Як розрахувати земельний податок в 2021 році

Дата публікації
15 Кві 2021

Земельний податок з фізичних осіб

Земельний податок сплачують фізособи, які є власниками земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійні землекористувачі (див. пп. 14.1.72, ст. 269 ПКУ).

Відповідно, і об’єктом оподаткування є земельні ділянки у власності чи постійному користуванні, земельні паї (ст. 270 ПКУ).

Підставою для нарахування податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ПКУ).

Базою оподаткування є нормативно-грошова оцінка (далі – НГО) ділянок чи їх площа, якщо НГО не проведена (пп. 271.1.1, пп. 271.1.2 ПКУ).

Для земельного податку на 2021 р. беруть НГО, оприлюднену відповідним органом місцевого самоврядування до 15.07.2020 р. (п. 271.2 ПКУ). НГО, опублікована пізніше, буде застосовуватися у 2022 р. Якщо у 2020 році НГО не публікувалася, беруть НГО, опубліковану у найближчому попередньому році.

Ставки податку встановлює орган місцевого самоврядування, оприлюднюючи відповідне рішення (п. 284.1 ПКУ). У 2021 році застосовуються ставки, оприлюднені до 25.07.2020 р. (пп. 12.3.4 ПКУ). Причому граничний розмір ставок наведено в ст.ст. 274 і 277 ПКУ.

Щоб дізнатися розмір ставок, можна звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування, або завітати на сторінку ДПСУ в інтернеті «Рішення місцевих рад».

Податок сплачується в цілому за увесь звітний 2021 рік (п. 285.1 ПКУ).

Земельний податок фізичним особам нараховують до 01.05.2021 р. податкові органи, надсилаючи фізособам до 01.07.2021 р. податкове повідомлення-рішення (далі – ППР) про внесення податку (п. 286.5, п. 287.2 ПКУ).

Особливості надсилання ППР зазначені в ст. 42 ПКУ.

Щоб отримувати ППР в електронній формі в електронному кабінеті, фізособа має увійти до приватної частини електронного кабінету за допомогою кваліфікованого електронного підпису і подати податковій електронну Заяву про бажання отримувати документи через Електронний кабінет (код форми F1391601).

Якщо цього не зробити, податкова надішле ППР на адресу фізособи рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручить особисто фізособі чи її представнику.

Сплатити земельний податок потрібно протягом 60 днів з дня вручення ППР (п. 287.5 ПКУ).

Разом із тим згідно зі ст. 281 ПКУ звільняються від сплати земельного податку:

 • особи з інвалідністю першої і другої групи;
 • ·       фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
 • ·       пенсіонери (за віком);
 • ·       ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України від 22.10.1993 р. № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
 • фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Причому звільнення поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у розмірі не більше як:

 • 2 га (для ведення особистого селянського господарства);
 • у селах – 0,25 га, в селищах – 0,15 га, в містах – 0,10 га (для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка));
 • 0,10 га (для індивідуального дачного будівництва);
 • 0,01 га (для будівництва індивідуальних гаражів);
 • 0,12 га (для ведення садівництва).

Але якщо звільнені від сплати податку ділянки надаються в оренду, пільга на період оренди скасовується і податок потрібно сплачувати (див. 284.3 ПКУ).

Щоправда, не платять земельний податок фізособи, які передали свої земельні ділянки чи паї в оренду платникам ЄП групи 4, на період перебування на цій системі оподаткування (п. 281.3 ПКУ).

Щоб скористатися пільгою, фізособа має до 01.05.2021 р. подати податковій за місцезнаходженням відповідної ділянки чи однієї з ділянок (якщо їх кілька), у довільній формі заяву і прикласти документ, який посвідчує право на пільгу:

 • посвідчення особи з інвалідністю першої або другої групи;
 • пенсійне посвідчення (за віком),
 • посвідчення батьків багатодітної сім’ї (які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років),
 • посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС»,
 • посвідчення особи, на яку поширюється дія Закону № 3551-XII,
 • посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (1-3 категорія),
 • договір оренди землі, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.

Причому такі документи подаються один раз, в першому році виникнення пільги. Щорічно їх подавати не потрібно.

В такий самий строк потрібно подати заяву у випадку, якщо фізособа має у власності декілька пільгових земельних ділянок, площа яких перевищує наведені вище граничні норми. В заяві зазначають про самостійне обрання земельних ділянок для застосування пільги.

Земельний податок з юридичних осіб

На відміну від фізосіб, юридичні особи самостійно розраховують земельний податок на увесь 2021 рік, подаючи до податкової у строк не пізніше 20 лютого (цьогоріч – 22.02.2021 р., бо 20.02 припало на вихідний день – суботу – п. 49.20 ПКУ) податкову декларацію (п. 286.2 ПКУ). Хоча замість подання річної декларації можна подавати щомісячну декларацію – протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ПКУ).

Форма декларації за 2021 р. порівняно з останніми минулими роками не змінилася. Це форма, затверджена наказом Мінфіну від 16.06.2015 р. № 560.

Методика розрахунку податку на землю для юридичних осіб майже така сама, як і для фізичних осіб – визначення платників, об’єкт, база, ставки оподаткування. Суттєва відмінність – пільги, які для юридичних осіб встановлені ст. 282 ПКУ. А в ст. 283 ПКУ наведені земельні ділянки, за які взагалі не сплачується податок. Тобто, вони не є об’єктом оподаткування.

Пільги з плати за землю можна подивитися на сайті ДПСУ в розділі «Довідники пільг». Там наведено файли з пільгами № 101/1 і № 101/2 станом на 01.01.21 р., та файли № 102/1 і № 102/2 станом на 01.04.21 р.

Подивимося на окремі нюанси заповнення декларації.

Код за КОАТУУ органу місцевого самоврядування в рядку 7 декларації.

Код за КОАТУУ раніше визначали згідно Наказу Держстандарту від 31.10.1997 р. № 659. Але йому на заміну прийшов Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затверджений Наказом Мінрегіону від 26.11.2020 р. № 290. Код КОАТУУ містить 10 цифр. Стільки ж клітинок у рядку 7 декларації. А код Кодифікатора – 17 цифр і дві літери.

З цього приводу читаємо відповідь на питання податкової в підкатегорії 111.05 ЗІР: «Який код КОАТУУ зазначається в податковій декларації з плати за землю у зв’язку зі зміною адміністративно-територіального устрою України?».

Податкова відповідає, що в 2021 році в рядку 7 потрібно зазначати код КОАТУУ старого 10-знакового формату.

Декларація подається до податкової за місцезнаходженням земельних ділянок. А місцезнаходження визначається кодом КОАТУУ відповідної території. Таким чином, якщо суб’єкт господарювання має ділянки на територіях за трьома кодами КОАТУУ, доведеться складати і подавати три декларації.

Порядок заповнення декларації порівняно з минулим роком не змінився. Тому окремо на ньому не зупинятимемося.

Зміни в 2021 році

Підрозділ 6 розділу ХХ доповнено п. 11, що набрав чинності з 28.03.2021 р. Нововведення стосується можливості встановлювати ставки податку у меншому розмірі, ніж передбачено рішенням відповідного органу місцевого самоврядування і звільняти від сплати податку.

Стосується земельних ділянок, що використовуються в рамках реалізації інвестиційних проектів зі значними інвестиціями, відповідно до Закону України «Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні» від 17.12.2020 р. № 1116-IX.

Часті запитання
Чи розраховувати і сплачувати податок за неоформлені земельні ділянки, якими суб’єкт господарювання користується?
Ні. Тому що податок сплачується за ділянки, якими суб’єкт володіє на праві власності чи постійного користування, за даними держкадастру. Якщо ділянки не оформлені, то і права власності чи постійного користування за ними підприємство не має. А відтак і немає підстав для сплати податку.
Які ставки податку застосовувати, якщо відповідні ради розформовані, а адмінцентр новоствореної територіальної громади ще не встановив ставки податку?
Застосовуються ставки податку, затверджені рішеннями відповідних розформованих територіальних громад (сільських, селищних, міських рад).
В який строк уточнювати дані поданої річної декларації, якщо протягом року платник набув права власності на нові ділянки чи позбувся права власності на ділянки?
Уточнена декларація подається протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися відповідні зміни (п. 286.4 ПКУ).
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська