Відсторонення від роботи без вакцинації в Україні

Дата публікації
17 Лют 2022

З лютого 2021 року в Україні почалась кампанія вакцинації від Сovid-19. Спершу процес був добровільний, однак восени було вирішено його пришвидшити, розширивши коло осіб, які підлягають обов’язковій вакцинації. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень працівникам відповідних підприємств, установ та організацій загрожує відсторонення від роботи. З’ясуймо, як оформляють відсторонення працівників і подальший їх допуск до роботи після вакцинації та деякі інші нюанси.

Хто підлягає обов’язковій вакцинації

Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 04.10.2021 р. № 2153 затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням (далі – Перелік). Наказ набрав чинності 08.11.2021 р., а з 31.01.2022 р. почали діяти зміни до нього.

Згідно із Переліком обов’язковій вакцинації з 08.11.2021 р. підлягали працівники:

 • центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
 • місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
 • закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

А з 31.01.2022 р. Перелік обов’язкової вакцинації доповнили працівниками:

 • органів місцевого самоврядування;
 • закладів охорони здоров’я державної та комунальної форм власності;
 • комунальних підприємств, установ та організацій.

Підстави і порядок оформлення відсторонення невакцинованого працівника від роботи

Зауважимо, що затвердження Переліку прописано у ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 р.  № 1645-III, як і правові наслідки: у разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень відповідні працівники відсторонюються від виконання їхньої роботи.

Крім Переліку, з 08.11.2021 р. почав діяти новий п. 416 постанови КМУ  від 09.12.2020 р. № 1236 (далі – Постанова № 1236), яким передбачено:

 • відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, які відмовляються або ухиляються від проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19, крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації, виданий закладом охорони здоров’я;
 • відсторонення працівників та державних службовців здійснюється шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу (державної служби) або підприємства, установи, організації з обов’язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються;
 • строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили.

Тобто, на питання, чи законне відсторонення від роботи без  щеплення ми відповімо: так, законне.

І щоб правомірно оформити відсторонення від роботи працівника, який ухиляється від обов’язкового для нього щеплення, необхідно видати наказ (розпорядження), з яким ознайомити працівника під підпис. Але перед виданням наказу слід пересвідчитись, що у працівника немає сертифіката про щеплення або медичного висновку про наявність протипоказань до вакцинації.

Принагідно згадаємо, що у листі  Мінекономіки від 18.10.2021 р. № 4706-01/50116-01 було запропоновано алгоритм дій роботодавця з повідомленням працівників про зміни істотних умов праці, пов’язані з необхідністю отримати щеплення, не пізніше ніж за 2 місяці (для держслужбовців — за 30 календарних днів) до рішення щодо відсторонення від роботи у зв’язку з відсутністю щеплення, а вже після цього строку видавати наказ про відсторонення працівника, який ухиляється або відмовляється від щеплення.  

Однак у листі  від 22.12.2021 р. № 4712-06/60382-07 фахівці Мінекономіки вже дійшли висновку, що відсторонення від роботи працівників у зв’язку із відмовою або ухиленням від вакцинації проти COVID-19 не є змінами в організації виробництва і праці, тобто не потрібно попереджати їх за 2 місяці (держслужбовців – за 30 днів), а можна видавати наказ про відсторонення працівника одразу, як тільки стало відомо про його ухилення або відмову від щеплення при відсутності протипоказань.

Тож пропонуємо оформляти  наказ про відсторонення працівника від роботи за зразком.

Зразок

Комунальне підприємство «Астрея»

НАКАЗ

01.02.2022 р.                                                    м. Львів                                               № 18/2022

Про відсторонення від роботи

На підставі ст. 46 Кодексу законів про працю України, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2020 р. № 1654-ІІІ, п. 416 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 р. № 1236 та наказу Міністерства охорони здоров’я України від 04.10.2021 р. № 2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням»

НАКАЗУЮ:

Відсторонити від роботи без збереження заробітної плати з 02 лютого 2022 року Золотенка Михайла Васильовича, охоронника Комунального підприємства «Астрея», на час відсутності у нього профілактичного щеплення проти COVID-19 або медичного висновку про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19  до моменту проведення ним профілактичного щеплення проти COVID-19 або отримання медичного висновку про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданого закладом охорони здоров’я, і пред’явлення відповідних підтверджуючих документів чи закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Підстава: пояснювальна записка Золотенка М. В. про відсутність у нього сертифіката про щеплення та закінчення строку дії медичного висновку про наявність протипоказань до вакцинації (3 місяці від моменту виздоровлення від COVID-19)  від 02.11.2021 р.

Директор КП «Астрея»                                        Прокопчук    І.Г. Прокопчук

З наказом ознайомлений

01.02.2022 р.                                               Золотенко     М.В. Золотенко

Якщо вам важливі нюанси трудового законодавства не лише по темі «Відсторонення від роботи без вакцинації в Україні», підпишіться на нашу розсилку і ви будете оперативно  дізнаватись про появу нових аналітичних матеріалів або вебінарів у цій сфері.

Підписатися на розсилку

Як допустити до роботи відстороненого працівника

Як ми згадували вище, згідно п. 416 Постанова № 1236 строк відсторонення працівника від роботи встановлюється до усунення причин, що його зумовили.

Вважаємо, що ваше підприємство може допустити до роботи відстороненого працівника у таких випадках:

 • отримання працівником  щеплення сертифікованою вакциною від гострої респіраторної хвороби COVID-19;
 • отримання працівником медичного висновку про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданого закладом охорони здоров’я;
 • закінчення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

У будь-якому з перелічених випадків керівник підприємства (установи, організації) видає наказ про допуск до роботи після відсторонення (розпорядження),  у якому зазначає, з якої дати працівник допускається до роботи, і наводить підставу для допуску до роботи та, зокрема, вказує реквізити документа, пред’явленого працівником (сертифіката про вакцинацію або медичного висновку про наявність протипоказань до вакцинації). З цим наказом (розпорядженням) працівника ознайомлюють під підпис.

Штраф за невідсторонення від роботи невакцинованого працівника

Оскільки обов’язок відстороняти від роботи невакцинованих працівників, зокрема, Постановою № 1236 покладено на керівників підприємств (установ, організацій), що потрапили до Переліку, то за невідсторонення від роботи невакцинованого працівника (невиконання законодавчої вимоги) саме керівникам як посадовим особам загрожує адміністративна відповідальність, передбачена ст. 443 КУпАП.  А саме, штраф у розмірі від 2 000 до 10 000 НМДГ (від 34 000 до 170000 грн).

Накладати це покарання уповноважений суд (ст. 221 КУпАП) – на підставі адмінпротоколів, складених уповноваженими органами, перелік яких наведено у ст. 255 КУпАП, зокрема, органами Нацполіції та органами охорони здоров’я.

Якщо ви  головний бухгалтер, бухгалтер  по обліку заробітної плати або юрист, який займається кадровими питаннями, і вам важливо бути обізнаним  у  змінах законодавства про працю, то переходьте за покликанням і приєднуйтесь до нашого  Сервісу AVS365.

Сервіс AVS365

Часті запитання
Чи оплачуються працівникові дні його відсутності на роботі через відсторонення?
У п. 41 прим. 6 Постанови № 1236 зазначено, що на час відсторонення від роботи оплата праці працівників здійснюється з огляду на ст. 94 КЗпП, тобто в загальному випадку період відсторонення від роботи працівникові не оплачується, в тому числі не надається допомога по тимчасовій непрацездатності. Хоча дія трудового договору не припиняється і за працівником зберігається робоче місце, проте трудові відносини призупиняються і цей період не входить до стажу роботи, що дає право на щорічні відпустки. Також за період відсторонення не здійснюється сплата єдиного страхового внеску і такий період не зараховується до страхового стажу.
Разом з тим, колективним або трудовим договором чи рішенням роботодавця може бути встановлено інші умови, наприклад, період відсторонення від роботи може бути оплачений працівникові, виходячи з його середнього заробітку. Відповідні умови оплати періоду відсторонення варто вказати у наказі про відсторонення від роботи.
Як позначають дні відсторонення від роботи у табелі обліку робочого часу?
У табелі обліку робочого часу дні відсторонення працівника від роботи позначають літерним кодом «I» або цифровим «30» (інші причини нез’явлень).
Чи може працівник оскаржити відсторонення від роботи?
Працівники, яких відсторонюють від роботи без вакцинації можуть оскаржити відсторонення двома шляхами:
• звернутися до комісії з трудових спорів на підприємстві, яка зобов’язана розглянути трудовий спір у десятиденний строк з дня подання заяви, а рішення комісії підлягає виконанню власником або уповноваженим ним органом у триденний строк по закінченні десяти днів, передбачених на його оскарження;
• звернутися до суду з позовною заявою (див. постанову ВС від 01.04.2020 р. у справі № 761/12073/18); якщо буде встановлено, що на порушення статті 46 КЗпП роботодавець із власної ініціативи без законних підстав відсторонив працівника від роботи із зупиненням виплати заробітної плати, то суд має задовольнити позов працівника про стягнення у зв’язку з цим середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу (стаття 235 КЗпП).
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська