинення незалежної професійної діяльності або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу – з дати прийняття уповноваженим органом відповідного рішення або іншої дати, визначеної законом, що регулює реєстрацію відповідної незалежної професійної діяльності, датою припинення, зупинення або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу.
Підставами для внесення змін до облікових даних платників податків є інформація органів державної реєстрації (пп. 66.1.1 ПКУ).
Порядок зняття з обліку самозайнятих фізичних осіб як платників податків у контролюючих органах визначено п. 11.18 розд. ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом МінфінуУкраїни від 09.12.2011 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588).
Підставою для зняття ФОП з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості з ЄДР про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою (абзац перший пп. 1 п. 11.18 розд. XI Порядку № 1588).
Згідно з пп. 2 п. 11.18 розд. XI Порядку № 1588 фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, знімаються з обліку після припинення або зупинення незалежної професійної діяльності або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу, за наявності документально підтвердженої інформації відповідного реєстру чи уповноваженого органу, що реєструє таку діяльність або видає документи про право на заняття такою діяльністю (свідоцтва, дозволи, сертифікати тощо), та поданих до контролюючого органу за основним місцем обліку заяви за формою № 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за формою № 6-ОПП.
Підтвердженням припинення незалежної професійної діяльності є відомості (витяг) відповідного реєстру, до якого вноситься інформація про державну реєстрацію такої діяльності, щодо припинення, або зупинення, або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу.
Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа – платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності (абзац перший пп. 6 п. 11.18 розд. XI Порядку № 1588).
Відповідно до пп. 78.1.7 ПКУ документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема коли розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
За наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених ПКУ, контролюючий орган може призначити та провести документальну перевірку такої фізичної особи – платника податків.
Обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені ПКУ, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків (абзац перший п. 78.2 ПКУ).
ПКУ та нормативно-правовими актами з питань проведення документальних перевірок органами ДПС не встановлено терміну щодо призначення документальної перевірки у разі внесення до ЄДР запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця або подання до контролюючого органу заяви за формою № 8-ОПП фізичною особою, яка припинила незалежну професійну діяльність.
Разом з тим, документальна позапланова перевірка фізичної особи, яка припинила підприємницьку діяльність фізичної особи – підприємця або незалежну професійну діяльність, призначається за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке оформлюється наказом, за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених ПКУ.
Нюанси припинення ФОП у воєнний стан
1. Зобов’язання по поданні звітності, сплаті податків виникає до дати закриття (включно).
2. Якщо є наймані працівники, то з ними потрібно було припинити трудові відносини до закриття ФОП.
3. Займатись зняттям з реєстрації (П)РРО, поверненням переплат краще до подання заяви на закриття ФОП.
Отже ФОП слід перевірити, чи немає переплат по податках, подати заяву про скасування ПДВ-реєсмтрації, зняти з обліку РРО, анулювати ліцензії.
Органи статистики, податкова, пенсійний дані про припинення діяльності ФОП отримують від держреєстратора.
Чи закритий ФОП можна перевіряти на сайті Мін’юсту (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search), подавати окремо заяву за єдиним податком не потрібно (https://cabinet.tax.gov.ua/registers/edpod).

Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...



Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...
