Працівник в територіальній обороні: кадрове оформлення, оплата праці

Дата публікації
21 Кві 2022

Працівник може поповнити ряди добровольчих формувань територіальних громад на підставі контракту добровольця територіальної оборони (далі – ТРО).  Це передбачено п. 16 Положення про добровольчі формування територіальних громад, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2021 р. № 1449  (далі – Положення № 1449).  Форму контракту та посвідчення добровольця територіальної оборони затверджено наказом Міноборони України від 07.03.2022 р. № 84. Контракт добровольця є строковим та укладається між командиром добровольчого формування на рівні територіальної громади та працівником. Працівника – контрактника ТРО увільняють від роботи відповідним наказом.

На які гарантії може розраховувати працівник з ТРО

Стаття 119 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) встановлює, що місце роботи та середній заробіток зберігається за працівниками, призваними на:

 • строкову військову службу;
 • військову службу за призовом осіб офіцерського складу;
 • військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
 • військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;
 • або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.

А в ч. 1 ст. 119 КЗпП сказано, що на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Як бачимо, прямо КзПП не передбачає нарахування та виплату працівнику середнього заробітку за час несення служби в ТРО. Щоправда, в ст. 24 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 р. № 1702-IX (далі – Закон № 1702) зазначено: на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань ТРО поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. № 2011-XII.

Нагадаємо, що відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 1702 ТРО складається з військової, цивільної та військово-цивільної складових. Зокрема, військова складова ТРО включає органи військового управління, військові частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України, інші сили і засоби сил безпеки та сил оборони, які залучають до виконання завдань територіальної оборони. До цієї складової залучаються працівники, які уклали контракти про проходження військової служби, які призвані як резервісти або під час мобілізації.

Військово-цивільна складова ТРО включає штаби зон (районів) ТРО та добровольчі формування територіальних громад, які залучають до територіальної оборони.

Цивільна складова ТРО включає державні органи, органи місцевого самоврядування, які залучають до ТРО.

З огляду на вищезазначене найближче до військовослужбовців – працівники, які долучилися до військової складової ТРО. І на них має розповсюджуватися норми ст. 119 КЗпП: щодо  зберігання місця роботи, посади та середнього заробітку.  Втім, Держпраці  України наголошує, що за працівниками, які уклали контракт добровольця ТРО, зберігається місце роботи, посада і середній заробіток. Підставою є підписаний контракт. Себто Держпраці не виокремлює конкретно когось із працівників, які  долучились  до національного спротиву.

Працівник – доброволець ТРО вважається таким, що виконує державні та/або громадські обов’язки. Так, Мінекономіки роз’яснює,  що добровільну участь у ТРО слід розглядати як виконання державних або громадських обов’язків. А  відповідно до ч. 1 ст. 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися в робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Завважте, що підприємство може виплачувати працівнику – контрактнику ТРО заробітну плату в повному розмірі.

Нюанси оформлення кадрових документів, якщо  працівник у ТРО

На працівника, який надав відповідні документи складають наказ про увільнення працівника від роботи на час проходження служби з дати початку служби зі збереженням місця роботи, посади і середньої зарплати або заробітної плати в розмірі тарифної ставки (окладу) згідно штатного розкладу.

Відсутність такого працівника в табелі обліку використання робочого часу позначають буквеним кодом «ІН» або цифровим 22 (інший невідпрацьований час, передбачений законодавством).

Якщо працівник не надав документи, його відсутність табелюють буквеним кодом «НЗ» або цифровим 28 (неявки з нез’ясованих причин). Коли працівник надасть відповідні документи, потрібно скоригувати відомості в табелі обліку використання робочого часу. А саме,  позначити відсутність працівника буквеним кодом «ІН» або цифровим 22 (інший невідпрацьований час, передбачений законодавством).

Часті запитання
Як розраховують виплати працівнику з ТРО?
Роботодавець оплачує працівнику дні участі в ТРО за середньоденною зарплатою, яку розраховують відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02. 1995 р. № 100 (далі – Порядок № 100). Згідно з абз. 3 п. 2 Порядку № 100 у загальному випадку розрахунковий період – це останні 2 календарні місяці, які передують місяцю початку участі в ТРО. Але розрахунковий період може бути й іншим, тож все залежить від обставин.
Як оплачувати працівнику, який виконує обов’язки ТРО неповний робочий день?
Зауважимо, що середній заробіток такому працівнику зберігають за робочі дні, у які працівник був відсутній у зв’язку з участю в ТРО. Якщо він знаходиться в ТРО неповний робочий день, то потрібно розрахувати середньогодинну зарплату. Визначають її шляхом множення годинного заробітку на число робочих годин, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Годинну зарплату визначають діленням зарплати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих годин. Мінсоцполітики в листі від 06.10.2017 р. № 19671/0/2-17/28 наголосило: за відсутності працівника на роботі згідно із законодавством упродовж кількох годин за ці години за ним зберігається середньогодинний заробіток, а за відпрацьовані години оплата праці здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим договором.
Подібну позицію викладено в листі Мінекономіки від 13.07.2021 р. № 4711-06/36275: «середня зарплата, як правило, нараховується виходячи із середньоденної заробітної плати. Середньогодинний заробіток обчислюється у випадках, коли згідно із законодавством необхідно здійснити працівнику оплату за середнім заробітком лише декількох годин (наприклад, якщо працівника було викликано до суду, направлено на медобстеження тощо)».
Отже середньоденну зарплату розраховують для збереження за працівником середнього заробітку за календарні або робочі дні. Для збереження середнього заробітку за години відсутності на роботі розраховують середньогодинну зарплату.
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська