Перевірка контрагента

Дата публікації
15 Чер 2021

Тримати друзів поруч, а недругів ще ближче – це не тільки дещо інтерпретований крилатий вислів, а пряма вказівка контролерів. Адже окрім того, що податківці самі намагаються встежити за дотриманням бізнесом правил гри, вони ще активно намагаються залучити до цього і безпосередньо господарюючих суб’єктів.

Звісно, адекватний бізнес й без цих вказівок дбає про свою безпеку і за інших рівних умов обирає контрагентів за їх надійністю. І у цій справі напрацювання податківців, зокрема оприлюднювана ними інформація, вже є суттєвішою за заклики та поради.

Перевірка контрагента по базах: юросіб та ФОП

Перевірка контрагента по коду – такий найпростіший спосіб радять використовувати податківці. Саме таким чином працює сервіс ДПС “Дізнайся більше про свого бізнес-партнера”.

Для особливо ретельної перевірки можна скористатися спеціальними сервісами або ж розробити власні алгоритми. Благо, сьогодні у сфері бізнес-розвідки не має дефіциту і за бажанням сьогодні можна у прямому сенсі дізнатися все й про всіх.

В цілому ж для цілей “надійності” інформації у відкритих джерелах та офіційних реєстрах може бути достатньо.

Втім, не слід забувати, що формальність ведення державних реєстрів дозволяє не зовсім сумлінним суб’єктам оприлюднювати лише той мінімум інформації, який не повною мірою відображатиме реальний стан справ.

Тож якщо мова йде не просто про превентивні заходи задля уникнення непорозумінь з контролерами, а про свідомий вибір контрагента слід подбати про системний підхід з використанням усього доступного інструментарію.

ДПС

Окрім того, що співпраця з ненадійним контрагентом шкодить бізнесу безпосередньо, її наслідки можуть спричинити непорозуміння з контролюючими органами. Більше того, іноді складнощі можуть виникати навіть утому випадку, коли така співпраця відбувається не на пряму, а через посередників.

Наприклад, один з “найулюбленіших” прийомів податківців – апелювати до “найслабшої” ланки ланцюга постачання. Так, виявивши на якомусь з етапів сумнівного, на погляд контролерів, суб’єкта господарювання вони можуть ініціювати перевірки усіх до кого в подальшому потрапляє його товар.

Визнання господарської операції нереальною – 4 контраргументи для податкової

Непоодинокими є випадки коли до сумлінних платників надходять запити, які стосуються саме їх контрагентів.

Також досить часто “у вину” підприємству можуть ставити те, що воно не могло не знати про наявність у контрагента податкового боргу чи про відсутність його у списках платників ПДВ, адже така інформація є загальнодоступною.

Перевірка контрагента ДФС проводиться, звісно, не суцільним способом. Однак, якщо вже щось потрапить “на око” – це неодмінно знаходить відображення і при формуванні плану перевірок, і при пошуку приводів для позапланових візитів.

Плани перевiрок: правила формування, змiни, як себе знайти

ЄДРПОУ та ІПН

Оскільки “нумерація” господарюючих суб’єктів є відкритою інформацією, то саме з ідентифікаційних реквізитів розпочинають перевірку.

Перевірка контрагента по ІПН є першим кроком ще й з огляду на унікальність цього реквізиту. Адже якщо говорити про фізичних осіб, то з огляду на кількість населення співпадіння навіть у всіх інших даних як то ПІБ та дата народження можуть бути. 

Перевірка контрагента по ЄДРПОУ може бути реалізована автоматично і навіть інтегрована з обліковими системами. Тож щоразу, при проведені операцій в обліку можна бачити актуальний статус контрагента.

Коли треба перевіряти контрагентів

Перевірки контрагента не завадило б проводити при будь-яких операціях. Але ж у всьому має бути доцільність. Наприклад, якщо мова йде про нового контрагента з яким планується значна угода – перевірка може бути більш ретельною та комплексною. Однак, у подальшому наявних контрагентів можуть перевіряти не перед кожною операцією, а з певною періодичністю.

Загалом кожен господарюючий суб’єкт може самостійно визначати коли та кого перевіряти. А також те, які саме відомості слід приймати до уваги у таких перевірках.

Знову ж таки, законодавчо від підприємства не вимагається проводити додаткові перевірки. Власне саме визначення підприємництва говорить про те, що ця діяльність провадиться на власний розсуд і на власний ризик. Тож перевіряють контрагентів не тому, що податківці чи інші контролери можуть застосувати штрафи за податкову необачність, а тому, що підприємство передусім саме зацікавлене у надійності своїх контрагентів.

Статус

Перш за все, варто переконатися у дійсності держреєстрації – чи бува контрагент не ліквідований чи вже готується остаточно припинити діяльність.

Припинення ФОП: 4 неочевидні факти

Перевірка контрагента платника ПДВ- мабуть, є ключовою для суб’єктів з числа платників цього податку. Не секрет, що ПДВ знаходиться у зоні пильної уваги контролерів і вони невтомно винаходять нові способи боротьби з його оптимізацією. Нерідко це заповзяття стає наріжним каменем і для сумлінних платників. Можна лише згадати, чого варте було впровадження системи блокування податкових накладних. До того ж, як визнають самі податківці, нині підтвердженням статусу платника ПДВ є саме відкриті дані. Вимагати додаткових документів та витягів з реєстру не дозволено навіть їм.

Аналогічна ситуація з платниками інших податків – зокрема, єдиного. Навіть якщо потенційний партнер проявить ініціативу і сам надасть витяг чи якесь інше підтвердження, краще все ж самостійно перевірити його актуальність.

Участь у судовому процесі – якщо контрагент є стороною спору чи має “довгу історію” судових тяжб, то такий статус явно не надає йому комерційної привабливості. Звісно, виключення можуть бути. Судова активність сама по собі не може вважатися “чорною міткою” та навпаки може свідчити про наявність у підприємства “часу, натхнення та ресурсів” аби відстоювати свої позицію. Та все ж, цей маркер ризиковості вартий уваги та детального вивчення.

Перебування у стадії банкрутства також легко перевірити, а користь володіння такою інформацією більш ніж очевидна.

Дійсність ліцензій та дозволів контрагента також варта перевірки. Тут слід зважати, що у разі несвоєчасної оплати, наприклад, за акцизну ліцензію її дію можуть призупиняти. Тож варто пересвідчитися, що на момент співпраці така ліценція діяла у повній мірі.

Наявність податкового боргу передусім є маркером саме для податківців. Та все ж, принаймні поцікавитися цією інформацією про потенційного контрагента цілком доречно.

На що потрібно звернути увагу

Податкова перевірка контрагента, незалежно від частоти та “чистоти” взаємовідносин з ним, варта уваги. Тож аналізуючи плани-графіки перевірок і не знаходячи там себе, слід все ж переглянути принаймні своїх ключових партнерів. І не тільки з огляду на можливі зустрічні звірки, а й аби бути готовим до “інформаційних” запитів.

Получили запрос от налоговой: когда ждать проверку?

Також своєчасна перевірка контрагента може допомогти попередити можливі негативні наслідки у сфері фінмоніторингу. Оскільки, перерахування коштів чи їх отримання від осіб, які самі підпадають під критерії ризикових або ж взагалі перебувають у санкційних списках може стати ще більшим клопотом, аніж найретельніша податкова перевірка.

Фінмоніторинг 2021: до чого тут бухгалтери?

Заборгованість по заробітній платі. Цей показник, що можна знайти відразу у кількох джерелах, є чи не найяскравішим маркером про ризиковість невиконання контрагентом своїх зобов’язань. До того ж, якщо все ж ризикнути і справа дійде до суду, то борги по зарплаті разом з боргами по зарплатних платежах до бюджету навряд чи залишать щось для інших кредиторів.

Оскільки наразі вже у відкритому доступі є уся фінансова звітність, то гріх не переглянути й цю інформацію. Адже динаміка балансу та звіту про фінрезультати може розповісти про контрагента багато цікавого.

Ще один вартий уваги маркер ризиковості – зв’язки потенційного контрагента. Оскільки операціям з пов’язаними особами контролери приділяють значну увагу, то зайвою не стане інформація про належність контрагента до групи компаній або ж “спорідненість” з певними особами.

Часті запитання
Якщо директор зазначений у держреєстрі чи треба вимагати додаткового підтвердження
За загальним правилом такого підтвердження цілком достатньо. Однак, не зайвим буде пересвідчитися чи має директор відповідні повноваження щодо конкретної угоди.
Наприклад, деякі підприємства обмежують директорів на одноосібне укладання договорів понад певну суму.
Наскільки актуальною є інформація у держреєстрах
Відповідальні за ведення реєстрів держоргани декларують щоденне оновлення інформації.
При цьому розробники спеціалізованих систем відмічають несинхронність таких оновлень і радять по можливості перепровіряти необхідну інформацію у різних джерелах.
Чи може працівник відмовитися від перевірки при працевлаштуванні
Перевірки нових співробітників перед укладанням трудового договору вже є усталеною практикою і, як правило, кандидати на посаду самі зацікавлені надати якомога повнішу про себе інформацію.
Але якщо особа не вважає за потрібне надавати документи чи додаткові відомості до працевлаштування – вона вправі цього не робити. У свою чергу, роботодавець також може віддати перевагу “більш відкритому” кандидату на посаду.
При цьому, навряд чи вдасться довести, що з боку роботодавця мало місце саме “вимагання додаткових документів при укладанні трудового договору” (ст.25 КЗпП), адже для “вхідної” перевірки достатньо буде і обов’язкових паспорта та ІПН.
Яка ознака ненадійного контрагента
За загальним правилом, ”спрацьовує” не якась одна ознака, а їх сукупність. Серед ключових виділяють відповідність видів діяльності, строк існування, податкова та тендерна історія, місце реєстрації (адреса масової реєстрації), наявність ресурсної бази (20-ОПП, розмір уставного капіталу), керівний склад, фігурування у судових процесах тощо.
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська