Виплати для безробітних 2021: максимальні нарахування допомоги

Дата публікації
19 Сер 2021

Жоден працівник не застрахований від втрати роботи, а особливо під час карантину та спричиненої ним фінансової кризи. Саме тому українське законодавство передбачає, що громадяни, які залишились без роботи, мають право на отримання державної компенсації у вигляді допомоги по безробіттю. З’ясуймо, на який  розмір виплат можуть розраховувати безробітні у 2021 році.

Розмір допомоги по безробіттю

Перш за все, для отримання допомоги по безробіттю треба зареєструватись у будь-якому територіальному органі зайнятості населення, незалежно від місця проживання, або через онлайн-сервіс державних послуг Дія: подати особисту заяву та відповідний пакет документів. Статус безробітного надається особі у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах зайнятості населення (ст. 43  Закону України «Про зайнятість населення»).

Розмір допомоги по безробіттю встановлено у ст. 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі – Закон) у відсотках до середньої заробітної плати (доходу) особи та залежно від страхового стажу, а саме якщо стаж:

 • менше 2-х років – 50% середньої зарплати;
 • від 2-х до 6-и років – 55% середньої зарплати;
 • від 6-и до 10-и років – 60% середньої зарплати;
 • більше 10-и років – 70% середньої зарплати.

Нагадаємо, що страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем страхові внески в сумі не менш як мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону, допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного вище розміру:

 • перші 90 календарних днів – 100%;
 • протягом наступних 90 календарних днів – 80%;
 • в подальшому – 70%.

Розмір допомоги по безробіттю не може бути менший ніж мінімальний розмір.

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю встановлюється Правлінням Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (на підставі ч. 3 ст. 23 Закону) і також залежить від страхового стажу безробітного.

Так, згідно з постановою Правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України від 31.01.2020 р. № 211  та від 08.04.2020 р. № 217 мінімальний розмір допомоги по безробіттю становить:

 • якщо страховий стаж впродовж 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, є меншим за 6 місяців –  650 грн (на період карантину та протягом 30 календарних днів після його закінчення – 1000 грн);
 • якщо є більшим за 6 місяців – 1800 грн.

Право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі згідно ч. 2 ст. 22 Закону мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, а саме:

 • які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної мають страховий стаж менше 6-и місяців;
 • які звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених п. 347 і 8 ст. 40, ст. 41 і 45 КЗпП, а також з аналогічних підстав, визначених іншими законами;
 • молодь, яка закінчила або припинила навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби;
 • внутрішньо переміщені особи, які не можуть підтвердити свій страховий стаж;
 • працівники та гіг-спеціалісти юридичних осіб, що перебувають у статусі резидента Дія Сіті згідно із Законом України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”, після звільнення чи припинення гіг-контракту.

Натомість, навіть якщо у певної особи перед звільненням була висока зарплата – це не гарантує такої ж високої виплати по безробіттю, адже соціальна допомога обмежена певним граничним розміром.

Максимальні нарахування допомоги по безробіттю

Як зазначено у ч. 5 Закону, допомога по безробіттю не може  перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а тому у 2021 році максимальні нарахування допомоги по безробіттю становлять:

 • з 1 січня 2021 року — 2270 грн × 4 = 9080 грн;
 • з 1 липня 2021 року — 2379 грн × 4 = 9516 грн;
 • з 1 грудня 2021 року — 2481 грн × 4 = 9924 грн.

Періоди нарахування допомоги по безробіттю

Відповідно до част. 3, 4 ст. 22 Закону допомога по безробіттю виплачується з 8-го дня після реєстрації застрахованої особи безробітною, а на період карантину – з першого дня надання статусу безробітного, відповідно до абз. 2 п. 3-2 розд. VIII Закону.

Тривалість виплати допомоги по безробіттю відрізняється залежно від категорії громадян і згідно з част. 4 ст. 22 Закону протягом двох років не може перевищувати:

 • 720 днів – для осіб передпенсійного віку (за 2 роки до настання права на пенсію);
 • 360 днів – для більшості непрацюючих громадян;
 • 270 днів – для осіб, які втратили роботу в період карантину;
 • 180 днів – для переселенців, а також молоді, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах чи звільнилася зі строкової військової служби.

Допомогу по безробіттю виплачують не рідше ніж два рази на місяць, а за згодою безробітного – один раз на місяць (ч. 10 ст. 22  Закону).

Таким чином, для осіб, які втратили роботу під час карантину, соціальні виплати Україна дещо змінила: збільшено мінімальний розмір допомоги до 1000 гривень, допомога по безробіттю виплачується з першого дня надання статусу безробітного, але не може перевищувати 270 днів протягом двох років. Крім цього, було запроваджено допомогу по тимчасовому безробіттю.

Однак не варто зловживати можливістю самостійного оформлення допомоги по безробіттю через онлайн-сервіс державних послуг Дія, адже вже є перші судові вироки з сумними наслідками для осіб, які отримували допомогу, не маючи на це права…

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська