Процедура скорочення чисельності працівників у 2021

Дата публікації
04 Бер 2021

Переформатування діяльності підприємства неодмінно супроводжується змінами у робочих процесах. Найчастіше, це потребує перегляду наявних трудових ресурсів. Якщо мова йде про відкриття нових напрямків – наймають додаткових співробітників. Та можливі й ситуації, коли штат доводиться скоротити. А от ця процедура може бути вже більш складною не тільки з огляду на так звану соціальну складову, а ще й завдяки цілому ряду законодавчих нюансів.

Скорочення чисельності та штату працівників 

Звільнення працівників хоча часто й сприймається з нотками негативної конотації, все ж є невід’ємним правом роботодавця (ст. 40 КЗпП). Зрештою, оптимальну структуру суб’єкт господарювання може встановлювати на свій розсуд, виходячи із власних цілей. Тож зазвичай підприємство не має жорстких вимог щодо аргументації свого рішення. А от щодо дотримання процедури втілення рішення щодо реформування особового складу вимоги доволі жорсткі.

Так, на відміну від укладення трудового договору, зміна в організації виробництва і праці є зміною істотних умов договору, тому важлива взаємодія з кожною його стороною. Отже, роботодавцю, як ініціатору звільнення, слід подбати про належну комунікацію персонально з кожним співробітником.

Скорочення чисельності “працює” як підстава для звільнення у тому випадку, коли підприємство не змінює організаційної структури. Наприклад, прийняли рішення у транспортному відділі скоротити кількість водіїв з 10 до 8.

Скорочення штату працівників має місце при переформатуванні організаційної структури і коли скорочення працівників відбувається внаслідок скорочення посади. Наприклад, новий штатний розпис не передбачає транспортного відділу.

Порядок звільнення працівників у 2021

Карантинні заходи та можливі їх наслідки для діяльності підприємства не є прямою підставою для звільнення у 2020 чи 2021 році. На цьому наголошують і у Держпраці. Безумовно, кризові явища, спричинені світовою пандемією, можуть стати каталізатором у прийнятті рішення роботодавцем ініціювати скорочення персоналу. Та попри це звільнення працівників має проводитися у загальному порядку, передбаченому трудовим законодавством.

Таким чином, у 2021 році діє загальний алгоритм, якого мають дотримуватися роботодавці при звільнені працівників за своєю ініціативою.

Отже, у разі прийняття рішення про звільнення потрібно:

 • зафіксувати рішення у локальному розпорядчому акті. Прямої вимоги оприлюднювати обґрунтування такого рішення законодавчо не встановлено. Та контролери з Держпраці у своїх роз’ясненнях наполягають на цьому. Зазвичай, ці документи не містять конкретних прізвищ працівників, а є знеособленими із зазначенням лише посад;
 • якщо мова не йде про повну ліквідацію роботодавця, ні за якого обґрунтування не вийде звільнити деякі категорії працівників. Тому, якщо на скорочуваних посадах свої трудові обов’язки виконують співробітники із статусом “соціально-захищені” то свої плани по втіленню трудової реформи доведеться коригувати саме виходячи з цих персональних привілеїв;
 • погодити рішення з профспілкою не пізніше ніж за 3 місяці до запланованого звільнення (за наявності);
 • сформувати новий штатний розпис;
 • не пізніше ніж за 2 місяці до масового вивільнення подати звітність до Центру зайнятості за формою № 4-ПН (ст. 48 Закону про зайнятість населення).

До звільнення слід:

 • визначитися із персональним складом нової організаційної структури, з урахуванням прав працівників на переважне залишення на роботі (ст. 42 КЗпП);
 • провести персональне попередження (не пізніше ніж за 2 місяці);
 • запропонувати роботу (до речі, у Держпраці радять роботодавцям в такому разі надати працівникам час для пошуку нової роботи), а у разі відмови працівника – зафіксувати цей факт;
 • бажано – надати інформацію про можливість звернутися до Центру зайнятості, підготувати необхідні документи для цього.

В день звільнення (ст. 47 КЗпП):

 • видати працівникові належно оформлену трудову книжку і копію наказу про звільнення з роботи;
 • провести остаточний розрахунок.

Після звільнення:

 • Організувати належним чином упорядкування особових справ та їх подальше архівування.

Документування звільнення працівників

Наведемо для прикладу зразки основних документів при оформлені звільнення працівників при скороченні.

Передусім фіксуємо саме рішення. Для цього може бути виданий загальний наказ про скорочення штату з подальшим ознайомленням під підпис з ним усіх “причетних”.

Саме це запротокольоване рішення вже надалі використовують в описовій частині наказів та інших «похідних» документів щодо звільнення за скороченням штату.

Після ознайомлення під підпис працівника із загальним наказом все ж для більшої надійності варто подбати  про формування персонального попередження про скорочення штату.

Часті запитання про скорочення працівників
Кого не можна скоротити
Законодавством встановлено ряд обмежень на звільнення так званої соціально-захищеної категорії працівників. В загальному випадку це:
– жінки з маленькими дітьми та вагітні (ст. 184 КЗпП);
– одинокі матері (ст. 186-1, ч. 1 ст. 197 КЗпП);
– молоді працівники (Закони України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» та «Про забезпечення молоді, яка отримала вищу або професійно-технічну освіту, першим робочим місцем з наданням дотації роботодавцю»).
Також слід аналізувати норми спеціального законодавства щодо особливих категорій (військові, особи з інвалідністю, чорнобильці тощо).
Як скоротити працівника, що перебуває у відпустці або на лікарняному
Звільняти за ініціативою роботодавця працівників у період тимчасової непрацездатності чи відпустки заборонено. Тож у таких випадках зі звільненням доведеться зачекати до виходу працівника на роботу.
А от попередити працівника у цей період про наступне звільнення можна – час відпустки та лікарняного, за умови підтвердження отримання працівником такого повідомлення включається до відведеного для цього двомісячного терміну.
Чи потрібно писати заяву на звільнення при скороченні
Ні. Але у разі, якщо працівник прийме рішення звільнитися раніше – він може написати заяву, вказавши дату звільнення. Також до дати запланованого скорочення у працівника є право звільнитися з інших підстав, в т.ч. за власною ініціативою – тоді також цей намір слід зафіксувати у заяві.
Яка відповідальність за неповідомлення Центру зайнятості про заплановане масове вивільнення працівників
Масовим вивільненням з ініціативи роботодавця є одноразове або протягом:
1) одного місяця:
вивільнення 10 і більше працівників на підприємстві з чисельністю від 20 до 100 працівників;
вивільнення 10 і більше відсотків працівників на підприємстві з чисельністю від 101 до 300 працівників;
2) трьох місяців – вивільнення 20 і більше відсотків працівників, незалежно від чисельності.
За неподання або несвоєчасне подання передбачено штраф у розмірі чотирьох мінзарплат, встановлених на момент виявлення правопорушення.
Які виплати проводять працівникам при звільненні у зв’язку зі скороченням
Остаточний розрахунок при звільненні включає в себе:
– належну заробітну плату за відпрацьований час;
– компенсацію за невикористані дні відпустки;
– вихідну допомогу.
Також може включати додаткові виплати, що передбачені на цей випадок у трудовому чи колективному договорі.
Чи є скорочення персоналу підставою для перевірки
Прямої норми про вимогу перевірки дотримання трудового законодавства у випадку запланованого вивільнення працівників законодавство не містить. Однак, ця інформація може бути прийнята до уваги контролерами при формуванні плану-графіку перевірок.
Яка процедура скорочення працівників для ФОП
Підприємці, що використовують найману працю, керуються загальними нормами трудового законодавства. Тож при звільненні за скороченням своїх працівників ФОП також дотримується усіх обов’язків, що слідують з набуття ним статусу роботодавця.
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська