Граничні строки реєстрації ПН/РК
Платники ПДВ реєструють податкові накладні та/або розрахунки коригування (далі – ПН/РК) у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) з урахуванням граничних строків, встановлених у п. 201.10 ПКУ.
За загальним правилом:
- ПН/РК, складені з 1 по 15 календарний день місяця, необхідно зареєструвати до останнього дня (включно) місяця, в якому вони складені.
- ПН/РК, складені з 16по останній календарний день місяця, повинні потрапити до ЄРПН до 15 календарного дня (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
А ось для зведених ПН/РК, складених на компенсуючі податкові ПДВ-зобов’язання за п.п. 198.5 та 199.1 ПКУ, діє спеціальне правило. Такі ПН/РК необхідно направити на реєстрацію до ЄРПН протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені.
Йдеться про зведені ПН/РК із кодом ознаки 1 та 2 (п. 11 Порядку № 1307), які складають щоб нівелювати податковий кредит за придбаними товарами/послугами, призначеними для використання в неоподатковуваних ПДВ операціях та/або у негосподарській діяльності платника.
Подовжений строк для зведених ПН/РК необхідний для випадків, коли постачальник товарів/послуг реєструє ПН/РК, складені у другій половині місяця, в останній день граничного строку для їх реєстрації (тобто 15 числа наступного місяця). Тоді покупець – платник ПДВ, отримавши інформацію про зареєстровану постачальником ПН/РК, має ще 5 днів на складання та реєстрацію в ЄРПН зведеної ПН.
Строк реєстрації РК до ПН
У ПКУ прописано особливий граничний строк реєстрації в ЄРПН зменшуючих РК, які складено на отримувачів – платників ПДВ. Зареєструвати такі РК в ЄРПН зобов’язані покупці товарів/послуг – платники ПДВ (п. 192.1 ПКУ). І зробити вони це повинні протягом 15 календарних днів з дня отримання такого РК від постачальника товарів/послуг.
Однак податківці застерігають: оскільки ПКУ не передбачає механізму фіксації дати отримання покупцем РК, доцільно реєструвати зменшуючі РК у загальні строки (див. роз’яснення із категорії 101.15 «ЗІР») аби не допустити помилок під час заповнення ПДВшної звітності та уникнення непорозумінь під час обрахунку у системі електронного адміністрування ПДВ показника ∑Перевищ (перевищення ПДВ-зобов’язань із податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою ПДВ, що міститься в складених таким платником та зареєстрованих ПН/РК).
Тому скористатися спеціальним строком реєстрації у ЄРПН «мінусового» РК платникам ПДВ – покупцям вдається лише у результаті оскарження рішень про нарахування штрафів за несвоєчасну реєстрацію таких РК.
Реєстрація ПН у святкові та неробочі дні
У загальному випадку реєстрація ПН/РК в ЄРПН проводиться у робочі дні і лише протягом операційного дня.
Операційним днем вважають частину дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників ПДВ ПН/РК, їх реєстрація або зупинення реєстрації (п. 2 Порядку № 1246). Він триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години.
Однак якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважають операційним днем (п. 3 Порядку № 1246).
Алгоритм реєстрації ПН/РК у ЄРПН
Підтверджує надходження ПН/РК до ДПСУ квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яку надсилають протягом операційного дня.
Перша квитанція повинна надійти протягом двох годин з часу отримання контролюючим органом ПН/РК, в іншому разі – протягом перших двох годин наступного операційного дня (п. 8 Порядку № 557). Вона свідчить про те, що документ пройшов автоматизовану перевірку: правового статусу кваліфікованого електронного підпису чи печатки, відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту), наявності обов’язкових реквізитів; права підпису електронного документа підписувачем.
Саме зафіксовані у такій квитанції дата та час будуть датою та часом надання електронної ПН/РК до ДПСУ.
Не пізніше наступного робочого дня з моменту надходження квитанції № 1, формується квитанція № 2, яка підтверджує реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або зупинення реєстрації ПН/РК.
Якщо протягом операційного дня платнику ПДВ не надіслано квитанції про прийняття, неприйняття або зупинення реєстрації ПН/РК, такий документ вважається зареєстрованим в ЄРПН (п. 201.10 ПКУ).
Запізніла реєстрація податкових накладних
Направити ПН/РК до ЄРПН можна й після спливу граничного строку для її реєстрації, але не пізніше 1095 календарних днів, наступних за днем складання такого документа (див. роз’яснення у категорії 101.16 «ЗІР»).
При цьому запізніла реєстрація або нереєстрація ПН/РК загрожує платнику ПДВ, на якого покладено обов’язок зареєструвати такий документ, штрафами за ст. 1201 ПКУ.
Щоправда у період з 01.03.20 р. по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія всеукраїнського «коронавірусного» карантину не застосовуються штрафи за нереєстрацію (несвоєчасну) реєстрацію ПН/РК у ЄРПН (п. 521 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ).
Строки подачі декларації з ПДВ
Починаючи з липня 2020 року усі платники ПДВ користуються одним базовим звітним періодом – календарним місяцем (п. 202.1 ПКУ).
Декларацію з ПДВ платники цього податку подають протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 203.1 ПКУ).
Якщо останній день строку подання декларації з ПДВ припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважають операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 49.20 ПКУ). У разі анулювання ПДВ-реєстрації у інший день, ніж останній день календарного місяця, екс-ПДВшник подає декларацію з ПДВ за останній звітний період протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного періоду, в якому відбулося таке анулювання.
– переглянути через Електронний кабінет в режимі реального часу дані ЄРПН щодо складених ним чи його контрагентами ПН/РК;
– звернутись до Центру обслуговування платників податків за своїм місцезнаходженням чи на гарячу лінію за телефоном 0-800-501-007 (напрямок 1) з детальним описом ситуації.
Якщо в Електронному кабінеті немає даних щодо надісланої ПН/РК і податківці в телефонному режимі інформують про відсутність документа, тоді доведеться повторно надіслати таку ПН/РК на реєстрацію.
Звісно, у період дії карантинного мораторію штрафів не буде.
– прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію ПН/Р
– набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію ПН/РК (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
– неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК.
Після розблокування ПН/РК реєструють в ЄРПН тією датою, за якою її/його було надіслано до ДПСУ для реєстрації, що зафіксовано у квитанції (роз’яснення із категорії 101.18 «ЗІР»), тобто «заднім числом».
Проте контролери наполягають, що РК до ПН, з дати складання якої минуло більше 1095 календарних днів, не може бути зареєстрований в ЄРПН у зв’язку із сплином загального терміну позовної давності, встановленого ст.ст. 257 ЦКУ та 102 ПКУ (див. роз’яснення в категорії 101.16 «ЗІР», ІПК від 12.04.2021 р. № 1488/ІПК/99-00-21-03-02-06, ІПК від 24.03.2021 р. № 1183/ІПК/99-00-21-03-02-06).
Відстояти своє право на реєстрацію таких РК можна лише через суд (див., наприклад, постанову Шостого апеляційного адмінсуду від 15.03.2021 р. у справі № 640/25166/19, постанову ВС від 27.11.2018 р. у справі № 826/5011/17).

Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...



Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...
