Повідомлення про прийняття на роботу у воєнний стан

Дата публікації
10 Тра 2022

Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX  (далі – Закон № 2136) встановлено особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану.

Зокрема, ст. 2 Закону № 2136 передбачено:

 • у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору;
 • при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.

З метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, у тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме, роботодавець можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.

Закон № 2136 діятиме протягом воєнного стану та втрачає чинність з дня припинення або скасування воєнного стану, крім частини третьої ст. 13 цього Закону, яка втрачає чинність з моменту завершення виплати державою, що здійснює військову агресію проти України, відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам.

Повідомлення про прийняття на роботу

Держпраці в листі від 28.03.2022 р. № 1340/4/4.1-ЗВ-22 нагадала: повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту складається за формою, наведеною в додатку до постанови КМУ “Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту” від 17.06.2015 р. № 413 (далі – Порядок № 413).

Таке повідомлення подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації) та/або резидентом Дія Сіті до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника ЄСВ.

Повідомлення треба подати до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті. Подати повідомлення слід засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу.

За відсутності технічної можливості подання повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту засобами електронного зв’язку в електронній формі таке повідомлення подається у формі документа на папері, але разом з копією в електронній формі.

Про можливість неподання такого повідомлення у воєнний час Порядок № 413 та Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП) не мовлять.

На думку Держпраці у разі відсутності можливості в роботодавця, із незалежних від нього обставин, подати до органів ДПС повідомлення, останній у такому разі повинен мати підтвердження намагання вчинити такі дії.

Тобто роботодавець має фіксувати і за можливості підтверджувати документально (актами, довідками, листами тощо), як він намагався подати повідомлення і що саме цьому завадило. Лише факту воєнного стану для позбавлення від відповідальності недостатньо.

Чи може бути штраф

За неподання такого повідомлення передбачений штраф у розмірі однієї мінімальної зарплати за кожного працівника, стосовно якого скоєно це порушення. 

Зараз це 6500 грн за так звані інші порушення (для яких не передбачена окрема відповідальність). Втім накладають такий штраф лишень в разі невиконання приписів Держпраці.

За роз’ясненням Мінекономіки  згідно з ч. 1 ст. 9 Цивільного кодексу України його положення застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.

Звільнення від відповідальності за порушення зобов’язання внаслідок форс-мажорних обставин (непереборної сили) не звільняє від виконання самого зобов’язання.

Тобто подати повідомлення про прийняття на роботу все одно доведеться, але штрафів не буде.

До того ж Держпраці вже надавала роз’яснення щодо порушень роботодавців під час війни. Після її закінчення  інспектори праці планують відновити  проведення за зверненнями громадян інспекційних відвідувань, під час яких до найменших дрібниць розглядатимуть усі обставини, у тому числі й ті, що спричинили порушення, і давати достатній час на їх усунення.

Лише в разі невиконання припису про усунення порушень будуть розглядатися питання, чи варто передавати матеріали інспектування до суду з відповідним накладанням штрафу.

І це повністю відповідає чинній редакції ст. 265 КЗпП, яка теж наразі містить норму, якою передбачено, що в разі своєчасного виконання приписів Держпраці штрафу за виправлені інші порушення не буде.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська