РРО/ПРРО для ФОП: про важливе

Дата публікації
30 Гру 2021

Передноворічного дива для більшості з ФОП-єдинників не трапилося: ВРУ не стала в черговий раз розглядати питання щодо переносу започаткування ними обов’язкового застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмного РРО (далі – ПРРО) , а в цьому році закінчується перехідний період, встановлений п. 61 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Тож з 01 січня 2022 року застосування РРО та/або ПРРО платниками єдиного податку другої-четвертої груп є беззаперечним. А ось платники єдиного податку першої групи відповідно до п. 296.10 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) РРО та/або ПРРО можуть не застосовувати.

Яким ФОП можна легально працювати без РРО в 2022 році: див. відео

Більше корисних та актуальних відео Онлайн-школа бухгалтерії AVS – YouTube

Ті з фізосіб – підприємців (як ФОП на спрощеній, так і на загальній системі оподаткування), хто вперше з різних причин з 2022 року буде використовувати РРО/ПРРО свій перший крок на цьому тернистому шляху, скоріш за все, розпочнуть із вибору певної їх моделі (модифікації) РРО та вибору ПРРО. Цей вибір на практиці ґрунтується на видах діяльності, при здійсненні  яких без РРО/ПРРО не обійтися.

Звертаємо увагу: суб’єкти господарювання, які при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг розраховуються у готівковій та/або безготівковій  формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) зобов’язані проводити ці розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером податкової ПРРО (ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, далі – Закон про РРО).  При оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним використовувати ПРРО заборонено.

Рівночасно з будь-якого правила, зазвичай, є свої виключення. Так, 23 грудня 2021 року Кабмін оновив перелік видів діяльності, які не потребують застосування РРО/ПРРО.

Подивіться відео та дізнайтеся, у яких випадках можна не застосовувати РРО/ПРРО, та які умови для цього необхідно виконати

РРО/ПРРО: як обрати, зареєструвати

Отже ФОП з огляду на вищезазначене можуть обирати між РРО та ППРО. Визначення РРО та ПРРО наведені в ст. 2 Закону про РРО, однак зараз ми не будемо порівнювати їх та оцінювати переваги або недоліки.

Якщо ФОП зупинився на РРО, то він має впевнитися, що модель (модифікація) такого РРО внесена до Державного реєстру РРО (п. 3 ст. 3 Закону про РРО). Ще один нюанс: щодо кожного РРО у Держреєстрі позначено сферу його застосування, тому перевірте чи прийнятний  він для вашої діяльності.

Зрозуміло, що придбане РРО потрібно ввести в експлуатацію, а цьому передує укладання стандартного договору з центром сервісного обслуговування (далі – ЦСО), Саме за ціє письмовою угодою ЦСО займається питаннями введення РРО в експлуатацію, його технічним обслуговуванням та ремонтом (п. 1 р. ІІ Порядку опломбування реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну України від 14.06.2016 р. № 547, далі – Порядок опломбування РРО).

РРО потрібно зареєструвати в органі ДПСУ за основним місцем обліку ФОП як платника податків. Це відбувається відповідно до  Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну України від 14.06.2016 р. № 547 (далі – Порядок № 547). Зокрема, для реєстрації РРО ФОП  подає заяву за ф. № 1-РРО (див. додаток 1 до Порядку № 547): у паперовій або в електронній формі. За позитивними результатами розгляду заяви не пізніше двох робочих днів із дати її надходження буде сформовано та зарезервовано фіскальний номер РРО в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПСУ. Підтверджує цей факт довідка за ф. № 2-РРО (див. додаток 2 до Порядку № 547), на підставі якої в ЦСО РРО буде переведено у фіскальний режим роботи з опломбуванням. Довідку про опломбування РРО за ф. № 1-ЦСО (див. додаток 2 до Порядку опломбування РРО) та акт введення в експлуатацію РРО до ДПСУ надсилає ЦСО. На підставі цих документів податківці завершають реєстрацію РРО та видають ФОП реєстраційне посвідчення РРО за ф. № 3-РРО (див. додаток 3 до Порядку № 547).

Застосуванню ПРРО теж передує їх реєстрація, проведення якої регулює Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну України від 23.06.2020 р. № 317.

Завважте, для цього ФОП складає заяву про реєстрацію програмних РРО за ф. № 1-ПРРО. Реєстраційну заяву в електронній формі ФОП подає до фіскального сервера, зокрема, через Електронний кабінет. Фіскальний сервер  автоматизовано обробляє цю заяву: за результатами обробки або зареєструють ПРРО, або відмовлять в його реєстрації. У позитивному випадку для подальшої реєстрації ПРРО присвоюється фіскальний номер ПРРО, дані вносять до Реєстру ПРРО про що  ФОП дізнається з другої квитанції із зазначенням присвоєного фіскального номера ПРРО.

Відмова в реєстрації ПРРО супроводжується повідомленням від фіскального сервера, у якому зазначають підстави для такого рішення.

Як зареєструвати ПРРО через електронний кабінет. Покрокова інструкція та розбір помилок: див. відео

Форма 20-ОПП для реєстрації РРО/ПРРО

Податківці постійно нагадують, що під час реєстрації РРО  вони звертаються до Єдиного банку даних юридичних осіб або до Реєстру самозайнятих осіб: для звірки з даними про об’єкти оподаткування. І попереджають: якщо в названих джерелах відсутні відомості про РРО, який належить зареєструвати для ФОП або такі відомості неповні чи з помилками це може перешкодити процедурі реєстрації РРО.

Отже ФОП до початку реєстрації РРО має надіслати (подати) до податкового  органу повідомлення про об’єкти оподаткування, об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за ф. № 20-ОПП. В цьому повідомленні слід  надати інформацію про господарську одиницю, де ФОП буде застосовувати РРО. Форму 20-ОПП подають протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єктів до податкової органу за основним місцем обліку платника податків (п. 8.4 розд. VIII Порядку обліку платників податків, затвердженого наказом Мінфіну України від 09.12.2011 р. № 1588).

Аналогічна вимога щодо подання форми 20-ОПП стосується й ФОП, який хоче зареєструвати ПРРО. Підприємець у такий спосіб теж повідомляє податківцям про господарську одиницю, де буде використовуватись ПРРО.

Відповідальність за порушення порядку застосування РРО

№ з/п Порушення Розмір штрафної санкціїЗаконодавча норма
1Проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг);     непроведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО з фіскальним режимом роботи;       невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції100% вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
150% вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення
п. 1 ст. 17 Закону про РРО
2Невикористання, використання незареєстрованих у встановленому книги обліку розрахункових операцій (КОРО) та/або розрахункових книжок (РК); незбереження КОРО, РК протягом встановленого строку    850 грнп. 3 ст. 17 Закону про РРО
3Контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на РРО або виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на такій контрольній стрічці    510 грнп. 5 ст. 17 Закону про РРО
4Проведення розрахункових операцій через РРО та/або ПРРО без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості      5100 грнп. 7 ст. 17 Закону про РРО
5Застосування РРО, в конструкцію чи програмне забезпечення якого внесені зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника   5100 грнп. 9 ст. 17 Закону про РРО
6Неподання звітності, пов’язаної із застосуванням РРО, РК та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з РРО через дротові або бездротові канали зв’язку в разі обов’язковості її подання    510 грнп. 10 ст. 17 Закону про РРО
7Реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку, ненадання під час проведення перевірки документів, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті)подвійна вартість необлікованих товарів, але не менше 170 грнст. 20 Закону про РРО

РРО як основний засіб: облік витрат ФОП

Цей розділ призначений для ФОП-загальносистемників, які належним чином ведуть облік витрат та доходів з метою оподаткування.

Нагадаємо, що основні засоби – це матеріальні активи, що призначаються для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20000 грн і поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (пп. 14.1.138 ПКУ).

Згідно з пп. 177.4.5 ПКУ до складу витрат ФОП на загальній системі оподаткування не включаються, зокрема, витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів (далі – ОЗ) та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації. Але ФОП-загальносистемник, який придбав РРО/ПРРО вартістю більше 20 000 грн для застосування в госпдіяльності має право на амортизацію таких РРО, як ОЗ.

При цьому згідно з пп. 177.4.6 ПКУ амортизації підлягають витрати ФОП на придбання або на самостійне виготовлення РРО/ПРРО-ОЗ, витрати на їх реконструкцію, модернізацію та інші види поліпшення (крім поточного ремонту).

Витрати на проведення поточного ремонту РРО/ПРРО-ОЗ та на їх ліквідацію (у частині залишкової вартості) ФОП-загальносистемники не амортизують, а в повному розмірі включають до складу витрат звітного періоду (див. категорію 104.04 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу). Також контролери уточнюють, що ФОП на загальній системі оподаткування має право (за власним бажанням) включити до складу витрат звітного періоду вартість поточного ремонту використаних у госпдіяльності лише тих ОЗ, які підлягають амортизації.

Додамо ще декілька штрихів до обліку ФОП РРО/ПРРО-ОЗ. Облік ОЗ ФОП може обрати з огляду на Н(П)СБО 7 «Основні засоби». Згідно з п. 7 НП(С)БО 7 за придбаними (створеними) ОЗ визначають  первісну вартістю. Амортизації підлягає саме первісна вартість РРО/ПРРО-ОЗ ФОП, яка включає, зокрема: ціну придбання ОЗ (без ПДВ для ФОП – платників ПДВ),  транспортні витрати на доставку ОЗ, суми ввізного мита, витрати на монтаж, інші витрати, понесені при введенні ОЗ в експлуатацію тощо.

Строк корисного використання РРО/ПРРО-ОЗ ФОП встановлює самостійно, але він не повинен бути меншим від передбачених пп. 177.4.9 ПКУ.

Амортизацію РРО/ПРРО-ОЗ ФОП нараховує з місяця, наступного за місяцем введення об’єкта в експлуатацію щомісяця прямолінійним методом (пп. 177.4.7 ПКУ).

Суму нарахованої амортизації ФОП включає до витрат і тим самим зменшує  свій оподатковуваний дохід.

Як зареєструвати та використовувати ПРРО CheсkBox? Найповніший огляд ПРРО Checkbox: див. відео

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

    Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

    Галина Казначей
    Спікер Галина Казначей
    Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

      Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

      Світлана Шанайда
      Спікер Світлана Шанайда
      Коментарі 0

        Отримайте PDF Чек-лист

        Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

        Найближчі курси
        Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

          Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

          Галина Казначей
          Спікер Галина Казначей
          Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

            Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

            Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
            Онлайн-курс «Перевірки»

              Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

              Ігор Січеславський
              Спікер Ігор Січеславський
              Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

                Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

                Світлана Шанайда
                Спікер Світлана Шанайда
                Онлайн-курс з Податку на Прибуток

                  Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

                  Галина Морозовська
                  Спікер Галина Морозовська