Розмитнення авто 2021

Дата публікації
06 Лип 2021

Як розмитнити авто в Україні в 2021 році

Кожен, хто вирішив ввезти в Україну автомобіль з-за кордону, має бути свідомий того, що після проходження процедур розмитнення вартість авто може перевищити вартість нового, яке продається в Україні. Адже при ввезенні транспортного засобу доведеться сплатити ввізне мито, акцизний податок, ПДВ, збір до Пенсійного фонду за першу державну реєстрацію легкового автомобіля та ще й, можливо, оплатити послуги митного брокера.

Якщо ж все одно вирішено авто під розмитнення купити, то для цього умовно виділимо такі етапи:

1. Здійснення попереднього розрахунку вартості розмитнення автомобіля (за допомогою митного калькулятора).

2. Оформлення договору купівлі-продажу (дарування) транспортного засобу та зняття автомобіля з реєстрації за кордоном.

3. Подання попередньої митної декларації та внесення платежів, необхідних для перетину автомобілем кордону:

 • перед ввезенням на митну територію України автомобіля слід подати попередню митну декларацію (ЕЕ) в митницю, в якій буде здійснюватися його митне оформлення (зазвичай – за місцем проживання); при її складанні керуються ст. 194 МКУ та Порядком заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа;
 • перед (або одночасно з) поданням попередньої митної декларації необхідно внести на рахунок відповідної митниці грошову заставу в сумі митних платежів, які будуть підлягати сплаті при розміщенні автомобіля в режим вільного використання; депозитні рахунки митниць для фізичних осіб містяться тут: https://cabinet.customs.gov.ua/payacc

4. Перетин кордону на автомобілі:

 • оформляють сертифікат на транспортний засіб, який підтверджує, що автомобіль відповідає українським екологічним стандартам;
 • надають працівнику Державної митної служби України необхідний для митного оформлення пакет документів на авто (інвойс, договір купівлі – продажу чи дарування, реєстраційний документ на авто, документ, який підтверджує факт зняття авто з обліку в країні реєстрації);
 • отримують документи від митниці.

5. Подання додаткової митної декларації на розмитнення авто:

 • після ввезення автомобіля на митну територію України слід у визначений термін доставити його в зону митного контролю, яка вказана в графі 30 попередньої митної декларації, та подати додаткову митну декларацію (ДЕ);
 • при необхідності (зміна курсу валют, митної вартості товару) необхідно доплатити на рахунок відповідної митниці грошову заставу в сумі митних платежів; якщо ж виникла переплата – платник податків має право на повернення залишків коштів, а для цього до митниці подається заява довільної форми в письмовому вигляді або засобами електронного зв’язку в електронній формі.

6. Постановка автомобіля на облік у сервісному центрі МВС.

Розрахунок митних платежів

Під час ввезення авто доведеться сплатити:

1. Мито – 10%

Це загальна ставка, яка не залежить від типу та об’єму двигуна і віку автомобіля, встановлена Законом України «Про Митний тариф України» від 04.06.2020 р. № 674-IX для товарів групи 87 (засоби наземного транспорту). Сплачується у розмірі 10% від оціночної вартості автомобіля (договірна/контрактна вартість, але не менша митної за базою митниці).

Оціночну вартість автомобіля можна побачити у полі 46 митної декларації («Статистична вартість»).

Для електромобілів ставка мита – 0%.

2. Акцизний податок

Акцизний податок розраховують за формулою (пп. 215.3.5-1 ПКУ):

 • Ставка = Ставка базова × К двигун × К вік,

де Ставка базова – ставка податку в євро за 1 штуку транспортного засобу;

К двигун – коефіцієнт, що визначається діленням об’єму циліндрів двигуна внутрішнього згоряння відповідного транспортного засобу в куб. сантиметрах на 1000 куб. сантиметрів;

К вік – коефіцієнт, що дорівнює кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва відповідного транспортного засобу, до року визначення ставки податку (для нових транспортних засобів та транспортних засобів, що використовувалися до одного повного календарного року, коефіцієнт дорівнює 1, а для транспортних засобів, що використовувалися понад 15 повних календарних років, коефіцієнт дорівнює 15).

Відтак, якщо автомобіль 2021 року випуску, то коефіцієнт віку – 1, а для автомобіля 2003 року випуску коефіцієнт віку – 15 (хоч 2021 – 2003 – 1 = 17).

При розрахунку розмитнення автомобіля у 2021 році враховують такі базові ставки акцизного податку:

 • для бензинових двигунів об’ємом до 3000 куб. см – 50 євро;
 • для бензинових двигунів об’ємом більше 3000 куб. см – 100 євро;
 • для дизельних двигунів об’ємом до 3500 куб. см – 75 євро;
 • для дизельних двигунів об’ємом більше 3500 куб. см – 150 євро.

Курс євро – це офіційний курс НБУ на день розмитнення авто.

          3. Податок на додану вартість (ПДВ) – 20 %

Обов’язковість сплати ПДВ при ввезенні товарів на митну територію України передбачена пп. 3 п. 180.1 ПКУ. При цьому ПДВ нараховують не на ціну, яка була сплачена за придбаний автомобіль, а на суму, яку розраховуємо за формулою (п. 190.1 ПКУ):

 • договірна (контрактна) вартість (але не нижче митної вартості автомобіля за інформаційною базою митниці) + мито + акцизний податок.

Інші платежі за розмитнене авто

При реєстрації автомобіля, ввезеного з-за кордону, слід сплатити збір на обов’язкове державне пенсійне страхування при першій державній реєстрації легкового автомобіля в Україні (згідно п. 7 ст. 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»).

Об’єктом оподаткування є вартість автомобіля, яка для розмитненого авто визначається у розмірі:

 • оціночна вартість автомобіля + мито + акцизний податок + ПДВ.

Ставки збору залежать від вартості авто та розміру прожиткового мінімуму у 2021 році:

 • 3% – якщо вартість легкового автомобіля не перевищує 374 550 грн (165 розмірів прожиткового мінімуму на 1 січня звітного року);
 • 4% – при вартості авто від 374 550 до 658 300 грн (165-290 розмірів прожиткового мінімуму на 1 січня звітного року);
 • 5% – якщо вартість автомобіля понад 658 300 грн (більше 290 розмірів прожиткового мінімуму на 1 січня звітного року).

Збір сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до загального фонду держбюджету за місцем проведення першої реєстрації авто в територіальних центрах МВС.

Також доведеться внести плату за реєстрацію автомобіля іноземного виробництва, за номерний знак і бланк свідоцтва в сервісному центрі МВС.

Калькулятор розмитнення на 2021 рік

Щоб не звертатись за послугами розмитнення автомобіля до митного брокера, а дізнатись вартість розмитнення авто самостійно можна скористатися:

Калькулятором митної вартості та платежів при митному оформленні автомобіля від Державної митної служби України: https://calc.customs.gov.ua;

Автомобільним калькулятором:

https://cabinet.customs.gov.ua/autocalc

Зокрема, можна обрати опцію «Пільгове оформлення за законами 1402-IX та 1403-IX» розрахунку митних платежів, що сплачуються при митному оформленні легкових автомобілів громадянами, тобто тимчасове пільгове розмитнення авто, про яке ми детальніше напишемо нижче.

У відповідні віконця онлайн калькулятора вводять функціональні параметри авто:

 • тип пального (бензин чи дизель);
 • вік авто;
 • об’єм двигуна, зазначений в кубічних метрах;
 • суму, сплачену продавцю і середню вартість по автокаталогу.

Для електроавтомобілів в онлайн калькуляторі вводять потужність електромотора і вартість.

Розмитнення електромобілів

Для розмитнення електромобілів діють пільги: ввізне мито – 0 %, ПДВ – не сплачується (при ввезенні до 31.12.2022 р.), акцизний податок становить 1 євро за 1 кВт-годину ємкості акумулятора автомобіля (пп. 215.3.5-1 ПКУ).

Скільки буде коштувати авто, якщо подешевшає розмитнення

15 квітня 2021 року були прийняті Закони України №1402-ІХ та №1403-ІХ, які внесли зміни до Податкового та Митного кодексів і змінили правила розмитнення вживаних автомобілів з європейською реєстрацією.

Закони почали діяти з 15 червня 2021 року. На пільгове оформлення надано 180 днів, а для учасників бойових дій, які перебуватимуть безпосередньо на території проведення операції Об’єднаних сил (ООС) понад 90 днів під час дії закону, – 270 днів.

Законом № 1403-ІХ звільнено від оподаткування ввізним митом автомобілі з європейською реєстрацією, що були ввезені в Україну до кінця 2020 року та не розмитнені, за умови добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 8500 гривень (500 × 17 грн).

Крім цього, змінено формулу обчислення розміру акцизного податку із ввезених автомобілів, а ПДВ розраховують як 20% від акцизного податку.

Пільгове розмитнення згідно закону (№ 1402-ІХ) діє:

 • для автомобілів, які порушили митне законодавство і були ввезені до України не пізніше 31 грудня 2020 року;
 • для автомобілів, з року випуску яких минуло більше 5 років;
 • для легкових автомобілів (віком 5−15 років, які відповідають екостандарту «Євро-2») і вантажівок масою до 3,5 тонн (віком 5−11 років, які відповідають екостандарту «Євро-5»);
 • для одного власника автомобіля на розмитнення лише одного транспортного засобу.

Як встановив згаданий закон, розмитнення авто за пільговими умовами не зможуть здійснити:

 • власники, які ввезли свої автомобілі у 2021 році або які ще планують це зробити;
 • власники мотоциклів, вантажівок (вагою понад 3,5 тонни), автобусів та мікроавтобусів;
 • якщо транспортний засіб походить із території Росії чи тимчасово окупованих територій України.

Завдяки пільговому розмитненню базова ставка акцизного податку коливається від нуля до 150 євро. А у більшості випадків вартість розмитнення авто в Україні не перевищить суми в 1 тисячу євро.

Щоб визначити, скільки буде коштувати ввезений автомобіль, слід до його вартості за договором купівлі-продажу додати суму акцизного податку, ПДВ та фіксований одноразовий платіж у розмірі 8500 гривень.

Розмитнення автомобіля із Європи за кращою ціною

Відповідно до закону про розмитнення авто (№1402-ІХ) на час дії пільгового розмитнення автомобілів з Європи акцизний податок розраховують за формулою:

 • Ставка = Ставка (базова) + Vе + Fе,

де Ставка (базова) – ставка податку в євро за 1 одиницю транспортного засобу, що визначається виходячи з кількості років, що минули з року виготовлення транспортного засобу, до року визначення ставки податку: якщо авто від 5-и до 9-и років – ставка 0; якщо 10 років – ставка 25 євро; 11 років — 50 євро; 12 років — 75 євро; 13 років — 100 євро; 14 років — 125 євро; 15 і більше років — 150 євро;

Vе — це ставка податку в євро за 1 одиницю транспортного засобу, що визначається множенням об’єму циліндрів двигуна внутрішнього згоряння відповідного транспортного засобу в кубічних сантиметрах на коефіцієнт, що становить: 0,2 євро для об’єму двигуна від 2001 до 3000 кубічних сантиметрів; 0,25 євро для об’єму до 2000 см3 та від 3001 до 4000 см3; 0,35 євро для авто з об’єму від 4001 до 5000 см3; 0,5 євро для авто з об’ємом двигуна понад 5 тис. см3;

Fе — це ставка податку в євро за 1 одиницю транспортного засобу, що становить: 100 євро для авто, оснащених двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем); для решти — 0.

Приклад розрахунку митних платежів при пільговому розмитненні

В Україну з Європи у 2020 році було ввезено автомобіль, якому 10 років з дати випуску, з бензиновим двигуном об’ємом 2000 кубічних сантиметрів. Митна вартість автомобіля: 20000 євро. Автомобіль не було розмитнено.

Вввізне мито: 0.

Акцизний податок: 25 + 500 + 0 = 525 євро,

де Ставка (базова) – 25 євро,

Vе – 2 000 кубічних сантиметрів х 0,25 євро = 500 євро,

Fе – 0.

Фіксована одноразова сума: 8500 грн = 260 євро.

ПДВ: 525 євро х 20% =105 євро (без пільги було б – 4105 євро).

Загальна вартість пільгового розмитнення автомобіля: 890 євро.

Насамкінець звернімо увагу, що одноразовий платіж у розмірі 8500 гривень замість ввізного мита є одночасно альтернативою для штрафу, якщо нерозмитнене авто, яке ввезено в Україну до кінця 2020 року, вивозиться за кордон. Тобто, штраф за незаконне перебування нерозмитненого автомобіля в Україні тимчасово (на 180 днів, починаючи з 15 червня 2021 р.) зменшили зі 170 тисяч гривень до 8,5 тисяч гривень.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська