Стаж роботи: трудовий, страховий, пенсійний

Дата публікації
14 Тра 2021

Питання стажу актуальне для всіх: працівників хвилює як формується стаж, чи актуальний безперервний стаж, від чого залежить нарахування пенсії або розмір лікарняних? Про це й поговоримо

Чому стажів декілька?

Справа в тому, що нормами чинного законодавства у нас змінювалася саму суть стажу та підхід до обчислення та зарахування періодів.

Для наочності відобразимо схематично те, які бувають стажі і чим вони відрізняються.

Трудовий стаж

01.01.2004 р. набув чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV, яким введено поняття «страховий стаж» (до 01.01.2004 р. застосовувалося поняття «трудовий стаж»).

До страхового стажу прирівнюється весь трудовий стаж, набутий до 01.01.2004 р., а саме, періоди трудової діяльності до 01.01.2004 р. згідно з вимогами Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII та законодавства СРСР.

До 01.01.2004 р. стаж зараховується на підставі записів у трудовій книжці. Якщо трудової книжки немає, а також якщо відсутні необхідні записи, записи неправильні або вказані неточні дані про періоди роботи для підтвердження трудового стажу, приймаються інші документи, видані за місцем роботи або архівними установами.

Страховий стаж

Згідно зі ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Простіше кажучи, якщо ЄСВ сплачували, тоді буде страховий стаж, а якщо ні – страхового стажу не буде.

Періоди, протягом яких особа отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової виплати для організації підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, також включаються до страхового стажу.

Час перебування на інвалідності у зв’язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Як обчислюється страховий стаж

Страховий стаж обчислюється в місяцях.

Неповний місяць роботи зараховується до страхового стажу як повний за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків (ЄСВ) є не меншою за мінімальний рівень. З січня 2021 по грудень 2021 мінімальна сума страхових внесків становить 1320 грн, з грудня 2021 р. – 1430,00 грн (22% від розміру мінзарплати). Крім того, діє пільгова ставка ЄСВ (8,41 %) для працівників з інвалідністю.

Якщо сума сплаченого ЄСВ є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей місяць зараховується до страхового стажу як повний за умови здійснення доплати до суми страхових внесків до мінімального рівня.

У разі якщо зазначену доплату не було здійснено до страхового стажу зараховується період, визначений за формулою:

ТП = Св : В, де:

ТП – тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу (в місяцях);

Св – сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати;

В – мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.

Але зверніть увагу: за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, зайнятість на яких дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Страховий стаж у поліцейських та військових

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Починаючи з 2004 року до стажу який формує право на отримання лікарняних відповідних розмірів у відсотковому співвідношенні, (50%, 60%, 70%, 100% середньої зарплати), а також на отримання пенсії враховуються лише ті періоди, за які було сплачено ЄСВ.

Пенсійний стаж

З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії беруть до уваги лише страховий стаж.

Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, перетворився у страховий.

Згідно із законодавством, що діяло до 01.01.2004 до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію зараховувалось навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі (п. д ч. 3 статті 56 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII).

З набранням чинності Законом № 1058 (з 01.01.2004) періоди навчання вже не зараховують до стажу для призначення пенсії за віком, позаяк в період навчання учні, студенти, аспіранти не є застрахованими особами, не підлягають пенсійному страхуванню і страхові внески за них не сплачують.

На сьогоднішній день немає значення чи з перервами працівник працює чи безперервно. Тобто, безперервність стажу роботи при призначенні пенсії не дає ніяких пільг. Наразі тривалість безперервної роботи має значення для медичних і соціальних працівників, так як за безперервність стажу їм передбачені надбавки до зарплати.

Тобто, на сьогоднішній день, головне для формування стажу – це сплата ЄСВ.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська