Ліцензія на право зберігання пального: кому отримувати і як

Дата публікації
18 Тра 2021

Уже майже два роки діють правила, які вимагають від суб’єктів господарювання (далі — СГ) отримання ліцензії на право зберігання пального. Відповіді на деякі питання, пов’язані із цими правилами, уже відомі. Принаймні податківці свою думку не забарилися висловити.

У поточній публікації ми розповімо про те, коли СГ мають отримувати ліцензію на право зберігання пального, а коли без неї можна обійтися. Крім того, нагадаємо порядок отримання та продовження такої ліцензії.

Кому потрібно отримувати «паливну» ліцензію

Про ліцензії на право зберігання пального зазначено у ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР (далі — Закон № 481). У ній зазначено: СГ (у т.ч. іноземні СГ, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) здійснюють зберігання пального за наявності ліцензії.

Причому ліцензію на право зберігання пального слід отримати на кожне місце зберігання.

Зверніть увагу!

Якщо на одній земельній ділянці, за однією адресою розташовано декілька споруд або ємностей для зберігання пального, потрібно отримати одну ліцензію на право зберігання пального на місце (територію), яку використовують для зберігання такого пального («ЗІР», категорія 113.04).

Тож, важливо зрозуміти, що означає термін «зберігання пального», а далі з’ясувати, що таке місце зберігання пального (тобто, де слід зберігати пальне, аби потрібна була наявність ліцензії).

Визначення терміна «зберігання пального» міститься у ст. 1 Закону № 481. Це діяльність зі зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) зі зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик. Указана вище стаття визначає й місце зберігання пального. Зокрема, це місце (територія), на якій розташовані будівлі та/або обладнання, та/або ємності, які використовують для зберігання пального на праві власності або користування.

Ще у 2019 році виникали побоювання щодо того, чи не є місцем зберігання пального паливний бак транспортного засобу (технічного обладнання, пристрою). Податківці надали цілком слушну відповідь: оскільки згідно із Законом № 481 такі резервуари не є нерухомим майном і не мають чіткої прив’язки до місця (території), отримувати ліцензію на право зберігання пального в баках транспортних засобів не потрібно. Цей висновок був викладений у повідомленні від 16.08.2019 р.

Проте згодом про стаціонарність резервуарів для зберігання пального податківці «забулися» і почали вимагати ліцензію в разі зберігання пального в каністрах (бочках), які знаходяться в багажнику (кузові) автомобіля або в причепі. Та й у випадках, коли пальним уже заправлені паливні баки технічного обладнання або пристроїв, перевіряючі почали цікавитися, як воно там опинилося, — мовляв, є, мабуть, місця зберігання пального, адже не могло ж те чи інше обладнання/пристрій заправитися самостійно!

Тому СГ мають бути готові дати відсіч фіскалам. А якщо який-небудь суб’єкт до цього не готовий, то йому ліпше:

 • не зберігати пальне в каністрах (бочках) ємністю понад 5 л навіть у багажнику (кузові) автомобіля або в причепі. Забігаючи наперед, зазначимо, що коли об’єм не перевищує 5 л, ліцензія не потрібна;
 • стверджувати, що пальне для підживлення обладнання і пристроїв привезене не на власних або орендованих транспортних засобах і відразу перелите у відповідні баки. Адже тоді СГ не можна буде запідозрити у зберіганні пального поза паливними баками;
 • підтримувати залишок не списаного в бухобліку пального на рівні, який не перевищує обсяги всіх паливних баків транспортних засобів, а також технічного обладнання та пристроїв.

Це потрібно знати!

Нині податківці вимагають, щоб СГ, які використовують паливозаправники (бензовози) з метою доставки та зберігання пального, отримували ліцензію на право зберігання пального «на місце (територію), де знаходиться паливозаправник (бензовоз), як ємність, що використовується для зберігання пального» («ЗІР», категорія 113.04). Хоча в ІПК ДПС від 18.10.2019 р. № 847/6/99-00-04-02-06-15/ІПК вони стверджували, що транспортний засіб не є місцем зберігання пального згідно із Законом № 481, тому видача ліцензій на право зберігання пального на транспортний засіб — паливозаправник — не передбачена!

Кому не потрібна «паливна» ліцензія?

ДПС наголошує: норми Закону № 481 містять вичерпний перелік випадків, коли СГ мають право на безліцензійне зберігання пального (див. повідомлення на офіційному сайті ГУ ДПС у Луганській області від 12.02.2021 р.).

А саме у ст. 15 Закону № 481 зазначено, що СГ мають право зберігати пальне без отримання ліцензії на право такого зберігання:

 • у місцях виробництва пального;
 • у місцях оптової торгівлі пальним;
 • у місцях роздрібної торгівлі пальним.

СГ, які здійснюють зберігання пального лише у споживчій тарі до 5 л, ліцензія на зберігання пального теж не потрібна.

Завважте!

Податківці погоджуються з тим, що безліцензійним є зберігання пального у споживчій тарі 5 л включно (див. повідомлення ГУ ДПС у Київській області від 16.10.2020 р.), але наголошують, що пільга на ємність тари не поширюється на імпорт пального.

Крім того, ліцензії на право зберігання пального не отримують:

 • підприємства, установи й організації, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;
 • підприємства, установи й організації системи державного резерву;
 • СГ (у т.ч. іноземні, що діють через свої зареєстровані постпредставництва) для зберігання пального, споживаного для власних виробничо-технологічних потреб винятково на нафто- і газовидобувних майданчиках, бурових платформах. При цьому таке пальне не можна реалізувати через місця роздрібної торгівлі.

Інших винятків Закон № 481 не встановлює.

Як отримати і продовжити «паливну» ліцензію?

Ліцензію видають за заявою СГ, до якої долучають документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. Ліцензію або рішення про відмову в її видачі видають заявникові не пізніше 20 к. дн. із дня отримання зазначених у Законі № 481 документів.

Це потрібно знати!

Строк дії ліцензії — 5 років, річна плата — 780 грн, проте її виплачують не відразу на 5 років наперед, а щороку. У разі несвоєчасної сплати чергового платежу дію ліцензії буде призупинено (з моменту отримання СГ відповідного письмового розпорядження органу, який видав ліцензію), а після сплати — відновлено. За умови несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 к. дн. із моменту призупинення її дії таку ліцензію буде анульовано.

У заяві на отримання ліцензії потрібно вказати вид діяльності, на ведення якої СГ має намір отримати ліцензію. Для нас це — зберігання пального. Вимог щодо наявності в реєстраційних даних СГ певних КВЕД для отримання такої ліцензії немає («ЗІР», категорія 103.04).

Тим часом до заяви додають завірені копії:

 • документів, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, на якій розташовані об’єкти, що використовують для зберігання пального (це, до речі, аргумент на користь «нерухомого» характеру місця зберігання!);
 • документів, що підтверджують прийняття в експлуатацію згідно із чинним законодавством об’єктів, які використовують для зберігання пального (а це — ще один аргумент!);
 • дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

У разі якщо перелічені вище документи є у відкритих державних реєстрах, а їхні реквізити та назви відповідних реєстрів указані у заяві на отримання ліцензії, то їх копії долучати до такої заяви не потрібно.

Тимчасово, до 1 січня 2022 року, можна обійтися без подання копій документів, які підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію, якщо подати копії документів, що підтверджують право власності на об’єкти нерухомості, видані в установленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року.

Якщо СГ здійснює зберігання пального, яке не реалізують іншим особам, а використовують лише для потреб власного споживання або промислової переробки, копії всіх зазначених документів можна не подавати. Про це лише варто зазначити у заяві, указуючи загальну місткість резервуарів і ємностей, які використовують для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження.

Зразки рекомендованих форм заяв є на офіційному сайті ДПС.

До речі, ДУ ДФС у Черкаській області надало таке роз’яснення (див. повідомлення від 04.06.2019 р.), що заяву подають у паперовому вигляді, а завірені копії — у паперовій та електронній формі (формат PDF).

Для продовження ліцензії потрібно сплатити черговий річний платіж і подати до органу ДПС повідомлення про це, а також копію платіжного доручення з позначкою банку про сплату (ст. 16 Закону № 481). На ліцензії в паперовому вигляді контролюючий орган ставить позначку («ЗІР», категорія 113.04).

Штраф за відсутність «паливної» ліцензії

Сьогодні за зберігання пального без наявності ліцензії СГ загрожує штрафна санкція в розмірі 500 тис. грн. Такий штраф установлено ст. 17 Закону № 481.

Причому фактичні перевірки щодо «паливних» питань на час карантину не призупинено, а штрафний мораторій на «паливні» порушення не поширюється (див. п.п. 521-522 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). Порушення правил обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального перевіряючі продовжують виявляти, а за виявлені порушення — штрафувати.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська