Житлові субсидії: хто, як, коли отримує, монетизація

Дата публікації
30 Жов 2021

Програма адресної підтримки малозабезпечених родин в оплаті житлово-комунальних послуг має давню історію: з 1995 року. Зокрема, у той період постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 було затверджене Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі – Положення № 848). Цей норматив, осучаснений численними змінами до нього, встановлює  порядок:

 • використання коштів, передбачених для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг;
 • придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі;
 • умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.

Житлова субсидія: що це

Положення № 848 визначає житлову субсидію, як безповоротну адресну державну соціальну допомогу вразливим споживачам житлово-комунальних послуг.  Мовиться про мешканців домогосподарств, які проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть за власний кошт:

 • платити за житлово-комунальні послуги;
 • оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.

Важлива особливість житлової субсидії: якщо її призначено, але не виплачено у зв’язку із смертю одержувача житлової субсидії, суму допомоги виплачують одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія. Для цього така особа має протягом трьох місяців після смерті одержувача подати у відповідному порядку письмове звернення. Себто однією з ознак житлової субсидії є її безповоротність, позаяк держава допомагає громадянам в оплаті комунальних  без вимоги повернення цих сум колись у майбутньому. Також ця форми допомоги не призводить до зміни форми власності житла (п. 3 Положення № 848).

Іншою особливістю житлової субсидії є її адресний характер, бо одержати таку державну підтримку може не будь-хто, а лише та особа, якій дійсно  не вистачає грошей на оплату житлово-комунальних послуг.

На які послуги надають житлову субсидію

Як ми вже говорили, згідно Положенню № 848 житлову субсидію надають споживачам житлово-комунальних послуг. Загальний перелік таких послуг містить ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 р. № 2189-VIII (далі – Закон № 2189). До них відносять:

 • житлову послугу (послуга з управління багатоквартирним будинком), яка включає, зокрема, прибирання внутрішньобудинкових приміщень, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем  тощо;
 • комунальні послуги (послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами).

Пункт 1 Положення № 848 уточнює склад житлових субсидій. Так, щомісячна житлова субсидія споживачам комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами включає оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування, а також за житлово-комунальні послуг у значенні, наведеному в ст. 5 Закону № 2189.

Призначають щомісячну житлову субсидію й на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив, та витрат на комунальні послуги в такому будинку.

Також у вигляді житлових субсидій держава відшкодовує витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Нагадаємо, що право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, у яких плата за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов’язкового платежу. Згідно з постановою КМУ від 27.07.1998 р. № 1156, розмір обов’язкового відсотка платежу за житлово-комунальні послуги визначають для кожного домогосподарства індивідуально за єдиною формулою і він залежить виключно від розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства на одну особу. Зокрема, обчислюють середньомісячний сукупний дохід домогосподарства, який потім ділять на кількість членів домогосподарства, і визначають середньомісячний дохід на одну особу. Далі цей дохід ділять на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на 1 січня року, з якого призначається субсидія (розмір прожиткового мінімуму на 01.01.2021 р. складає 2189 грн).

Загалом розмір житлової субсидії визначають як різницю між вартістю житлово-комунальних послуг в межах соціальних норм і нормативів та  обсягом обов’язкового платежу.

Житлову субсидію призначають з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня).

Житлову субсидію на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення розраховується у квітні та жовтні з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Протягом місяця субсидіанти зобов’язані повідомляти органи соціального захисту населення про наступні зміни:

 • складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, їх соціального статусу;
 • переліку отримуваних послуг;
 • зміна виконавця послуг;
 • про здійснення одноразової покупки, придбання або набуття права власності на майно, вартість якого перевищує 50 тисяч гривень, а також здійснення на цю суму платіж (платежі), що випливає з правочинів, за якими передбачено набуття майнових прав на нерухоме майно та/або транспортні засоби (механізми) (крім об’єктів спадщини та дарування); внески до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації; благодійну діяльність (виключно у вигляді сплати коштів); надання поворотної/безповоротної фінансової допомоги, позики.
 • набуття право власності на транспортні засоби (крім мопеда і причепа), житлові приміщення в місті або в селищах міського типу;
 • здійснення операцій з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. грн.

Інформацію щодо призначення субсидій можна дізнатися в Єдиному державному реєстрі отримувачів житлових субсидій, який знаходиться у відкритому доступі на сайті https://subsidii.ioc.gov.ua.

Пройдіть тест на 10 запитань

Як призначають житлові субсидії

При призначенні житлових субсидій зважають на соціальні нормативи, встановлені постановою КМУ від 06.08.2014 р. № 409 (далі – Постанова № 409). При цьому під час надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій застосовують соціальну норму житла, яку визначено саме Постановою № 409.

Зокрема, зважають на такі соціальні нормативи:

 • для користування послугами з централізованого водопостачання – 2 куб. метри холодної води на одну особу на місяць за наявності послуги з постачання гарячої води та 3,6 куб. метри холодної води на одну особу на місяць за відсутності послуги з постачання гарячої води;
 • для користування послугами з постачання гарячої води – 1,6 куб. метра на одну особу на місяць;
 • для користування послугами з централізованого водовідведення – 3,6 куб. метра на одну особу на місяць.

На період карантину для регіонів із «червоним» рівнем епідемічної небезпеки розрахунок житлових субсидій проводять з урахуванням збільшених на 50% соціальних нормативів, у межах яких надається субсидія на оплату централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, електроенергії та природного газу для приготування їжі і підігріву води незалежно від кількості днів дії карантину зазначеного рівня епідемічної небезпеки на місяць.

Зверніть увагу й на інші правові акти, які регулюють порядок призначення та надання житлових субсидій.

КМУ постановою від 19.05.2021 р. № 505 передбачив, що питання щодо призначення житлової субсидії на наступний період домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2020-2021 років розглядають без звернень громадян. Виключення становлять домогосподарства, яким житлову субсидію:

 • надавали безготівковими  грошима;
 • призначали за фактичним місцем проживання осіб (орендарі житлових приміщень (будинків); індивідуальні забудовники, будинки яких не прийняті в експлуатацію; внутрішньо переміщені особи);
 • призначали без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), які не проживають за місцем реєстрації.

Ці правила діють з 01.05.2021 р.

Документи для призначення житлових субсидій

Форми Заяви про призначення та надання житлової субсидії та Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії містять додатки 1 та 2 до Положення № 848.

Додатково можуть знадобиться:

 • договір найму (оренди) житла (за наявності),
 • довідки про доходи (у разі зазначення у декларації доходів, інформація про які відсутня в ДФС, ПФУ)
 • інші документи, які необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби), наприклад, документами, що підтверджують непроживання особи за місцем реєстрації (наприклад, довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, у тому числі легалізовані в Україні документи про набуття страхового стажу в іншій країні);
 • довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні тощо.

Проходить набір
Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

  Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

  Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
  20 Лип 2021
  Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

   Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

   Світлана Шанайда
   Спікер Світлана Шанайда
   Коментарі 0

    Отримайте PDF Чек-лист

    Експрес-аудит правильності Вашої бухгалтерії

    Найближчі курси
    Онлайн-курс по Зарплаті та кадрах

     Навчіться вести зарплатний і кадровий облік без помилок, завдяки комплексному ...

     Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
     20 Лип 2021
     Онлайн-курс “Бухгалтер-Експерт”

      Отримайте навички, якими повинен володіти єдиний / головний бухгалтер для ...

      Анастасія Волевач Ірина Тимошенко
      25 Чер 2021
      Онлайн-курс з Перевірок

       Навчіться проходити перевірки Податкової впевнено і без штрафів усього за 5 ...

       Ігор Січеславський
       Спікер Ігор Січеславський
       16 Сер 2021
       Онлайн-курс по 1С Бухгалтерія 2.0

        Навчіться використовувати 1С на 100%, працювати швидко та без помилок за 5 ...

        Світлана Шанайда
        Спікер Світлана Шанайда
        Онлайн-курс з Податку на Прибуток

         Навчіться вести облік податку на прибуток без помилок, завдяки комплексному ...

         Галина Морозовська
         Спікер Галина Морозовська