Яка пенсія та коли передбачена за відсутності страхового стажу

Дата публікації
31 Сер 2021

Пенсія – це одна з болючих тем для осіб, які готуються закінчити трудову діяльність. Так складається, що законодавча база, що стосується теми пенсій, постійно змінюється і 2021 рік не став виключенням. Зважаючи на пенсійну реформу, питання страхового стажу стало одним із ключових для тих, хто має намір вийти на пенсію, адже вимоги до нього зростають з кожним роком.

Вік виходу на пенсію та мінімальний страховий стаж

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню (згідно до зазначеного Закону) і за який сплачено страхові внески. На сьогоднішній день сума такого внеску дорівнює 1 320 грн.

Отже, пенсійний вік – це наступний головний критерій для виходу на заслужений відпочинок, який, до речі, теж постійно змінюється. Потрібно звернути увагу, що з 1 квітня поточного року відбулося збільшення пенсійного віку для жінок, які мають змогу вийти на пенсію. Для чоловіків та жінок раніше визначалися різні показники для виходу на пенсію, проте, починаючи з 1 квітня 2021 року в Україні зрівняли пенсійний вік і для чоловіків, і для жінок. Тобто всі громадяни можуть вийти на пенсію по досягненню 60-річного віку.

В ч. 1 ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» вказано, що з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності мінімального страхового стажу, тривалістю 28 років. Нагадуємо, що наведена норма стосується як чоловіків, так і жінок.

Якщо особа не має потрібного страхового стажу, проте їй виповнилось 60 років, то оформитись як пенсіонер особа зможе, коли їй виповниться 63 роки і за наявності вже 18-28 років страхового стажу. Доступний ще один варіант вийти на пенсію, проте в 65 років, як це вказано в Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Така особа має заробити страховий стаж, проте тривалістю 15-18 років.

Якщо особа (чоловік або жінка) в 2022 році хоче вийти на пенсію, то потрібно мати вже 29 років страхового стаж в 60 років, 19-29 років в 63 роки та мінімум 19 років страхового стажу для особи, якій виповниться 65 років.

Мінімальний розмір пенсії

Розмір пенсійної виплати для кожного громадянина залежить від багатьох показників, проте для деяких категорій пенсіонерів передбачена лише мінімальна пенсія. З 1 липня 2021 року збільшено розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб – це 1 854 грн, зважаючи на ч. 7 ст. 7 Закону України «Про державний бюджет» від 15 грудня 2020 року. Тобто мінімальна сума пенсійної виплати не може бути нижчою за 1 854 грн. Максимальна сума пенсії не може перевищувати 18 540 грн. Наступне підвищення прожиткового мінімуму, а, отже, і мінімального розміру пенсійної виплати, для непрацездатних осіб заплановано на 1 грудня поточного року.

Соціальна пенсія

Одним із нововведень пенсійної реформи в Україна стала соціальна пенсія. Протягом 2018-2020 років особа, яка досягла пенсійного віку, проте не має необхідного страхового стажу, мала можливість отримувати від держави соціальну пенсію, то її розмір дорівнював розміру прожиткового мінімуму для особи, яка стратила працездатність. В 2021 році соціальну пенсію відмінено.

Для осіб, які досягли пенсійного віку, проте не мають потрібного страхового стажу передбачена допомога на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1098 від 27 грудня 2017 року «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату». Для отримання допомоги потрібно звернутися до органу соціального захисту населення за місцем прописки або за адресою фактичного проживання з відповідним пакетом документів. На момент звернення в особи має бути не менше 15 років страхового стажу.

Купити страховий стаж можна

Велика кількість українців позбавлена можливості вийти на заслужений відпочинок при досягненні пенсійного віку через відсутність страхового стажу. Стаж – це необхідна складова, щоб вийти на пенсію. якщо такого стажу немає, то така особа не сплачувала внески, тобто не перебувала в трудових відносинах з роботодавцем або працювала неофіційно, тобто не була платником єдиного внеску. Така особа, досягнувши 60-річного віку, може вийти на пенсію. За власним бажанням особа може докупити страховий стаж в системі загальнообов’язкового соціального страхування, тобто докупити страховий стаж, якщо його не вистачає. На сьогоднішній день за один рік стажу доведеться заплатити 31 680 грн (до квітня 2021 року ця сума дорівнювала 24 937 грн). Така особа самостійно визначає період, за який може сплатити необхідні суми страхових внесків. Для цього потрібно звернутися до відділення Державної фіскальної служби України за місцем реєстрації.

До речі, кожна особа має можливість безкоштовно перевірити власний страховий стаж на офіційному сайті Пенсійного фонду України в розділі «Портал електронних послуг».

Коротко про пенсійну реформу

Як бачимо, поточний рік приніс значні зміни в пенсійну систему України і вони не є останніми. Законотворці розробляють декілька варіантів нарахування в майбутньому пенсійних виплат. Перший напрям не передбачає кардинальних змін пенсійної системи, тобто залишиться сьогоднішня система. Наступний варіант пенсійної реформи передбачає змінити сучасний підхід та розробити накопичувальну систему пенсійного страхування. За такої системи громадяни мають відкладати кошти на власні пенсійні рахунки. Також йде мова про запровадження для громадян добровільних вкладів. Таким чином кожна особа (працевлаштована чи безробітна) сама відповідатиме для своє фінансове забезпечення в майбутньому і на відкриті пенсійні рахунки особа зможе вносити кошти, розмір яких розраховуватиме сама, зважаючи на власні можливості.

Звичайно, кожний з варіантів поки що залишається на рівні обговорення або ж законопроектів та вимагають часу для того, щоб все це ввести на практиці. Але якби не було, потрібно сподіватися, що процес виходу на пенсію буде простим та відкритим для всіх, хто претендує на заслужений відпочинок.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська