Єдиний податок для ФОП під час воєнного стану в 2022 році

Дата публікації
14 Тра 2022

Єдиний податок був і залишається популярним і привабливим для фізичних осіб – підприємців. У цій статті ми нагадаємо основні постулати обрання, переходу та застосування  ФОП єдиного податку. Безумовно, з огляду на певні особливості, які цей податок набув в умовах воєнного стану. Зокрема, нагадаємо про головні аспекти застосування ФОП спрощеної системи, а також про зміни, які набули чинності з початком 2022 року.

А почнемо з того, що про розміри ЄСВ та єдиного податку ФОП на 2022 рік ми розлого розповідали у статті «Розміри ЄСВ та єдиного податку для ФОП – 2022». Цю статтю з повагою до вас, шановні читачі, ми підготували на початку лютого поточного року. Але 24 лютого 2022 року зламало не лише мирне життя українців, а й змінило умови здійснення госпдіяльності та оподаткування ФОП.

Зокрема, стало можливим застосування ФОП тимчасово, на період дії режиму воєнного стану спрощеної системи з певними особливостями оподаткування (див. статтю «Перехід на єдиний податок 2% під час воєнного стану»).

На законодавчому рівні було внесено зміни до порядку нарахування, сплати податків та зборів, їх адміністрування в умовах воєнного стану, організації трудових відносин під час війни тощо (див. статті «Про зміни в оподаткуванні під час воєнного стану-2022», «Нові правила трудових відносин під час війни»).

Добре попрацювали над численними роз’ясненнями, які допомагають ФОП розібратися в новаціях оподаткування й податківці. Нижче до вашої уваги довідкова інформація щодо порядку сплати єдиного податку та ЄСВ ФОП в умовах воєнного стану.

Єдиний податок ФОП: що змінилося з 2022 року

З 01.01.2022 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» від 30.11.2021 р. № 1914-ІХ (далі – Закон № 1914).

Згідно змін, внесених Законом № 1914 до п. 291.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ),  не можуть бути в другій групі єдиного податку ФОП, які здійснюють діяльність у сфері послуг з надання доступу до мережі Інтернет. Податківці в категорії 107.05 ЗІР наголосили, що 01.01.2022 р. ФОП – платники єдиного податку, які здійснюють, зокрема, послуги з надання доступу до мережі Інтернет (у тому числі провайдерські послуги (КВЕД ДК 009:2010 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв’язку») мають право здійснювати свою діяльність виключно на третій групі платника єдиного податку з урахуванням вимог, визначених пп. 8 пп. 291.5 ПКУ.

Фізособи, які провадять діяльність за Законом України «Про фермерське господарство» від 19.06.20303 р. № 973-IV можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи. Зокрема, за умови, що площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше 0,5 гектара, але не більше 20 гектарів сукупно. До змін, внесених Законом  № 1914 до пп.  4 п. 291.4 ПКУ, мінімальна площа земельної ділянки для роботи в четвертій групі єдиного податку становила 2 гектари.

З 1 січня 2022 року не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність за КВЕД-2010, що належить до класів:

01.47 –  розведення свійської птиці;

01.49 –  у частині розведення та вирощування перепелів і страусів;

10.12 –  виробництво м’яса свійської птиці.

Відповідні зміни було внесено Законом № 1914 до пп. 291.51.1 ПКУ.

Платники єдиного податку третьої групи – ФОП, які є платниками ПДВ, ведуть облік доходів і витрат за типовою формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

При цьому ФОП – платники єдиного податку третьої групи ведуть облік доходів і витрат від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів підприємницької діяльності.

Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Це передбачено змінами, внесеними Законом № 1914 до п. 296.1 ПКУ.

Наразі оприлюднено проєкт наказу Мінфіну України «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, та Порядку її ведення».

Із 1 січня 2022 року розширено перелік доходів, які виключають зі складу доходу платників єдиного податку першої-третьої груп. Так, не входять до доходу суми часткової або повної компенсації відсоткових (процентних) ставок, яка виплачується в межах:

 • бюджетної програми «Забезпечення функціонування Фонду розвитку підприємництва»;
 • державної програми впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян житлом на умовах, визначених КМУ. Мовиться про компенсації, зокрема, за програмами «Доступні кредити 5-7-9%» та «Доступна іпотека 7%».

Також не вважають доходом платника єдиного податку суми, отримані на безповоротній основі від Фонду розвитку інновацій.

Ці новації Закон № 1914 додав до п. 61 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ.

Стисла пам’ятка щодо особливостей застосування ФОП спрощеної системи

ФОП – єдинники можуть здійснювати всі види діяльності, які не заборонені чинним законодавством та дають право застосовувати спрощену систему оподаткування відповідно до вимог ПКУ. Якщо сільська, селищна, міська рада або рада об’єднаних територіальних громад не прийняла рішення щодо відповідної ставки єдиного податку для окремого виду діяльності, то використовується ставка, яка діяла до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування єдиного податку, для здійснення ФОП своєї діяльності

ФОП – платник єдиного податку не має права здійснювати в межах підприємницької діяльності такі види діяльності, які не зазначені в його облікових даних.

Для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності, ФОП – платники єдиного податку першої-третьої груп не можуть використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються ними для власних потреб.

ПКУ не передбачена відповідальність за неподання ФОП – платником єдиного податку першої-третьої груп заяви у разі зміни видів господарської діяльності.

На підставі поданої ФОП заяви про застосування спрощеної системи оподаткування до реєстру платників єдиного податку вносяться відомості про види господарської діяльності, за умови, що ці види діяльності дають право застосовувати спрощену систему оподаткування. При цьому ПКУ не передбачено обмежень для ФОП щодо кількості видів діяльності, які можуть бути внесені до реєстру платників єдиного податку.

Якщо код виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010 передбачає кілька видів господарської діяльності, в тому числі ті, які не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, то ФОП – платник єдиного податку у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає перелік видів діяльності, які віднесено до відповідного коду, крім видів господарської діяльності, на які встановлено заборону.

Єдиний податок та реєстрація платником ПДВ

Платниками ПДВ можуть бути ФОП – платники єдиного податку третьої та четвертої груп. Якщо мовиться про ФОП – єдинників  першої, другої, та третьої групи (за ставкою 5%), то вони не можуть бути зареєстровані платниками ПДВ (п. 293.2, пп. 3 п. 297.1 ПКУ).

Нагадаємо, що згідно з п. 181.1 ПКУ для обов’язкової реєстрації платником ПДВ загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, має сукупно перевищувати 1 млн. грн (без урахування ПДВ).

Отже з третьої групи єдиного податку платниками ПДВ мають право бути лише ті ФОП, хто обрав ставку 3%. При цьому ФОП, які до переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 3% вже були зареєстровані платниками ПДВ, то вони й залишаються ними, позаяк така реєстрація діє до дати анулювання (п. 184.1 ПКУ).  Якщо ж ФОП не був в колі платників ПДВ до переходу на спрощену систему, то разом зі ставкою 3% ФОП реєструється платником ПДВ (пп. 14.1.139, пп. 4 п. 293.8 ПКУ).

Щодо ФОП – платників єдиного податку четвертої групи якихось особливостей не передбачено (пп. 3 п. 297.1 ПКУ). За перевищення обсягу оподатковуваних постачань (1 млн. грн.) вони мають зареєструватися платниками ПДВ (п. 181.1 ПКУ, пп. 6 п. 3.6 розд. III Положення про реєстрацію платників на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну України від 14.11.14. р. № 1130, далі – Положення № 1130). Також такі ФОП можуть пройти добровільну реєстрацію  платником ПДВ (п. 182.1 ПКУ).

Реєстрація платником ПДВ (добровільна чи обов’язкова) здійснюється на підставі заяви за ф. № 1-ПДВ, яку подають за місцем основної реєстрації в податківців в електронній формі (п. 183.7 ПКУ, пп. 1 п. 3.5 розд. III Положення № 1130).

Часті запитання
Чи звільняються ФОП – єдинники від сплати ЄСВ за працівників у воєнний час?
Під час періоду мобілізації, визначеного Указом Президента «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 р. № 69/2022, роботодавці – платники єдиного податку ФОП другої та третьої груп платників єдиного податку мають право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ.
Суми єдиного внеску, нараховані та не сплачені такими роботодавцями, сплачуються за рахунок держбюджету, крім періодів, у яких ці наймані працівники отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок за рахунок державного бюджету.
Податківці звертають увагу: для визначення суми єдиного внеску, що підлягає сплаті за рахунок держбюджету, роботодавець розраховує та відображає у звітності суму ЄСВ за найманих працівників, у розмірах, передбачених ч. 5 і 14 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.
Тобто у зведеній зарплатній звітності (податковому розрахунку) таких працівників обов’язково треба відобразити. Для розрахунку використовуються дані звітності щодо найманих працівників щодо суми нарахованого доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок, суми нарахованого єдиного внеску, суми донарахованого та зменшеного нарахування єдиного внеску таких найманих працівників.
Чи достатньо ФОП – єдиннику надавати контрагентам копію витягу з реєстру платників єдиного податку без печатки та підпису податкової?
За роз’ясненням податківців (див. категорію 107.05 ЗІР) документом, що підтверджує факт перебування ФОП на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності та обрані ним види господарської діяльності, є витяг з реєстру платників єдиного податку. Його копія при необхідності надається юридичним особам та ФОП, з якими має господарські відносини такий платник єдиного податку.
При цьому податківці не наводять вимоги щодо оформлення чи підтвердження такої копії.
Втім є загальні поняття, наведені в Правилах організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мінюсту України від 18 червня 2015 р. № 1000/5:
копія документа – це документ, що містить точне знакове відтворення змісту чи інформації іншого документа і в окремих випадках деяких його зовнішніх ознак.
Засвідчена копія (службового документа) – копія службового документа, що містить реквізити, які в окремих випадках надають їй юридичної сили оригіналу (Національний стандарт України «Діловодство й архівна справа. Терміни та визначення понять» ДСТУ 2732:2004, затвердженому наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 28.05.2004 р. № 97).
Себто якщо немає вимоги засвідчення копії, то виходить достатньо копії в первісному значенні терміну «копія документа».
ФОП – єдинник 3 групи перерахував кошти зі свого підприємницького рахунку на картковий рахунок фізичної особи – волонтеру (як фінансова допомога) та на рахунок НБУ, відкритий для армії. Чи заборонено це?
Звертаємо увагу на п. 14 розд. І Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492 (далі – Інструкція № 492). За цією нормою за поточними рахунками, що відкриваються банками клієнтам-резидентам у національній валюті, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України.
У Інструкції № 492 термін «резидент» вживається в значенні, наведеному в Законі України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 р. № 2473-VIII (пп. 10 п. 3 розд. І Інструкції № 492). І в цю категорію потрапляють фізичні особи – підприємці, зареєстровані згідно із законодавством України (пп. 9 ч. 1 ст. 1 вищезазначеного Закону).
Отже не заборонено перерахування грошей з ФОП-рахунку на картковий рахунок фізичної особи – волонтеру (як фінансова допомога) та на рахунок НБУ, відкритий для армії.
Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська