Спрощена система оподаткування: умови перебування

Дата публікації
29 Бер 2021

Стимулювання підприємницької діяльності часто називають серед пріоритетних напрямів держави. Саме з цією метою свого часу було запроваджено сплату єдиного податку. Втім, в останні роки почастішали ініціативи щодо реформування цього виду оподаткування з огляду на випадки зловживання спеціальними податковими режимами.

Групи

Спрощена система оподаткування може обиратися виключно при дотримані певних критеріїв.

Якщо здійснювана діяльність не потрапляє до переліку заборонених спрощенцям, що наведено у п. 291.5 ПКУ, можна сміливо переходити до наступного кроку.

Для цілей єдиноподатного режиму виділяють спеціальні групи – приналежність до певної з них і визначає умови застосування спрощеної системи.

ГрупаДіяльністьПрацівникиДохід
ФОП 
1роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках   господарська діяльність з надання побутових послуг населеннюне має167 МЗП
2виробництво та/або продаж товарів   діяльність у сфері ресторанного господарства   господарська діяльність з надання послуг (у т. ч. побутових) платникам єдиного податку та/або населеннюдо 10834 МЗП
3не обмеженоне обмежено1 167 МЗП
4фермерствоне маєне обмежено
ЮО 
3не обмеженоне обмежено1 167 МЗП
4сільське господарствоне обмеженоне обмежено

_______________

*МЗП – мінімальна зарплата

Обирають групу при реєстрації платником єдиного податку. Для цього до податкової подають відповідну заяву (ст. 298 ПКУ).

Кількість видів діяльності, яку може обрати ФОП 1 та 2 групи, не обмежена. Головна умова – серед них не має бути заборонених платникам єдиного податку.

Якщо протягом року спрощенець “виходить за рамки” і перестає відповідати якомусь із критеріїв своєї групи – слід або перейти до іншої групи платника єдиного податку, або ж (у разі невідповідності критеріям жодної з груп) починати застосовувати загальну систему оподаткування.

Також перейти на загальну систему потрібно буде у разі наявності податкового боргу.

Податки та облік

Спрощена система оподаткування – це можливість вести облік та сплачувати податки за спеціальною процедурою. У разі її застосування платник отримує такі послаблення:

  • Сплачувати єдиний податок замість інших податків
  • Вести облік у спрощеній формі
  • Не застосовувати у певних випадках РРО

При цьому, щодо розрахунків із працівниками для спрощенців діють загальні правила. Тобто рахувати податки та подавати зарплатну звітність єдинники мають так само, як і будь-які інші роботодавці.

Також на загальних підставах ФОП на єдиному податку сплачує ЄСВ за себе.

Єдиний податок при спрощеній системі оподаткування залежить від групи, до якої належить ФОП чи ЮО.

ГрупаПодатокСплатаЗвітність
ФОП 
110 % ПМщомісячно,  до 20-го числащороку
220 % МЗП  
33 % доходу (з ПДВ)щокварталущокварталу
5 % доходу (без ПДВ)   
4% від площі ділянокщокварталущороку
ЮО 
33 % доходу (з ПДВ)щокварталущокварталу
5 % доходу (без ПДВ)   
4% від площі ділянокщокварталущороку

______________

*МЗП – мінімальна зарплата

*ПМ – прожитковий мінімум

Яким чином вести облік ФОП вирішують на власний розсуд – обов’язкової форми ведення підрахунків результатів діяльності не встановлено. Але подбати про належне документування та зберігання первинки (як мінімум 1095 днів) податківці єдинникам рекомендують.

Як визначати дохід платникам єдиного податку регламентується ст. 292 ПКУ. Зокрема, для цих цілей не вважаються доходами кошти, отримані для виконання посередницьких функцій. Наприклад, якщо за умовами договору ФОП 3 групи має придбати для підприємства певний товар і йому перераховують кошти на таке придбання та винагороду за ці послуги – у дохід, з якого буде сплачуватися єдиний податок, включатиметься тільки сума винагороди.

У яких випадках цивільно-правові відносини стають порушенням трудового законодавства?

Враховуючи поширеність застосування спрощеної системи саме серед фізосіб-підприємців, а також інтенсивність співпраці між ФОП та підприємствами у певних галузях – в останні роки контролюючі органи при перевірках звертають увагу на те, чи не підпадає такий формат співпраці під трудовий договір.

Тож при укладанні договорів із ФОП слід враховувати, що перевіркою їх може бути кваліфіковано як трудові з відповідним оподаткуванням. До того ж, у такому випадку можуть бути застосовані ще й штрафи за порушення трудового законодавства.

Верховний Суд у своїх постановах неодноразово зазначав, що основною ознакою, яка відрізняє трудові відносини є те, що трудове законодавство регулює процес трудової діяльності, її організації, а за цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається поза його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. На відміну від працівника, виконавець не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує і виконує свою роботу.

Наразі також розглядається спеціальний законопроект, яким пропонують об’єднати в одному місці критерії для можливої перекваліфікації договорів ЦПХ у трудові. Самі по собі ці критерії не є новими, вони містяться в різних діючих документах та роз’ясненнях і по ним склалась усталена судова практика:

  • виконання особою роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи;
  • здійснення регулювання процесу праці, що носить постійний характер та не передбачає встановлення особі конкретного визначеного результату за певний період;
  • виконання роботи на визначеному або погодженому з особою, в інтересах якої виконуються роботи, робочому місці з дотриманням встановлених нею правил внутрішнього трудового розпорядку;
  • організація умов праці, зокрема, надання обладнання, інструментів, матеріалів, робочого місця, особою, в інтересах якої виконуються роботи;
  • систематична виплата особі, яка виконує роботу, винагороди;
  • встановлення особою, в інтересах якої виконуються роботи, тривалості робочого часу та часу відпочинку;
  • відшкодування поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних з виконанням роботи, особою, в інтересах якої виконується робота.

Аби уникнути порушень, особливо у випадках укладення договорів із ФОП на систематичній основі, слід орієнтуватися, що за наявності таких ознак договори визнаватимуться трудовими.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

    Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

    Галина Казначей
    Спікер Галина Казначей
    Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

      Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

      Світлана Шанайда
      Спікер Світлана Шанайда
      Коментарі 0

        Отримайте PDF Чек-лист

        Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

        Найближчі курси
        Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

          Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

          Галина Казначей
          Спікер Галина Казначей
          Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

            Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

            Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
            Онлайн-курс «Перевірки»

              Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

              Ігор Січеславський
              Спікер Ігор Січеславський
              Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

                Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

                Світлана Шанайда
                Спікер Світлана Шанайда
                Онлайн-курс з Податку на Прибуток

                  Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

                  Галина Морозовська
                  Спікер Галина Морозовська