Списання боргів з ЄСВ – 2022

Дата публікації
10 Лют 2022

Прощення недоїмки по зобов’язаннях зі сплати єдиного соціального внеску стало одним із ключових нововведень для ФОП 2021 року. Тож недивно, що наразі ФОП цікавляться –  чи буде списання боргів по ЄСВ 2022?

Відразу зауважимо – аналогічного масштабного проекту на 2022 рік поки не передбачено. Тож у цьому році діють лише загальні норми законодавство щодо нарахування та сплати ЄСВ.

Хто такий «сплячий» ФОП

«Сплячим» прийнято вважати ФОП чи самозайняту особу, що не веде ніякої господарської діяльності, не отримує жодних доходів і не здійснює жодних витрат.

«Сплячий» ФОП –  це підприємець на загальній системі оподаткування. До підприємців на єдиному податку «сплячість» не застосовують.

Саме у таких «сплячих» ФОП і було накопичено значні борги з ЄСВ через те, що до певного часу вони були зобов’язані нараховувати ЄСВ у розмірі мінімального внеску навіть за відсутності діяльності і без отриманих доходів.

Хто може подати заяву на списання недоїмки з ЄСВ

Для «сплячих» ФОП у 2020 році було запроваджено процедуру списання ЄСВ, яку згодом було подовжено до 1 березня 2021 року.

В рамках такого вседержавного прощення ЄСВ-заборгованості ФОП передбачалося списання нарахованого ЄСВ та штрафів за його несплату. Сума боргу до списання також включала і нараховану пеню.

При цьому така процедура не передбачала автоматичності, а потребувала від ФОП подання відповідної заяви. Заява така – лише півділа. ЇЇ подання ще не гарантувало списання недоїмки та штрафних санкцій. До того ж, подавати її могли також не усі боржники.

Звернутися за списанням недоїмки мали право ФОП на загальній системі, які відповідали таким критеріям:

 • не вели діяльність і не отримували доходів у період з 1 січня 2017 року до 03 червня 2020 року;
 • подали заяву держреєстратору про припинення підприємницької діяльності;
 • відзвітували перед податковими органами;
 • подали заяву про зняття з обліку платника ЄСВ.

Отримавши необхідні відомості податкова мала провести камеральну перевірку протягом 15 днів. У рамках перевірки також мала бути визначена недоїмка до списання, а також сума штрафних санкцій та пені.

За результатами розгляду заяви контролюючий орган вже приймав рішення щодо списання недоїмки та штрафів по ЄСВ або ж відмовляв ФОП.

Якщо ви бажаєте розвиватися підпишіться на нашу розсилку. Декілька разів на тиждень ми проводимо серію безкоштовних вебінарів, на яких лектори школи розбирають найактуальніші зміни, діляться практичним досвідом та допомагають налаштувати облік «як годинничок».

Підписатися на розсилку

Відмова у списанні ЄСВ-заборгованості

Відмовити у списанні недоїмки з ЄСВ могли у разі виявлення отриманих доходів ФОП протягом «пільгового» періоду або ж якщо таку недоїмку вже було сплачено.

Якщо ж якусь частину недоїмки за цей час підприємцем було сплачено – ці кошти йому не повертали. Однак, їх зараховували у погашення загального боргу і, відповідно, списували за цією процедурою лише непогашену частину.

Загальний алгоритм процедури наведено у роз’ясненні податківців.

Також однозначна відмова у списанні виносилась щодо:

 •  заборгованості зі сплати штрафів та пені, нарахованих за період 01.01.2017 р. до 01.12.2020 р. якщо така заборгованість виникла з дня, наступного за днем подання заяви;
 •  недоїмки, яка виникла після 01.12.2020 року.

На додачу, відмову у списані ЄСВ-боргу та штрафів отримував платник, який у пільговий період  змінював систему оподаткування (ІНК від 01.11.2021 р. № 4140/ІПК/99-00-04-03-03-06).

ФОП, які не встигли скористатися можливістю списати ЄСВ-борг у 2021 році, також не можуть розраховувати на його списання за «карантинним» Законом України від 04.12.2020 р. № 1072-IX, адже ЄСВ не входить до системи оподаткування і на нього не розповсюджуються правила списання податкової заборгованості (ІПК від 22.10.2021 р. № 3968/ІПК/99-00-04-03-03-06).

За недоїмку за єдиним внеском податківці «порадують» вимогою про сплату

Чи можна закрити ФОП з боргами

Несплачений єдиний внесок може бути перепоною при закритті ФОП. Адже «ліквідація» підприємця передбачає проведення перевірки контролюючими органами та проведення остаточного розрахунку з бюджетом.

Як закрити ФОП з боргами – питання неоднозначне. Законодавство передбачає певні радикальні варіанти на кшталт процедури банкрутства чи анулювання державної реєстрації за рішенням суду. Однак, яким саме шляхом йти слід вирішувати у кожному випадку індивідуально.

Податкова перевірка після ліквідації ФОП

Як не платити борг з ЄСВ

Борг по ЄСВ й так планували списувати далеко не усім. Тож для тих боржників, що не потрапили під критерії процедури списання у 2021 році, розраховувати можна лише на загальні способи виходу з боргів – наприклад, судове оскарження податкової вимоги.

Втім, навіть для тих, хто у критерії списання боргу – 2021 року «вписався», однак з певних причин таким правом не скористався, також на сьогодні втішного мало.  

Поки офіційних ініціатив щодо продовження такої процедури на 2022 рік не має. Є лише поодинокі подання петицій.

Тож наразі для ФОП діє лише правило, за яким у період дії карантину не нараховується пеня на суми несплаченого ЄСВ та діє мораторій на перевірки щодо правильності його нарахування.

Тому питання, як списати борг по ЄСВ тим, хто не скористався можливістю у 2021 році поки лишається риторичним.

Як підтвердити відсутність боргу з ЄСВ

Якщо вам важливо бути в курсі змін у законодавстві, переходьте за посиланням в описі та приєднуйтесь до нашого Сервісу AVS365. Він допоможе:  

 • розуміти, які зміни торкнулися особисто;
 • знаходити відповіді на питання безпосередньо з вашими ситуаціями;
 • підвищувати свій рівень кваліфікації.

Сервіс AVS365

Часті запитання
Чи можна отримати розстрочку або відстрочку ЄСВ- боргу?
У загальному випадку розстрочення та відстрочення заборгованості по єдиному соціальному внеску законодавством не передбачено (див. https://rv.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/562906.html).
Більше того, при наявності одночасно із ЄСВ-боргами інших зобов’язань – зобов’язання по ЄСВ виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими вимогами (ч. 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, далі – Закон № 2464).
Що буде за несплату ЄСВ?
За несплату або сплату не в повному обсязі ЄСВ до платника застосовуються фінансові санкції, а також дисциплінарна, адміністративна, цивільно-правова або кримінальна відповідальність (ч. 11 ст. 9 Закону № 2464).
Однак, на період карантину все ж перебачено деякі послаблення. Зокрема, не нараховують пеню.
Чи можливо погасити борг по ЄСВ переплатою по інших податках?
Для здійснення повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань з податків і зборів в рахунок погашення боргу зі сплати єдиного внеску законодавчі підстави відсутні (див. https://avstudy.com.ua/novini/pereplatoyu-po-podatkah-ne-mozhna-pogasiti-borg-z-yesv/).
Втім, у разі наявності переплати по інших податках ФОП може звернутися з заявою про повернення йому такої переплати на поточний рахунок і вже цими коштами погасити ЄСВ-борг.
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська