Мобілізація ФОП-2022: податкові наслідки для підприємця

Дата публікації
15 Бер 2022

Про варіанти діяльності ФОП в умовах форс-мажору було чимало розмов під час тотального карантину на початку 2020 року. Зокрема, багато підприємців припинили свою діяльність, а точніше самоліквідувались, саме в той період, позаяк законодавство не передбачає тимчасового припинення діяльності ФОП. В умовах бойових дій на території України, які є найнебезпечнішим форс-мажором, чимало ФОП або мобілізовано на військову службу, у тому числі з числа резервістів, або підприємці добровільно пішли до територіальної оборони (далі – ТРО). І тоді виникають питання щодо долі госпдіяльності не лише таких підприємців. Також є багато нюансів щодо трудових відносин ФОП з найманими працівниками за їх наявності та оподаткування їх доходів. Тож далі поговоримо про це.  

ФОП призвано до війська

Нагадаємо, що відповідно до ч. 3 ст. 39 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII (далі – Закон № 2232) на час призову державна реєстрація ФОП не припиняється. Окрім того, у разі непровадження ФОП своєї діяльності у період проведення мобілізації їм не нараховують податки та збори. Ось така загальна норма, але як вона працює на практиці?

ФОП без найманих працівників

ЄСВ. На часпризову на військову службу під час мобілізації передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби  ФОПзвільнено від сплати ЄСВ за себе. Це зафіксовано в п. 92 «Прикінцевих та перехідних положень»  Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464): з посиланням на Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. № 3543-XII (далі – Закон № 3543)і згадкою про  платників єдиного внеску (зі ст. 4 Закону № 2464),   якщо ФОП не є роботодавцями.

Підставою для такого звільнення є:

 • заява ФОП;
 • копія військового квитка або копія іншого документа відповідного держоргану із зазначенням даних про призов ФОП на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. ФОП подає документи до податкового органу за місцем своє реєстрації як платником податків протягом 10 днів після його демобілізації.

Через перебування демобілізованого ФОП на лікуванні (реабілітації) документи подаються протягом 10 днів після закінчення його лікування (реабілітації).

ПДФО. Відповідно до підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі  – ПКУ) ФОП на загальній системі, які  призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання певних обов’язків щодо мобілізації під час особливого періоду, визначеного Закон № 3543, на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДФО за себе. Це стосується ФОП як з найманими працівниками та без них. 

Для вищезазначеного звільнення призваний солдат – ФОП має написати заяву та надати копію військового квитка або копію іншого документа, у якому зазначені дані про його призов на військову службу. Подає ФОП документи до податкового органу за місцем своєї податкової реєстрації протягом 10 днів після демобілізації. 

ФОП з найманими працівниками

ЄСВ. А якщоФОП має найманих працівників і на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів? Тоді  його зобов’язання за пп. 1 (крім сплати єдиного внеску), 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 здійснює така уповноважена особа. Мовиться, зокрема, про:

 • своєчасне та в повному обсязі нарахування й обчислення єдиного внеску до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску;
 • ведення обліку виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску.

А ось обов’язок зі сплати до бюджету єдиного внеску, нарахованого уповноваженою особою, залишається за демобілізованим ФОП протягом 180 календарних днів з першого дня його демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій.

ПДФО. ФОП, якого призвано на військову службу, що має найманих працівників на строк призову може уповноважити іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів. У цьому випадку за нарахування та утримання ПДФО з таких виплат на цей період відповідає ця уповноважена особа. Дані про суми нарахованого та утриманого уповноваженою особою ПДФО з найманих працівників протягом строку військової служби ФОП зазначає у заяві на звільнення від сплати та подання звітності з ПДФО на цей період.

Уповноваженою особою ФОП вважають фізичну особу, яка має нотаріально посвідчене доручення щодо представлення інтересів платника податків в контролюючих органах та здійснення відповідних правочинів, на підставі якого має право підписувати податкову звітність.

Сплатити ПДФО до бюджету за найманих працівників має демобілізований ФОП протягом 180 календарних днів з першого дня демобілізації – без нарахування штрафних і фінансових санкцій за таке вимушене «прострочення». Без нарахування штрафних і фінансових санкцій ФОП подає й податкову звітність про такий ПДФО, нарахований та утриманий протягом своєї військової служби уповноваженою особою: у порядку та строки, встановлені ПКУ. 

Зверніть увагу, що дані про нарахований єдиний внесок на суму таких виплат уповноваженою особою протягом строку військової служби ФОП демобілізований підприємець зазначає у вищезгаданій заяві на тимчасове звільнення від сплати єдиного внеску. 

Звітувати про нарахований єдиний внесок протягом строку військової служби ФОП уповноваженою особою на суми виплат найманим працівникам та іншим особам демобілізований ФОП має у порядку та строки, встановлені Законом № 2464. Причому без нарахування штрафних і фінансових санкцій, передбачених цим Законом.

Ще один важливий загальний момент, який стосується єдиного внеску!  Нагадаємо, що ст. 25 Закону № 2464 передбачені такі заходи впливу та стягнення за неналежне виконання обов’язків платника єдиного внеску, як:

 • самостійне обчислення єдиного внеску та його сплата з нарахуванням пені в разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платниками єдиного внеску;
 • стягнення сум недоїмок  з нарахуванням пені та застосуванням штрафів тощо.

Але на час особливого періоду мобілізації для ФОП платників єдиного внеску, призваних в армію України, на весь строк їхньої військової служби застосування норм ст. 25 Закону № 2464 зупиняється. Підстава копія військового квитка або копія документа, виданого відповідним держорганом, із зазначенням даних про призов, який мобілізований ФОП подає податківцям протягом 10 днів після мобілізації.

Щоб отримувати актуальні роз’яснення з питань оподаткування та звітності ФОП, нюансів трудових відносин у період воєнного стану тощо підпишіться на нашу розсилку, і ми оперативно повідомимо про появу нових відеоуроків та аналітичних матеріалів на ці та інші важливі теми.

Підписатися на розсилку

ФОП добровольці та звільнення від податків

Нагадаємо, що ч. 2 ст. 2 Закону № 2232-XII встановлено: проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України – у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом. А звільнення, передбачені Законом № 2232, поширюються на ФОП, мобілізованих за призовом.

З вищезазначеного випливає, що вищеописані звільнення від єдиного внеску не розповсюджуються на ФОП, які підписали контракт добровольця територіальної оборони. Зверніть увагу, що згідно з ч. 3 ст. 9 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 № 1702-IX (далі – Закон № 1702) до складу добровольчих формувань територіальних громад зараховуються громадяни України, які відповідають певним вимогам і підписали контракт добровольця територіальної оборони.

На таких громадян України поширюється дія статутів Збройних Сил України, але не розповсюджуються звільнення від сплати податків та подання звітності, на кшалт ФОП, мобілізованих за призовом.  Позаяк це не передбачено законодавством.

Звільнення найманих працівників у разі призову на військову службу ФОП – роботодавця

Таке звільнення передбачене п. 3 ч. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП). Рівночасно не можна припиняти трудові відносини, якщо за працівником зберігаються місце роботи, посада відповідно до ч. 3 ст. 119 КЗпП. Себто мовиться про працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом тощо.

Також відповідно до  п. 10 ч. 1 ст. 40 КЗпП розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливо у разі призову або мобілізації власника – ФОП під час особливого періоду. 

Датою звільнення за обома вищезазначеними підставами може бути останній робочий день  перед початком проходження роботодавцем – ФОП військової або альтернативної (невійськової) служби. Для звільнення йому необхідно скласти наказ та внести відомості про звільнення до трудового договору, типову форму якого затверджено наказом Мінпраці України від 08.06.2001 р. № 260.   

У ч. 1 ст. 47 КЗпП зазначено, що власник зобов’язаний вручити працівникові копію наказу про звільнення і провести з ним розрахунок у терміни, зазначені в ст. 116 КЗпП, у день звільнення. А ч. 3 ст. 47 КЗпП уточнено: в разі призову власника – ФОП на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період ФОП має вручити наказ про звільнення та розрахуватися з працівником протягом місяця після звільнення з військової служби –  без застосування санкцій та штрафів.  

Часті запитання
Чи може ФОП припинити діяльність та змінити систему оподаткування?
Припинення ФОП навіть у воєнних умовах має проходити за встановленою процедурою, позаяк поки що ніяких особливостей для цього не встановлено. Втім закриття ФОП пов’язано з застосуванням відповідних держресурсів, більшість яких зараз не працюють у повномасштабному режимі.

Навіть, якщо ФОП вдасться ліквідуватися за власним бажанням, то скажімо, знов перейти на спрощену систему оподаткування він зможе з 01.02.2023 року. Зміна ж системи оподаткування чи перехід на іншу групу зараз для мобілізованого ФОП не має сенсу, бо всі ФОП незалежно від системи, звільнено від оподаткування та звітності в період мобілізації.
Чи сплачує мобілізований підприємець єдиний податок?
Призвані до армії України підприємці відповідно до п. 25 підрозд. 10 ПКУ на весь період їх військової служби звільняються також від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку. Знов-таки, для звільнення ФОП потрібно подати заяву та копію військового квитка або іншого документа із даними про його призов. Подають документи до контролюючого органу за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізований ФОП перебуває на лікуванні (реабілітації), документи подають протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).
ФОП можуть не сплачувати єдиний податок до 20 числа поточного місяця, в якому були демобілізовані: за умови виконання вищезазначених вимог (див. п. 25 підрозд. 10 ПКУ).
Чи має ФОП на військовій службі сплачувати та звітувати з ПДВ?
Зверніть увагу на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації» від 20.05.2014 р. № 1275-VII (далі – Закон № 1275). Згідно з ним тимчасово мобілізовані на військову службу ФОП звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДФО або єдиного податку, а також єдиного внеску за себе на весь період такої служби.
Як бачимо, ФОП – платника ПДВ не звільнено від обов’язку нарахування, сплати ПДВ та подання звітності з ПДВ. Разом з тим, п. 49.2 ПКУ передбачено, що за звітний період, в якому не виникають об’єкти оподаткування, або у разі відсутності показників, які підлягають декларуванню, податкова звітність не подається.
Отже ФОП – платник ПДВ, мобілізований до ЗСУ, за звітні періоди, в яких відсутні операції з постачання або придбання товарів/послуг та відсутні інші показники, які підлягають декларуванню, не зобов’язаний подавати податкову звітність з ПДВ. На цьому наголошують й податківці (https://mk.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/print-535176.html).

Ми цінуємо та хочемо підтримати бухгалтерів та ФОП, які незважаючи на ситуацію займаються своєю освітою, тому підготували спеціальні умови для вас. Залишайте заявку та дізнавайтеся подробиці у менеджера.

Дізнатися більше про Сервіс

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська