Виплата декретних – 2021

Дата публікації
03 Чер 2021

Розмір виплат в декреті та порядок виплати декретних для працюючих жінок

Декретними називають допомогу по вагітності та пологах, яку надають працюючій особі за кошти Фонду соцстраху за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV, далі — Закон № 1105).

Тому їх отримують працюючі жінки, які йдуть у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами за наявності підстав для її надання.

Тривалість декрету

Відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами надають в загальному випадку на 126 календарних дні: до пологів – 70 календарних днів; після пологів – 56 календарних днів (ст. 179 КЗпП; ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

Винятки! Післяпологова частина декрету може тривати 70 календарних днів при народженні 2 і більше дітей та у при ускладненні пологів, починаючи з дня пологів. Також жінкам зі статусом чорнобильців надають відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 90 календарних днів до родів і 90 календарних днів після родів.

Підстава для надання декретної відпустки

Надають декретну відпустку, які і виплачують декретні, на підставі поданого працюючою жінкою листка непрацездатності (далі — ЛН).

ЛН у зв’язку з вагітністю і пологами видають жінці за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів (п. 6.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455).

Після його отримання роботодавець видає наказ про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, а комісія (уповноважений) із соцстрахування формує протокол про призначення декретних.

Див. також Додаткова соціальна відпустка на дітей: кому і як надається?

Розмір декретних у 2021 році

Декретні виплати виплачують у розмірі у розмірі 100% середньої зарплати (доходу) і незалежно від страхового стажу. Проте передбачені певні обмеження при нарахуванні декретних.

Максимальне обмеження. Сума декретних не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ (із 1 січня 2021 р.  – 90000 грн; із 1 грудня – 97500 грн).

Мінімальні обмеження. Розмір декретних не може бути меншим за допомогу, обчислену із мінзарплати, встановленої на час настання страхового випадку (у 2021 році: з 1 січня 6000 грн, із 1 грудня 6500 грн).

Водночас для жінок, котрі мають менше 6 місяців страхового стажу у 12-місячному періоді до початку декретної відпустки, розмір декретних обчислюють із двократного розміру мінзарплати, встановленої на час настання страхового випадку (у 2021 році: із 1 січня – 12000 грн; із 1 грудня – 13000 грн).

Дані про страховий стаж, якщо жінка до початку декрету працює менше 6 місяців, беруть із поданої нею довідки за формою ОК-5 або ОК-7.

Ми бачимо, що вам важливо не пропускати ключові події та зміни у світі бухгалтерії, своєчасно впроваджувати нововведення в роботу, тому пропонуємо вам скористатись безкоштовним доступом до Сервісу AVS 365 на 2 дні*.

Сервіс AVS 365:

 • 15 комплексних курсів для всіх ділянок бухгалтерії;
 • Тижневий аналіз новин з докладним поясненням;
 • Понад 150 перевірених бухгалтерами України корисних файлів та шаблонів документів;
 • Інтелектуальний пошук.

Знайдіть відповіді на свої запитання швидше, ніж прогноз погоди та отримайте допомогу експертів-практиків. Заощаджуйте більше 300 робочих годин на рік з Сервісом AVS 365.

Отримати демо-доступ

*Пропозиція діє тільки для читачів нашого сайту.

Алгоритм призначення та строки виплати декретних

Роботодавець після отримання від працюючої жінки ЛН та оформлення для неї декретної відпустки повинен зробити наступне.

Крок 1. Перевірити правильність оформлення ЛН.

Коректність ПІБ, найменування та адресу роботодавця, наявність усіх підписів, печаток, причини непрацездатності – 8 (вагітність та пологи), з якого по яке число виданий ЛН.

Крок 2. Заповнити частини ЛН, які стосуються табельника та відділу кадрів.

Вказується посада, структурний підрозділ, табельний №, страховий стаж тощо.

Крок 3. Комісія (уповноважений) із соцстрахування оформлює протокол та вносить дані до ЛН.

Форма протоколу затверджена постановою Правління ФССУ від 19.07.2018 р. № 13. У нього передусім вносять відомості із ЛН, а також додають дані по розмір допомоги (100%).

Розглянути ЛН та призначати декретні на підставі протоколу треба не пізніше 10 днів з дня надходження ЛН.

Крок 4. Бухгалтерія обчислює суму декретних, складає та направляє до ФСС заяву-розрахунок.

Обчислюють суму декретних за Порядком № 1266 і про це читайте у статті «Розрахунок лікарняних та декретних у 2021 році».

Суму зарплати за розрахунковий період та отриманий розмір декретних вносять до ЛН. Після цього суму декретних та кількість оплачених календарних днів вказують у заявці-розрахунку. Її форму затверджено постановою Правління ФССУ від 19.07.2018 р. № 12.

Заяву-розрахунок складають в паперовому або електронному вигляді та направляють до відділення ФСС за місцезнаходженням роботодавця не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття протоколу комісією (уповноваженим) із соцстрахування.

Крок 5. Отримати кошти від Фонду соцстраху на спецрахунок та виплатити декретні.

Для зарахування коштів у банках або органі Казначейства (у випадку бюджетників) відкривають окремий рахунок. Його реквізити вказують у заяві-розрахунку. ФСС повинен перерахувати суму декретних за отриманою заяви-розрахунком упродовж 10 робочих днів після її надходження.

Надалі роботодавець повинен у найближчий день виплати авансу або зарплати перерахувати суму декретних на картку працівника або виплати їх з каси (попередньо отримавши кошти зі спецрахунку).

Крок 6. Відзвітувати до ФСС про виплату декретних.

Після виплати декретних треба надіслати повідомлення про проведення виплат до Фонду. На це відведено місяць з дня проведення виплат. Форму такого повідомлення затверджено постановою Правління ФССУ від 19.07.2018 р. № 12.

Об’єднана звітність: ПДФО, військовий збір і ЄСВ

Які виплати передбачені для вагітних безробітних осіб

Жінки (у т.ч. неповнолітні), які не є застрахованими особами (не працюють або не є ФОП), мають право на державну допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами (ст. 7 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811-XII).

Підстава для призначення допомоги по вагітності та пологах – довідка лікувального закладу встановленого зразка та довідка:

– з основного місця роботи (служби, навчання);

– ліквідаційної комісії для жінок, звільнених з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи, організації;

– державної служби зайнятості для жінок, зареєстрованих у державній службі зайнятості як безробітні.

Для її отримання треба надати документи до органу соціального захисту населення за місцем проживання. Звернутись варто не пізніше 6 місяців з дня закінчення декретної відпустки.

Розрахунок середньої заробітної плати: з’ясовуємо деталі

Допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами надають:

1) жінкам, звільненим з роботи у зв’язку з ліквідацією підприємства, установи та організації – у розмірі 100% середньомісячного доходу;

2) жінкам, зареєстрованим у центрі зайнятості як безробітні – у розмірі 100% мінрозміру допомоги по безробіттю;

3) аспіранткам, докторанткам, клінічним ординаторам, студенткам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти – у розмірі місячної стипендії;

Розмір допомоги у випадках 1-3 встановлюють шляхом множенням середньоденного доходу на кількість календарних днів тривалості відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, але не менш як 25% розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи з розрахунку на місяць.

4) непрацюючим жінкам та жінкам, зареєстрованим як ФОП, – у розмірі 25% розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатної особи, з розрахунку на місяць (у 2021 році: із 1 січня – 567,50 грн, ; із 1 липня – 594,75 грн; із 1 грудня – 620,25 грн).

Якщо вам важливі нюанси трудового законодавства не лише по темі нарахування та виплати декретних, підпишіться на нашу розсилку і ви будете оперативно  дізнаватись про появу нових аналітичних матеріалів або вебінарів у сфері соціального захисту.

Підписатися на розсилку

Жінкам з числа військовослужбовців ЗСУ, Держприкордонслужби України, СБУ Служби зовнішньої розвідки України, військ цивільної оборони, інших військових формувань, а також Державної спеціальної служби транспорту та з числа поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Держспецзв’язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби України допомога у зв’язку з вагітністю та пологами призначають і виплачують за місцем основної роботи (служби). Її розмір складає 100 відсотків грошового забезпечення.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська