• AVS
 • Статті
 • Бухоблік
 • Неподання звітності, несплата податків: чого чекати від форс-мажору

Неподання звітності, несплата податків: чого чекати від форс-мажору

Дата публікації
01 Бер 2022

До початку відкритого вторгнення РФ в Україну частіше про форс-мажор у державному масштабі говорили на тлі анексії Криму, тимчасової окупації окремих районів Донбасу та Луганщини, коронавірусної пандемії. Але згадаємо, що 26 листопада 2018 року вже запроваджували  воєнний стан (див. Указ Президента України від 26.11.2018 р. № 393). Це стало першим воєнним форс-мажором. І ось тепер в Україні знову введено воєнний стан: Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 (далі – Указ 64/2022). Він може призвести до виникнення податкового боргу у суб’єктів господарювання – підприємств та ФОП (далі – СГ) певних регіонів нашої держави. Тож як впливає такий форс-мажор, і як СГ запобігти його негативним наслідкам розглянемо далі.

Воєнний стан: що потрібно знати СГ

Статтею 3 Указу № 64/2022 встановлено, зокрема, що у зв’язку з введенням воєнного стану  можуть вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану. Мовиться про заходи, передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.105.2015 р. № 389-VIII (далі – Закон № 389). Тобто, в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади:

 • використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, змінювати режим їхньої роботи, проводити інші зміни виробничої діяльності, а також умов праці відповідно до законодавства про працю;
 • примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об’єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка;
 • у разі порушення вимог або невиконання заходів правового режиму воєнного стану вилучати у підприємств, установ і організацій усіх форм власності, окремих громадян електронне комунікаційне обладнання, телевізійну, відео- і аудіоапаратуру, комп’ютери, а також у разі потреби інші технічні засоби зв’язку;
 • забороняти у порядку, визначеному КМУ, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.

Зверніть увагу, що у ст. 3 Указу № 64/2022 мовиться про юросіб. Втім, відповідно до ст. 51 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) до підприємницької діяльності фізичних осіб (далі – ФОП) застосовують нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юросіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин. Це означає, що ФОП дещо прирівняні у правовому статусі до юросіб – суб’єктів підприємницької діяльності. Вони наділені таким же обсягом цивільних прав та обов’язків, що й юрособи при здійсненні своєї підприємницької діяльності: мають право наймати працівників, зобов’язані у передбачених законом випадках одержати ліцензію на здійснення певних видів діяльності, сплачувати податки та інші обов’язкові платежі, вести облік результатів своєї підприємницької діяльності тощо.

Рівночасно на відміну від юросіб ФОП діють без установчих документів та обов’язкового формування статутного капіталу.

Свого часу статус ФОП роз’яснював Мінюст України.

Зауважимо, що в Указі № 64/2022 зазначено юросіб, а вже в ч. 1 ст. 8 Закону № 389, зокрема, згадуються підприємства, установи, організації та окремі громадяни.

У Державному класифікаторі «Класифікація організаційно-правових форм господарювання» (КОПФГ) знаходимо визначення підприємства, організації (установи, закладу). Окремо в пп. 3.9.1 КОПФГ пояснено хто така фізична особа – підприємець (ФОП). Тож виходить, якщо в тій чи іншій законодавчій нормі є посилання на підприємства, організації і відсутні ФОП, то це обов’язково стосується лише таких юросіб. А ось, наприклад, заборона торгівлі алкогольними напоями, що ми зараз спостерігаємо в м. Київ,  та речовинами, виробленими на спиртовій основі стосується СГ, у т. ч. ФОП.

Щоб отримувати роз’яснення на теми звітності та сплати податків підпишіться на нашу розсилку, і ми оперативно повідомимо про появу нових вебінарів та аналітичних матеріалів щодо цього.

Підписатися на розсилку

Неподання звітності, несплата податків тощо через воєнний форс-мажор-2022

Власне тепер про воєнний стан, як форс-мажор, наслідки якого пом’якшують або зовсім звільняють від певної відповідальності. Нагадаємо, що згідно з п. 4 розд. II Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міндоходів України від 10.10.2013 р. № 577, списанню підлягає, зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Факт непереборної сили підтверджується, зокрема, Торгово-промисловою палатою України (далі – ТПП України): про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України. Сертифікати (висновки) регіональних ТПП до розгляду не приймаються.

Штраф за несплату єдиного податку

З 24 лютого 2022 року у зв’язку з запровадженням воєнного стану неможливе своєчасне виконання платниками податків податкових обов’язків, передбачених Податковим кодексом України (далі – ПКУ). Тож як засвідчити факт  настання форс-мажорних обставин у сьогоденні. Інформацію щодо цього надала ДПСУ.  Вона  наголошує, що платники податків відповідно до пп. 112.8.9 ПКУ звільняються від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у зв’язку із настанням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), засвідчених ТПП України.

За неможливості своєчасно виконати платником податків податкового обов’язку, зокрема, щодо дотримання строків сплати податків та зборів, подання звітності, реєстрації податкових накладних в ЄРПН, акцизних накладних в ЄРАН, розрахунку коригування у відповідному Реєстрі, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо платники податків звільняються від відповідальності.

Такі обов’язки платники податків мають виконати одразу після припинення дії форс-мажору (обставин непереборної сили).

Окрім того, ДПСУ повідомляємо: у період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.

Порушення законодавства з питань РРО

Протягом дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) штрафні санкції за РРО-порушення не застосовуються. Про те, які штрафні санкції застосовують за такі порушення у мирний час ми розповіли у статті РРО/ПРРО для ФОП: про важливе

Також див. Звітність з ПРРО-2022

Реєстрація акцизних накладних в ЄРАН

На період дії форс-мажору дозволяється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної та паперового примірника акцизної накладної.

Рівночасно ДПСУ звертається до платників податків, які  незважаючи на засвідчення ТТП України настання факту форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) в змозі сплатити в повному обсязі суми відповідних податкових зобов’язань, у тому числі достроково.   Це допоможе матеріальному забезпеченню ЗСУ і наблизить нас до Перемоги над варварами 21 сторіччя.

ДПСУ запевняє, що всі здійснені переплати будуть відображені, зокрема, в інтегрованих картках платників податків (далі – ІКП) та будуть враховані при обчисленні їх зобов’язань у майбутньому.

Списання податкової заборгованості

Майте на увазі! Штрафні санкції за несвоєчасне подання податкової звітності або інші санкції та пеня, автоматично відображені в ІКП в період воєнного стану за порушення податкового законодавства – це податковий борг. Його за пп. 101.2.4 ПКУ визнаватимуть безнадійним і спишуть.  

Ліцензії

З урахуванням пп. 112.8.9 ПКУ протягом дії форс-мажору за діяльність без ліцензії СГ штрафувати не будуть. Також СГ можна не хвилюватися щодо анулювання ліцензій, за які через воєнний стан не сплачено черговий платіж та/або термін дії яких закінчився. Мовиться про ліцензії на право:

 • виробництва спирту, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;
 • виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
 • Зауважимо, що вищезазначені послаблення відповідальності за порушення законодавства діятимуть відносно ліцензій, по яких буде підтвердження настання форс-мажору,   засвідченого ТПП України. А вже одразу після припинення його дії СГ має виконати всі належні «ліцензійні» обов’язки.

Якщо ви хочете заощаджувати час, але при цьому швидко знаходити необхідну вам інформацію, то для вас буде актуальним наш Сервіс з інтелектуальним пошуком. Сервіс AVS 365 допоможе вам:

 • Підвищувати свій рівень кваліфікації завдяки доступу до 15 комплексних курсів;
 • Дізнаватись про всі актуальні зміни в законодавстві в рамках щотижневого огляду новин;
 • Отримувати відповіді на свої запитання від наших експертів з онлайн-сесіями кожні 2 тижні.

Ми цінуємо та хочемо підтримати бухгалтерів та ФОП, які займаються своєю освітою, тому підготували спеціальні умови для вас. Залишайте заявку та дізнавайтеся подробиці у менеджера.

Дізнатися більше про Сервіс

Повідомлення про відкриття рахунків

Банківські рахунки платників податків, відкриті в період воєнного стану, працюватимуть незалежно від взяття їх на облік податковими органами. Рахунок, за яким через поважні причини (форс-мажор) СГ в законодавчо встановлені терміни не отримали повідомлення про відмову у взятті рахунка на облік,  його вважатимуть взятим на облік податківцями за мовчазною згодою:  у час та дату отримання фінустановою повідомлення (квитанції) від контролюючого органу про підтвердження факту прийняття повідомлення до оброблення.   

Якщо фінустанова не отримує відповідного повідомлення (квитанції),  видаткові операції  по таким рахункам можуть здійснюватися без отримання підтвердження щодо взяття їх на облік у контролюючому органі у період дії воєнного стану.

Статистична звітність

Держстат теж повідомив про незастосування санкцій – адмінштрафів: за неподання або несвоєчасне подання статистичних звітів та фінансової звітності.  За можливості звітування, як  за звичайних обставин,  Держстат очікує від платників податків на звіти.

Про строки та особливості складання фінзвітности за минулий рік ми розповідали у статті Фінансова звітність – 2021

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська