Перейменування вулиць: дії платників податків

Дата публікації
25 Тра 2022

Перейменування міст, містечок, селищ та вулиць – знайома для багатьох тема. Згадаймо нещодавню історію з декомунізацією відповідно до Закону України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» від 09.04.2015 р. № 317-VIII (далі – Закон № 317). Ще тоді в поле зору Закону № 317 потрапили  назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об’єктів топоніміки населених пунктів, які потребували перейменування.

Топоніміка –  розділ ономастики, який вивчає топоніми (грец. τόπος «місце; місцевість, область, країна, простір» й ὅνομα, ὅνυμα «ім’я, назва»), що об’єднують власні назви будь-яких географічних об’єктів.

На офіційному рівні поняття «топоніми» зустрічалося, зокрема, в ст. 27 Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 р. № 5029-VI: топоніми (географічні назви) – назви адміністративно-територіальних одиниць, залізничних станцій, вулиць, майданів тощо.

Російсько-українська війна знову підняла питання очищення топонімів: на цей раз від будь-яких згадок та зв’язків із країною-агресором. У межах чинного законодавства місцеві органи влади мають повноваження на перейменування, але ми розуміємо, що всі ці питання мають бути регламентовані на законодавчому рівні.

Будь-що, а переменування окремих топонімів (географічних назв) безпосередньо впливатимуть на платників податків. Як саме? Читайте далі.

Перейменували вулицю: що робити

Внесення змін до Єдиного державного реєстру (далі – ЄДР). Перш за все, у зв’язку із переменуванням вулиці тощо,  на юридичному рівні змінюється місцезнаходження платника податків. Позаяк до ЄДР вносять відомості про місцезнаходження юрособи (ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України, далі – ЦКУ; ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV, далі – Закон № 755).

Для внесення змін до ЄДР платник податків подає держреєстратору (ч. 4 ст. 17 Закону № 755):

 • заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР;
 • установчий документ юрособи. Якщо зміни вносять в цей документ, його редакцію слід оновити  з урахуванням цього.

Здавалося б, при зміни назви топонімічного об’єкту його фактичне місцезнаходження не змінюється. Але це тільки з позиції географічного місцезнаходження.

Координаційний центр з надання правової допомоги наголошує: перейменування вулиці місцезнаходження юрособи є зміною її місцезнаходження. А це  передбачає необхідність внесення відповідних змін в установчі документи, змін до відомостей про ФОП, що містяться в ЄДР, повідомлення банківських установ і контрагентів про зміну реквізитів у чинних договорах, виготовлення нової печатки, бланків тощо.

Водночас законодавство не встановлює граничних термінів для проведення зміни відомостей щодо місцезнаходження. Отже суб’єкт господарювання сам може вирішувати, коли необхідно провести реєстрацію змін.

За проведення держреєстрації зміни місцезнаходження юрособи, місця проживання фізособи у зв’язку із зміною назви (перейменуванням) скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об’єктів топоніміки населених пунктів адміністративний збір не справляється (ст. 36 Закону № 755).

Відповідно до п. 66.5 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), якщо мовиться про зміни у даних або документах юросіб, ФОП та громадських формувань,  які вносяться до ЄДР додатково уточнювати це контролерам за місцем обліку не потрібно.  

Якщо вищезазначені зміни не відображаються в ЄДР, платник податків зобов’язаний надати контролюючому органу за місцем обліку оновлені документи протягом 10 календарних днів із дати внесення до них змін. Для цього платник податків має подати заяву за ф. № 1-ОПП або за ф. № 5-ОПП з інформацією про такі зміни до контролюючого органу за місцезнаходженням/місцем проживання (див. категорію 116.06 ЗІР).

Форма № 20-ОПП. Якщо перейменували назви вулиці тощо, де розміщений об’єкт оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП (далі – Повідомлення за ф. № 20-ОПП) з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування. У розд. 3 Повідомлення за ф. № 20-ОПП зазначається нове місцезнаходження такого об’єкта (див. категорію 116.11 ЗІР).

Те саме стосується змін до правовстановлюючих документів (свідоцтва про право власності, свідоцтва про право на спадщину, договору купівлі-продажу, договору міни, договору дарування тощо) у зв’язку з перейменуванням вулиць, на яких знаходиться об’єкт нерухомого майна, та внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Реєстр). При зміні назви чи перейменуванні вулиці платник податків подає Повідомлення за ф. № 20-ОПП протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до Реєстру.

Застосування РРО/ПРРО. Не оминуть наслідків перейменування й суб’єкти господарювання, які використовують РРО та/або ПРРО. У цьому разі через перейменування вулиці тощо, де розміщено об’єкт оподаткування (господарську одиницю), в якому застосовується РРО та/або ПРРО також подається Повідомлення за ф. № 20-ОПП.  

Зміна назви вулиці: чи повинні перереєструватися платники ПДВ

Як відомо, порядок перереєстрації регулює п. 183.15 ПКУ, який не містить вимоги перереєстрації в такому випадку. Підкреслюють це й податківці в  категорії 101.02 ЗІР: якщо відбулося перейменування вулиць, міст, селищ, зміна поштових індексів перереєстрацію платника ПДВ не провадять і реєстраційної заяви за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація» до контролюючого органу не подають.

Зміна назви вулиці: що робити єдинникам

Інформація, яка вказана в заяві про обрання спрощеної системи має бути ідентичною інформації, зазначеній у обліковій справі,  відповідно й інформації, зазначеній у ЄДР. Про це податківці нагадують, наприклад, в ІПК ДФСУ від 13.04.2018 р. № 1575/6/99-99-12-02-03-15/ІПК. А отже після внесення змін щодо назви вулиці, а власне,  податкової адреси платника єдиного податку йому слід подати Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, затверджену наказом Мінфіну України від 16.07.2019 р. № 308, із позначкою «Внесення змін»:

 • платник єдиного податку 1 або 2 групи –  не пізніше 20 числа місяця, що настає за тим, в якому відбулися згадані зміни (п. 298.5 ПКУ);
 • платник єдиного податку 3 групи –  не пізніше останнього дня кварталу (п. 298.6 ПКУ).
Часті запитання
Змінено назву вулиці, чи потрібна перереєстрація РРО?
При зміні даних щодо суб’єкта господарювання, зазначені в реєстраційному посвідченні, які пов’язані з перейменуванням районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об’єктів топоніміки населених пунктів за рішенням органів місцевого самоврядування платник податків вчиняє так. Він подає податківцям за місцем реєстрації РРО реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація» та реєстраційне посвідчення. Контролюючий орган після отримання цієї заяви видає суб’єкту господарювання нове реєстраційне посвідчення. Попереднє посвідчення з моменту видачі нового реєстраційного посвідчення вважається нечинним
(п. 2 гл. 3 розд. ІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну України від 14.06.2016 р. № 547, далі – Порядок № 547).
Порядок оформлення та подання заяви з позначкою «Перереєстрація» такий же, що й заяви про реєстрацію РРО (п. 3 гл. 3 разд. ІІ Порядку № 547).
Чи потрібно переоформлювати документи дозвільного характеру через перенайменування вулиці тощо?
У ч. 8 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 р. № 2806-IV сказано: зміна найменування та місцезнаходження юрособи або прізвища, імені, по батькові та місця проживання ФОП не вважають за підставу для переоформлення документа доз¬вільного характеру. Свого часу й Державна регуляторна служба України підкреслювала: у випадку, коли змінюється назва населених пунктів, районів та областей, проте не змінюється фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління та обліку, підстави для переоформлення документів дозвільного характеру відсутні
(див. http://www.drs.gov.ua/permit_system/informatsijnyj-lyst-stosovno-pereoformlennya-dokumentiv-dozvilnogo-harakteru/).
Змінилася назва вулиці, де розташований магазин чи АЗС: що з ліцензією на алкоголь, тютюн та паливо?
Податківці з цього питання надали консультацію, зокрема, в категорії 113.01 ЗІР. Так, згідно ст. 3 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 р. № 481/95-BP в разі зміни відомостей щодо місцезнаходження або місця проживання, адреси місця торгівлі в зв’язку з перейменуванням населеного пункту, вулиці тощо, зазначених у ліцензії суб’єкт господарювання зобов’язаний у місячний строк з дня внесення таких змін звернутися до органу, який видав ліцензію з відповідною заявою. Цей орган на підставі такої заяви протягом трьох робочих днів видає ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.
Акт про встановлення факту порушення строків звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб’єкту господарювання/іноземному суб’єкту господарювання ліцензії є підставою для анулювання ліцензії.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська