Як закрити ФОП онлайн у 2021 році

Дата публікації
22 Бер 2021

Припинити діяльність (закрити) ФОП зараз досить просто – подаєш заяву держреєстратору, і діяльність припиняється. Але на цьому процедура повної ліквідації ФОП ще не закінчується.

Як закрити ФОП онлайн

Найпростіший варіант – скористатися інтернет-порталом «Дія» чи таким самим застосунком на мобільному телефоні, планшеті.

Для реєстрації на «Дії» потрібно мати електронний підпис.

Про отримання підпису, в тому числі онлайн можна почитати тут.

Маючи електронний підпис реєструємося на «Дії».

Там заповнюємо онлайн-форму заяви на припинення ФОП.

Заява автоматично надійде держреєстратору для здійснення реєстраційних дій з припинення ФОП. Протягом 24 годин після надходження заяви (крім вихідних та святкових днів) держреєстратор має внести запис про припинення ФОП.

На момент внесення такого запису ФОП вважається припиненим (закритим).

Повідомлення про припинення ФОП надійде в кабінет громадянина у «Дії», а також на електронну адресу фізособи, яку вона вкаже в реєстраційних даних.

Інформацію про припинення держреєстратор направить також до податкової.

Що потрібно зробити після внесення запису в держреєстр

Подати до податкової форму № 20-ОПП про закриття об’єктів оподаткування.

У строк 10 робочих днів після внесення запису до держреєстру. Звісно, за умови, що раніше ФОП подавав цю форму на відкриття об’єктів оподаткування.

Закрити банківський рахунок

Конкретного строку для закриття рахунку немає, але після припинення ФОП використовувати його не можна. Тому якщо на рахунку є залишки коштів, їх потрібно перевести на поточний рахунок фізособи чи зняти готівкою.

Якщо надалі фізособа погашатиме заборгованість за податками ФОП, податки доведеться платити з рахунку фізособи чи вносити готівкою в касу банку для перерахування на відповідні бюджетні рахунки.

Анулювання реєстрації платником ПДВ

Якщо ФОП був платником ПДВ, то анулювання буде здійснено автоматично податковою, на дату припинення ФОП.

Поряд з цим відповідно до п. 184.6 ПКУ останнім податковим періодом, за який потрібно буде подати останню декларацію і сплатити ПДВ, буде період від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.

Відповідно до п. 184.7 ПКУ якщо товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник податку в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов’язаний визначити податкові зобов’язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів.

Тобто, на залишки таких товарів, послуг, необоротних активів слід нарахувати ПДВ. Загалом на це ПДВ потрібно скласти ПН і зареєструвати її в ЄРПН. Хоча після анулювання реєстрації платником ПДВ зареєструвати ПН не вийде. Тому ПДВ потрібно буде тільки нарахувати і відобразити в останній декларації з ПДВ.

Остання податкова декларація подається в загальні строки, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому відбулося припинення ФОП і анулювання його реєстрації платником ПДВ (п. 203.1 ПКУ).

В такій останній декларації потрібно поставити відмітку «Х» в кінці декларації у рядку про подання декларації за останній звітний (податковий) період.

Сплата ПДВ також буде здійснена в загальному порядку, з електронного рахунку ПДВ, протягом 10 календарних днів з дня, наступного за останнім граничним терміном подання декларації (див. п. 203.2 ПКУ). Якщо коштів на ньому не вистачатиме, фізособа має поповнити його власними коштами.

Припинення ФОП на загальній системі оподаткування (ПДФО, ВЗ, ЄСВ)

До 20 числа місяця, наступного за тим, в якому припинено підприємницьку діяльність, фізособа подає податкову декларацію про майновий стан і доходи (п. 177.11 ПКУ). У декларації відображаються тільки доходи від підприємницької діяльності, за період з дня, наступного за днем закінчення попереднього базового податкового (звітного) періоду до останнього дня календарного місяця, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.

У разі припинення ФОП у 2021 році декларація в цьому році подається в редакції наказу Мінфіну від 25.04.2019 р. № 177. У рядку 8 цієї декларації ставиться відмітка про подання декларації особою, яка припинила підприємницьку діяльність, а також дата припинення. Сплата ПДФО і ВЗ за такою декларацією здійснюється протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання декларації (п. 57.1 ПКУ).

Поряд з цим ФОП має подати Звіт з ЄСВ за формою Д5 (додаток 5 до Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435), із зазначенням типу форми «ліквідаційна». Причому суму ЄСВ потрібно сплатити до подання Звіту.

Але починаючи з 2022 р. потрібно подавати декларацію в редакції наказу Мінфіну від 17.12.2020 р. № 783, в якій об’єднана інформація як стосовно ПДФО і ВЗ, так і стосовно ЄСВ. До декларації прикладається як додаток Ф2, в якому визначається чистий дохід від підприємницької діяльності, визначається сума ПДФО і ВЗ, так і додаток ЄСВ 1, в якому наводяться показники нарахованого ЄСВ.

Анулювання реєстрації платником єдиного податку груп 1-3

Податкова анулює реєстрацію платника ЄП самостійно на підставі отриманої інформації від держреєстратора.

Декларація платником ЄП подається у строк протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, в якому припинено ФОП і анульовано реєстрацію платника ЄП. Декларація подається за формою, затвердженою наказом Мінфіну у редакції від 09.12.2020 р. № 752.

Декларація подається разом з додатком, в якому відображається ЄСВ. Про те, що це ліквідаційна декларація, потрібно відмітити в рядку 8.1, а також в рядках 5 і 6 додатка.

Сплатити ЄП слід протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання декларації. А ЄСВ слід сплатити до дати подання декларації.

Як ФОП знятися з обліку в податковій

Відповідно до пп. 6 п. 11.18 розділу XI Порядку обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588, після держреєстрації припинення ФОП фізособа продовжує обліковуватися в податковій як ФОП, що отримувала доходи від проведення підприємницької діяльності.

Така фізособа має подати відповідну податкову звітність і сплатити податки. Про це ми зазначили вище.

Поряд із цим зняття з реєстрації у податковій відбувається після проведення позапланової перевірки. Рішення про проведення перевірки приймається керівником податкової (його заступником або уповноваженою особою) з урахуванням вимог ст.ст. 78-82 ПКУ, яке оформлюється наказом. Але термін прийняття такого рішення ПКУ не визначено.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська