Що таке добові витрати
Добові на відрядження – це витрати на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи під час відрядження. Добові витрати не потрібно окремо підтверджувати документально. Гроші на відрядження виплачують із розрахунку фіксованої суми за кожен день перебування у відрядженні.
Порядок виплати добових визначено у спеціальному нормативному акті – Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженій наказом Мінфіну України від 13.03.1998 р. № 59. Проте її дія поширюється лише на державних службовців та працівників підприємств, установ та організацій, що повністю або частково фінансуються за рахунок бюджетних коштів. Госпрозрахункові ж підприємства можуть використовувати норми інструкції як рекомендації під час розробки локальних актів по підприємству.
Граничні норми добових на відрядження
Підприємства, що не фінансуються з бюджету, можуть установлювати довільний розмір добових у колективному договорі, положенні про відрядження, наказі (розпорядженні) чи в трудовому договорі (контракті) з працівником.
Однак податковим законодавством (пп. «а» пп. 170.9.1 ПКУ) установлено граничний розмір добових, з яких не утримують ПДФО та ВЗ. У 2021 році діють такі граничні норми:
- добові по Україні – не вище ніж 600,00 грн у розрахунку за кожен календарний день відрядження (0,1 розміру мінзарплати, установленої станом на 1 січня звітного року);
- добові за кордон – не вище ніж 80 євро за кожен календарний день відрядження (за курсом НБУ гривні до євро в розрахунку за кожен день відрядження).
Граничні норми добових для бюджетників
Для бюджетних установ й організацій та підприємств, що фінансуються за рахунок бюджетних коштів під час оплати відрядження по Україні та за кордон, розміри добових обмежено нормами, установленими в додатку 1 до постанови КМУ від 02.02.2011 р. № 98, а саме:
- по Україні – 60 грн за день;
- за кордон – залежно від країни відрядження в діапазоні від 25 до 50 дол. США.
Мінімальна сума добових на відрядження – 2021
Оскільки мінімальна сума добових законодавством чітко не встановлена, вважають, що розмір добових не може бути нижчим за передбачений у додатку 1 до постанови КМУ № 98, оскільки є мінімальною державною компенсацією працівникам у разі відрядження. А тому встановлення в локальному нормативному акті по підприємству меншого розміру добових є порушенням законодавства про працю (див. лист Мінсоцполітики від 21.12.16 р. № 1732/0/101-16/28).
Максимальна сума добових
Максимальний розмір добових для госпрозрахункових підприємств законодавством не передбачено. Тобто підприємство має право встановити добові у сумі вищій, ніж 600,00 грн за дні відрядження в Україні, та 80 євро – за дні відрядження за кордон. Проте із суми перевищення доведеться утримати 18% ПДФО та 1,5% ВЗ як за надміру витрачені кошти (пп. 164.2.11 ПКУ). При цьому до бази обкладення ПДФО застосовують коефіцієнт, передбачений п. 164.5 ПКУ (1,219512). Суму ВЗ визначають без використання коефіцієнта.
Ще одна особливість, установлена пп. «б» пп. 170.9.1 ПКУ, – ПДФО і ВЗ утримують не із самої суми понаднормових добових, а за рахунок будь-якого іншого оподатковуваного доходу працівника (найчастіше – із зарплати).
Як визначають суму добових
Суми добових визначають, виходячи з вимог пп. «а» пп. 170.9.1 ПКУ. У разі відрядження:
- по Україні та до країн, з якими діє безвізовий режим, – суму добових визначають у наказі про відрядження;
- до країн, в’їзд українців на територію яких вимагає наявності візи, – суму добових визначають не тільки в наказі про відрядження, але й на підставі документальних доказів перебування у тій чи іншій країні: відміток прикордонників про перетин кордону, проїзних квитків, рахунків на проживання тощо.
Поширені питання щодо виплати добових
Проходить набір

Онлайн-курс з Перевірок
Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за за 5 ...

Коментарі 0